۰

قاچاق فناوری‌های حساس آمریکا به روسیه و کره شمالی

تاریخ انتشار
دوشنبه ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۵
قاچاق فناوری‌های حساس آمریکا به روسیه و کره شمالی
قاچاق فناوری‌های حساس آمریکا به روسیه و کره شمالی

آی‌تی‌من-  ایلیا بالاکایف، 47 ساله، ظاهراً تجهیزات ایالات‌متحده را در اختیار سرویس امنیت فدرال روسیه (FSB) و دولت کره شمالی قرار داده و تحریم‌های ایالات‌متحده علیه این کشورها را دور زده است.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید که بالاکایف در حال حاضر فراری است. کیفرخواست علیه او روز جمعه در دادگاه فدرال نیویورک اعلام شد. اگر وی دستگیر و مجرم شناخته شود، با 75 سال زندان مواجه خواهد شد.

به گفته دادستان، بالاکایف با واحد نظامی‌43753 مرکز 8 سرویس امنیت فدرال روسیه، بخشی از آژانس اطلاعاتی روسیه که مسوول امنیت ارتباطات و رمزنگاری است، کار می‌کرده است. شرکت او به نام رادیو تستر (Radiotester)، دستگاه‌هایی مانند دستگاه‌هایی را که برای یافتن باگ‌های نظارتی یا ارسال پیام‌های مخفی طراحی شده بودند، تعمیر می‌کرده است.

دادستان‌ها می‌گویند، ازآنجایی‌که دستگاه‌های خاصی در روسیه به‌راحتی در دسترس نبوده‌اند، شرکت بالاکایف افرادی را در ایالات‌متحده استخدام می‌کرده است تا به او در خرید تجهیزات در آنجا کمک کنند. در کیفرخواست آمده است که بالاکایف همچنین از سال 2017 حدود 14 بار به ایالات‌متحده سفرکرده و حدود 43 دستگاه برای سرویس امنیت فدرال روسیه خریداری کرده است.

ایالات‌متحده همچنین مدعی شده است که او با سفارت کره شمالی در مسکو قراردادی برای خرید آشکارسازها و نرم‌افزارهای گاز خطرناک در ایالات‌متحده و ارایه آن کالاها به دولت کره شمالی انجام داده است.

بریون پیس، دادستان ایالات‌متحده در بیانیه‌ای مدعی شد که این کیفرخواست، تعهد ایالات‌متحده را به محاکمه شدید کسانی که از تحریم‌ها برای کسب سود هم برای جیب خود و هم برای روسیه فرار می‌کنند نشان می‌دهد.

روز جمعه، وزارت خزانه‌داری آمریکا به مناسبت سالگرد تهاجم روسیه به اوکراین، تحریم‌ها علیه روسیه را تشدید کرده بود. در میان افرادی که به لیست اضافه شده‌اند، تعداد انگشت‌شماری از نهادهای مرتبط با امنیت سایبری و عملیات اطلاعات نادرست بودند.

از فوریه 2022، وزارت خزانه‌داری آمریکا بیش از 2500 تحریم در پاسخ به جنگ کرملین اعمال کرده است. هدف این تحریم‌ها نیز این است که روسیه را از اقتصاد بین‌الملل منزوی کند و مانع از توانایی این کشور برای به دست آوردن سرمایه، مواد، فناوری و حمایتی شود که جنگش علیه اوکراین را حفظ خواهد کرد.
 
مرجع : سایبربان
کد مطلب : ۲۸۰۸۷۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما