۰
در جلسه هم‌اندیشی مجلس مطرح شد:

استفاده از ظرفیت برنامه هفتم، برای تنظیم‌گری رمز ارزها

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۸
استفاده از ظرفیت برنامه هفتم، برای تنظیم‌گری رمز ارزها
استفاده از ظرفیت برنامه هفتم، برای تنظیم‌گری رمز ارزها

آی‌تی‌منجلسه هم‌اندیشی فعالان کسب‌وکار‌های حوزه تبادل رمزارز با کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی ‌برگزار شد.

در این جلسه که به میزبانی مجتبی توانگر رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس و با حضور عبدالرضا مصری نایب رییس مجلس شورایاسلامی‌برگزار شد، کارآفرینان و فعالان اکوسیستم رمزارز و بلاکچینکشور، نمایندگان انجمن فین‌تک، انجمن بلاکچین، کمیسیون فین‌تکسازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی؛ درخصوص آخرین الزامات حوزه تنظیم‌گری این فضا از جمله الزاماتی که اخیرا پلیس فتا تدوین کرده، بحث و گفتگو کردند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی‌در این جلسه با تاکید بر حمایتنمایندگان مجلس از کسب‌وکار‌های حوزه نوآوری و فناوری، توجه هم‌زمان به توسعه و رشد کسب و کار‌های نوآور، حقوق مردم و کاربران و دغدغه‌ها و مسوولیت حاکمیت را رویکردی مناسب برای مواجهه با حوزه‌های جدیدکسب‌وکاری عنوان کرد.

او از فعالان کسب‌وکار‌های رمزارزی خواست با چنین رویکردی مطالبات تنظیم‌گری در حوزه فعالیتشان را دنبال کنند.

مصری با تاکید بر اینکه نباید فرصت پیشتازی در فناوری‌ها و حوزه‌های جدید کسب‌وکاری را با قانون‌گذاری سخت‌گیرانه یامقررات‌گذاری سهل‌انگارانه که منافع مردم را به خطر می‌اندازد از دست داد؛ توجه به حقوق مردم و آگاهی‌بخشی درباره خسارت‌ها و تهدید‌های احتمالیکه در حوزه‌های مالی هم به اعتماد عمومی‌آسیب می‌رساند و هم منابع بیت‌المال را دچار چالش می‌کند، پیش نیاز تنظیم‌گری در این حوزه‌هادانست.

او به کارآفرینان و فعالان این حوزه توصیه کرد قانون‌گذاران را با درنظرگرفتن این دغدغه‌ها همراهی کنند.

نایب رییس مجلس بعد از شنیدن مهم‌ترین دغدغه‌ها و موانع فعلیتنظیم‌گری حوزه رمزارز و بلاکچین به کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس توصیه کرد با همراهی اکوسیستم کسب‌وکاری اینحوزه و سایر مراجع تصمیم‌گیر، از فرصت تدوین برنامه هفتم برایتنظیم‌گری حوزه رمزارز استفاده و پیشنهاد‌هایی را در این رابطه آماده کنند.

مجتبی توانگر رییس کمیته دانش‌بنیان و اقتصاد دیجیتال مجلس هم با استقبال از این پیشنهاد تاکید کرد کمیسیون اقتصادی و کمیتهاقتصاد دیجیتال مجلس پیگیری لازم را در این زمینه انجام خواهند داد.

توانگر تاکید کرد: این کمیسیون به این منظور جلساتی را با همکاریفعالان و نهاد‌های صنفی حوزه فین‌تک و بلاکچین، بانک مرکزی، وزارت صمت، وزارت اقتصاد و ستاد رمزارزش‌ها ترتیب خواهد داد.

وی افزود: اصلی‌ترین پیشران توسعه در ایرانِ آینده، فن‌آوری اطلاعات، اقتصاددیجیتال و صنعت بلاک‌چین و رمزارز است که اکنون این مزیت‌هابه‌صورت سرریز در کشور‌های همسایه عملیاتی شده است. متاسفانه رویکرد برخی نهاد‌ها و تصمیم‌گیران در سال‌های اخیر به‌گونه‌ای بوده است که به جای تسهیل توسعه فناوری‌های مالی، یا با فشار و ایجادمحدودیت یا خود وارد رقابت با فعالان این حوزه شده و نتیجه این امر را می‌توان در لطمه به رشد کشور در این عرصه دید.

در این جلسه مدیران کسب‌وکار‌های مختلف ازجمله سکو‌های تبادل رمزارزو کسب‌وکار‌های پرداخت‌یاری مهم‌ترین چالش‌های الزاماتی که اخیراتوسط پلیس فتا برای صرافی‌های رمزارز تدوین شده را برشمردند. آن‌هاتاکید کردند قانون‌گذاری‌هایی از این دست به مرگ کسب‌وکار‌های نوآور و دانش‌بنیان این حوزه منجر خواهد شد. موضوعی که به گفته آن‌هانتیجه‌اش سوق دادن کاربران ایرانی به سوی صرافی‌های خارجی و از دست رفتن فرصت‌های کارآفرینی و اشتغال‌زایی شرکت‌های داخلی خواهد بود.

 
مرجع : خانه ملت
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۶۷۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما