۰

وزیر ارتباطات: ایران پیشتاز اقتصاد دیجیتال است

تاریخ انتشار
سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۰۴
وزیر ارتباطات: ایران پیشتاز اقتصاد دیجیتال است
وزیر ارتباطات: ایران پیشتاز اقتصاد دیجیتال است

آی‌تی‌من- عیسی زارع پور دیروز در مراسم افتتاحیه نخستین همایش و نمایشگاه صنعت پست، تجارت الکترونیک، لجستیک هوشمند و صنایعوابسته که در شبستان مصلی تهران برگزار شد، درخصوص کسب و کارهایاینترنتی گفت: همانگونه که قبلا اشاره شده کسب و کار‌های اینترنتی یااقتصاد دیجیتال درکشور ما زودتر شروع شد و ما جزء کشورهای پیشرودر اقتصاد دیجیتال هستیم.

وی افزود: در حال حاضر ۹۸ درصد پول‌ها به صورت الکترونیکی جابه جا می‌شود و درنتیجه پیشرفت این فرایند به زیر ساخت‌ها و مقدمات نیاز دارد.

زارع پور با بیان اینکه درحال حاضر جزء کشورهای برتر در اقتصاد دیجیتال هستیم ادامه داد: اولین نیازمندی‌های اقتصاد دیجیتالزیر ساخت است. نه تنها در شهرها بلکه در روستاها جزء چند کشور دنیاهستیم که به اقتصاد دیجیتال رسیده است.

وی ادامه داد: درحال حاضر ۴ هزار روستا به اینترنت پرسرعت متصل شدند یعنی نزدیک ۹۲ درصد به اینترنت پرسرعت متصل شدند و تا آخرسال هیچ روستای بالای ۲۰ خانواری نداریم که به اینترنت دسترسی ندارند.

وزیر ارتباطات گفت: الحمدالله در حوزه سکوها و پلتفرم‌های داخلی ما جزو کشورهایی هستیم که پلتفرم‌های بومی‌خود را داریم و در حال حاضر نیاز کشور در خرید و فروش برخط از طریق پلتفرم‌های داخلی انجام می‌شود.

وی در ادامه گفت: لجستیک قابل اتکا و هوشمند از دیگر زیرساخت‌هایمورد نیاز است و بحث تضمین کالا و و حساب امانی هم از موارد مورد توجه است که ما موضوع حساب امانی را پیگیری می‌کنیم. بخش خصوصی در این زمینه اقداماتی انجام داده است اما در آیین نامه سال گذشته بانک مرکزی موظف به ایجاد حساب امانی شد.

زارع پور با بیان اینکه به‌دلیل وجود پلتفرم‌های بومی‌قوی در حوزه تجارت الکترونیکی، کسی در کشور احساس نیاز به خدماتی چون آمازون وEbay ندارد گفت: ما پلتفرم‌های بومی‌قوی در حوزه تجارت الکترونیکیداریم و باید به افرادی که برای این موضوع تلاش کرده‌اند، سرداراناستقلال کشور گفت. یک عده در میدان جنگ جنگیدند تا خاک ما به دشمن نرسد و یک عده از جوانان نخبه ما نیز تلاش کرده‌اند تا در فضای مجازیبه دشمن نیازمند نشویم و خاکمان را در این فضا به آن‌ها ندهیم.

وزیر ارتباطات گفت: وزارت ارتباطات حامی‌شرکت‌های دانش بنیان درحوزه فناوری اطلاعات و زیر ساخت و پلتفرم است و به بومی‌سازی‌های داخلیتوجه بسیار داریم.

وی افزود: در روز جهانی ارتباطات نمایشگاهی ازتجهیزات تولید داخل که در ۲۰ ماه گذشته بومی‌سازی شده بود داشتیم این موضوع خیلی خوب است چرا که درحوزه بومی‌سازی اولویت‌های جدیدی انجام دادیم و شرکت‌ها در این حوزه حمایت می‌شوند.

زارع پور افزود: قابلیت اتصال متقابل بین پیام‌رسان‌ها راه اندازی شد.این قابلیت خوبی است که درحال حاضر در کلاس جهانی اتحادیه اروپا آن را به قانون تبدیل کرده و از ۶ یا ۷ ماه دیگر در اروپا برای تمام سکوها و پلتفرم‌های جهانی اجرایی می‌شود. ما این کار را شروع کردیم. دیگرمردم نیاز ندارند چند پیامرسان در گوشی خود متصل کنند بلکه یکپیامرسان کافی است.

وی در ادامه گفت: با استفاده از فناوری‌های جدید ازجمله هوش مصنوعی،اینترنت اشیاء و... امیدواریم شاهد پست هوشمند نیز باشیم. ما فاصله داریم تا به پست هوشمند برسیم. باید حداکثر استفاده خود از فناوری‌های نوین را داشته باشیم تا درنهایت خدمت قابل اتکا به مردم ارایه بدهیم.

زارع پور به پروژه فیبر نوری پرداخت و افزود: در زمینه فیبر نوری هم تا الان سه میلیون و ۲۰۰ هزار خانوار تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفتند و در نظر داریم تا پایان سال ۸ تا ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش قرار بگیرند.

زارع پور ادامه داد: وظیفه اصلی ما ارایه خدمات با کیفیت برای مردم ما است که در این مسیر داریم قدم بر می‌داریم برای اولین بار در قانون برنامه هفتم توسعه که امروز هم در دولت تصویب شد فصل جدا برایبخش ارتباطات، فناوری اطلاعات، شبکه ملی اطلاعات و هوشمند سازی پیش بینی شد.

وی افزود: در برنامه هفتم بندهای خوبی پیش بینی شده که امیدواریمزمینه رشد و پیشرفت صنعت ارتباطات در کشور را فراهم کند.

زارع پور در ادامه درخصوص تنظیم ساعت تلفن همراه گفت: در شهریورسال گذشته بحث عدم تغییر ساعت را در سایت یانا که سایت بینالمللی تنظیم ساعت است، بارگذاری شد و از ثانیه‌های اول تغییر کرد. در سال 1402 هم تمام سرورهای جهانی ساعت دقیق را نشان می‌دهند بنابراین موضوع عدم تطابق تغییر ساعت در تلفن همراه مساله نرم افزاریبرخی گوشی‌ها است.

وی ادامه داد: برخی از مدل‌های گوشی نیاز به بروزرسانی دارند که کارخانه تولید کننده گوشی باید آن را انجام دهد. در حال حاضر شایدبالای 90 درصد گوشی‌ها این روز رسانی را انجام داده اند و در برخی از مدل‌های گوشی که عمدتا سامسونگ هستند این به روز رسانی انجام نشده است. ما همچنان درحال رایزنی هستیم اما متولی اصلی این موضوع وزارت ارتباطات نیست.
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۸۱۱۲۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما