۰
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیکی کشور ۴۸ درصد رشد کرد

تاریخ انتشار
دوشنبه ۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۶
تجارت الکترونیکی کشور ۴۸ درصد رشد کرد
تجارت الکترونیکی کشور ۴۸ درصد رشد کرد

آی‌تی‌من- امین کلاهدوزان رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار داشت: در سال 1401 عددی بالغ بر 9 هزار همت گردش تجاری خرد در کشور وجود داشت که این گردش‌ها در کارتخوان‌های فروشگاهی و درگاه‌های پرداخت اینترنتی اتفاق افتاده است.

وی افزود: حجم تجارت الکترونیک هزار و 800 همت یعنی نزدیک 20 درصد کل تجارت‌های خرد بوده است، این عدد در سال گذشته هزار و 230 همت بود که نشان دهنده رشد 48 درصدی در حجم تجارت الکترونیکی است.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه 140 هزار شرکت تجارت الکترونیک رسمی‌در کشور وجود دارد، ادامه داد: شرکت‌های تجارت الکترونیکی که در زیرمجموعه  این مرکز مجوز خود را دریافت می‌کنند با رشد 20 درصدی در سال 1401 داشته است.

وی افزود: در حوزه امضای الکترونیکی به عنوان یکی از زیرساخت‌های تجارت الکترونیک در کشور در سال گذشته یک میلیون و 800 هزار امضای جدید صادر شد که مجموع امضاهای الکترونیکی صادر شده را به 5 میلیون امضا رساند.

کلاهدوزان افزود: همچنین بانک مرکزی به شبکه امضای الکترونیکی پیوست که که کاربرد آن برای بانکداری الکترونیکی است  و امسال شاهد تحول جدی در این بخش خواهیم بود.

وی افزود: بحث چک و سفته الکترونیکی از سال قبل شروع شده و عملیات الکترونیکی که نیاز به حضور کاربر در حوزه است با ایجاد و توسعه امضای الکترونیکی تسهیل می‌شود.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان اینکه معاملات دولتی طبق قوانین ایران باید به صورت شفاف انجام شود ادامه داد:در دولت سیزدهم نیز شفاف سازی معاملات دولتی را در دستور کار دارد به طوری که حجم شفاف سازی معاملات دولتی در سال 1401 در مقایسه با سال 1400 معادل 116 درصد رشد داشته است.

وی افزود: بر این اساس در سال 1401 معادل 623 همت معاملات دولتی شفاف سازی و به صورت الکترونیک انجام شده است که  معادل کل معاملات انجام شده 10 گذشته (621 همت) در سامانه ستاد ایران بوده است.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار داشت: هر چند هنوز فاصله زیادی با وضعیت مطلوب داریم و بسیاری از شرکت‌های دولتی به این سامانه متصل نشده اند که ما به جد به دنبال اتصال دستگاه‌های دولتی به این سامانه هستیم.
 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۸۱۶۵۱
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما