۰

خروج توییتر از توافق اروپا و خشم آلمان

تاریخ انتشار
دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۴۶
خروج توییتر از توافق اروپا و خشم آلمان
خروج توییتر از توافق اروپا و خشم آلمان

آی‌تی‌من- کمیسیون اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کرد که توییتر از توافق اتحادیه اروپا برای مبارزه با اطلاعات نادرست در اینترنت خارج می‌شود. تیری برتون، کمیسر بازار داخلیاتحادیه اروپا در توییتی اعلام کرد که به این ترتیب اینپلتفرم رسانه‌های اجتماعی به آیین نامه رفتار داوطلبانه پشت می‌کند. او نوشت: اما تعهدات باقی می‌ماند.

وی افزود: فراتر از تعهدات داوطلبانه، مبارزه با اطلاعات نادرست تحت قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا (DSA) از 25 اوت اجباری خواهد بود. تیم‌های ما آماده اجرا خواهند بود.

آیین نامه رفتار داوطلبانه اتحادیه اروپا شرکت‌ها را ملزم می‌کندتا در برابر انتشار اطلاعات نادرست اقدام کنند و به طور منظم در مورد پیشرفت‌ها در این راستا گزارش دهند. از جمله موارد دیگر، مسئله تعداد حساب‌های جعلی ایجاد و استفاده شده مطرح است یا اینکه چگونه بررسی‌های واقعیت بر انتشار اطلاعات نادرست تأثیر گذاشته است. علاوه بر توییتر،شرکت‌هایی که این کد را امضا کرده‌اند شامل گوگل، تیک‌تاک،مایکروسافت و شرکت مادر فیس‌بوک و اینستاگرام متا هستند.

پیش ازاین علائمی‌ ظاهر شده بود که نشان می‌داد توییترآمادگی انجام تعهدات خود را ندارد. در ماه فوریه، کمیسیوناتحادیه اروپا گزارش‌هایی درباره نحوه اجرای قوانین توسط پلتفرم‌های آنلاین منتشر کرد. مقامات بروکسل در آن زمان اعلام کردند که گزارش توییتر از گزارش‌های دیگر عقب مانده است. بر اساس اطلاعات این نهاد اروپایی آنچه ارائه شده حاوی اطلاعات کمی‌است و هیچ داده هدفمندی ندارد.

قانون خدمات دیجیتال (DSA) همچنین در نظر گرفته شده است تا اطمینان حاصل شود که پلتفرم‌ها محتوای غیرقانونیدر سایت‌های خود را سریع‌تر حذف می‌کنند. این الزامات در سراسر اتحادیه اروپا از اواسط فوریه 2024 و حتی زودتر برای پلت فرم‌های به ویژه بزرگ اعمال می‌شود. تخلفات می‌تواند منجر به جریمه تا شش درصد از فروش سالانه شود.

پیش از این هشدارهایی نیز در مورد اینکه این شرکت برایمواجهه با قوانین جدید آماده نیست به صاحب این پلتفرم یعنی ایلان ماسک داده شد.

همچنین هشدارهایی به صورت مکرر به توییتر در رابطه با عدم آمادگی لازم این پلتفرم برای قوانین جدید داده شده است. زیرا در صورت نقض قوانین مبلغ 6 درصد از درآمد جهانیاین شرکت دریافت خواهد شد و در صورت ادامه بصورت تعلیق در خواهد آمد. از زمان مالکیت ماسک تاکنون نیرویکار توییتر از 7500 نفر به 1500 نفر کاهش یافته است. اینموضوع ترس از کاهش استانداردهای نظارت و قابلیت پایبندیبه قوانین را افزایش داده است.

ایلان ماسک شرکت توییتر را در نوامبر سال 2022 خریداریکرد. از آن زمان تاکنون این شرکت به عنوان یک پلتفرم آنلاینبسیار بزرگ تحت نظارت اتحادیه اروپا قرار دارد. بنابراینرعایت تدابیری مانند انتشار حسابرسی‌ها نشان دهنده پایبندی به قوانین این اتحادیه خواهد بود.

به نوشته روزنامه‌هامبورگر ابند بلات، آلمان خروج توییتر از توافق اتحادیه اروپا برای مبارزه با اطلاعات نادرست در اینترنت را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

فولکر ویزینگ، وزیر دیجیتال آلمان از حزب لیبرال دموکرات در این باره گفت: اتحادیه اروپا با قانون رفتار در برابر اطلاعات نادرست، ابزاری موثر برای شناسایی و حذف اخبار جعلی دارد. توئیتر باید از مسوولیت ویژه خود در برخورد با اطلاعات نادرست آگاه باشد و تعهد خود را به جای عقب نشینی تقویتکند. وی افزود: در غیر این صورت باید در مورد اقدامات اجباری در رابطه با قانون خدمات دیجیتال صحبت کنیم.

نانسی فایزر، وزیر کشور فدرال آلمان نیز بر قانون جدیداتحادیه اروپا در مورد خدمات دیجیتال تاکید کرد. وی در توییتر نوشت: این قانون ما برای همه پلتفرم‌ها صدق می‌کند، ما آن را اجرا خواهیم کرد. فایزر خروج احتمالی این پلت فرم متعلق به ایالات متحده آمریکا از منشور رفتار اتحادیه اروپا را "غیر مسئولانه" توصیف کرد. فایزر گفت: اطلاعات نادرست، دروغ و تبلیغات به نفرت دامن می‌زند و سمی‌برای دموکراسیاست.

توییتر مکررا متهم است که برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست در این پلتفرم به‌اندازه کافی تلاش نکرده است. از سوی دیگر، "ایلان ماسک"، رئیس این شرکت تاکید می‌کندکه می‌خواهد محدودیت‌های بیش از حد آزادی بیان را حذف کند.

ساسکیا اسکن، رئیس حزب سوسیال دموکرات نیزانتقادات شدیدی را از این پلتفرم ابراز کرد. اسکن در این باره گفت: توئیتر بدیهی است که نمی‌خواهد با افزایش اطلاعات نادرست در شبکه‌اش مقابله کند و به نفرت جنسی، نژادپرستانه و نفرت بد علیه افراد یا گروه‌های به حاشیه رانده شده اجازه می‌دهد تا فضای بیشتری را اشغال کند.

وی افزود: بنابراین، DSA اکنون باید به ویژه به توییتر نشان دهد که آیا کشورهای عضو به طور مؤثر خواهان مسئولیتپلتفرم‌های اصلی در مبارزه با اطلاعات نادرست، علیه نفرت و سخنان نفرت انگیز و محافظت از دموکراسی هستند یا خیر. قوانین DSA "کاملا مناسب برای این است.

DSA همچنین در نظر دارد، از جمله موارد دیگر، اطمینانحاصل کند که پلتفرم‌ها محتوای غیرقانونی در سایت‌های خود را سریع‌تر از قبل حذف می‌کنند. به نوبه خود، گزارش چنینمحتوایی برای کاربران آسان‌تر خواهد بود. اساساً، خدمات بزرگ باید از قوانین بیشتری نسبت به خدمات کوچک پیروی کنند.

برتون در اواخر نوامبر گفته بود که توییتر باید تلاش‌های خود را برای پیروی از قوانین اتحادیه اروپا افزایش دهد. به گفته ویاین شبکه اجتماعی باید دستورالعمل‌های کاربر شفاف را معرفی کند، محتوا را به میزان قابل توجهی تعدیل کند، از آزادیبیان محافظت کند و در برابر اطلاعات نادرست اقدام قاطعانه انجام دهد.

اسکن، رهبر حزب سوسیال دموکرات سال گذشته حساب توییترخود را تعطیل کرد و از جمله به این مسئله اشاره کرد که اینپلتفرم هیچ کاری در مورد پروفایل‌های جعلی انجام نمی‌دهد و در برخورد با محتوای مجرمانه گزارش شده بسیار بی دقت است.

وی تاکید کرد: این واقعیت که توییتر اکنون از توافق اتحادیهاروپا علیه انتشار اطلاعات نادرست در اینترنت خارج شده است، ارزیابی من را تأیید می‌کند و تصمیم من برای تداوم عدم حضور در این پلت فرم را تقویت می‌کند. وی هم زمان برایاستفاه از Mastodon، یک رقیب توییتر توسعه یافته در آلمان، که خودش از آن استفاده می‌کند، تبلیغ کرد و از همه رسانه‌ها و سیاستمداران خواست به آن روی آورند.
 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۸۱۱۲۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما