۰

آیفون ۱۵ شارژر تایپ سی دارد

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۵:۵۱
آیفون ۱۵ شارژر تایپ سی دارد
آیفون ۱۵ شارژر تایپ سی دارد

آی‌تی‌من- به گزارش بلومبرگ، چند روز دیگر تا عرضه آیفون ۱۵باقی مانده و این دستگاه با تغییری همراه است که اپل شایدهرگز نمی‌خواست به آن تن بدهد. این شرکت درگاه لایتنینگ را از پایین آیفون، آنجا که از آیفون ۵ در سال ۲۰۱۲ برای شارژ و انتقال داده استفاده می‌شد، حذف خواهد کرد، درعوض این درگاه به یواس‌بی-سی (USB-C) درگاهی کمی بزرگ‌تر و عمومی‌ترمنتقل می‌شود.

باشگاه خبرنگاران - اپل مدت‌ها است که در برابر حذف این درگاه، حتی برای سایر دستگاه‌های اپل از جمله آی‌پد و مک‌بوک مقاومت می‌کند. اما طبق قوانین جدید اتحادیه اروپا که از شرکت‌ها می‌خواهد با هدف کاهش ازدحام و پسماند دیجیتالی از یکشارژر استفاده کنند، مجبور به انجام این کار شده است.

این حکم جدید نه فقط در تلفن، بلکه در سایر دستگاه‌هایالکترونیکی کوچک مانند تبلت و سیستم‌های جی‌پی‌اس، اعمال می‌شود.

اما از زمان اعلام این خبر، بیشتر بحث‌ها روی اپل و گوشیآیفون آن متمرکز شده است، عمدتا به این دلیل که اپل تنها شرکت بزرگی بود که در برابر این تغییر مقاومت کرد.

زمانی که این مقررات مورد بحث قرار گرفت، اپل آشکارا و به شکلیغیرعادی از آن انتقاد کرد. اپل اعلام کرد که این تغییر در واقع به ضایعات دیجیتالی بیشتری ختم می‌شود، زیرا کاربران آیفون مجبور خواهند شد سیم‌های قدیمی خود را دور بریزند و این امر سابقه‌ای خطرناک ایجاد می‌کند که به دولت‌ها اجازه می‌دهد در نحوه طراحی محصولات تغییر ایجاد کنند.

اواخر سال گذشته، پارلمان اروپا پس از سال‌ها بحث، قوانینیجدید تصویب کرد که به موجب آن دستگاه‌های جدید باید از یواس‌بی-سی پشتیبانی کنند.

با این حال، طبق گزارش جدید بلومبرگ، اپل هنگام معرفیآیفون در رویدادی در هفته آینده قصد ندارد به هیچ یک از اینتغییرات نظارتی یا مخالفت خود با آن‌ها اشاره کند. به جای اینکار هدفش تاکید بر مزایای این فناوری جدید خواهد بود.  

اپل بر این موضوع تاکید می‌کند که مشتری می‌تواند از یکسیم شارژ برای آیفون و همچنین مک و آیپد خود استفاده کند.سرعت انتقال برای گوشی‌های گران‌تر (Pro) سریع‌تر خواهد شد؛ که شارژ نیز گاهی سریع‌تر می‌شود و اینکه می‌توان از شارژر سایر دستگاه‌های غیراپل نیز برای آن استفاده کرد.

برخی گفته‌اند که اپل می‌تواند فقط برای اروپا گوشی‌های USB-C تولید کند. نشان می‌دهد که این امر به مشکلات زنجیره تامین و سردرگمی مشتری می‌انجامد.

با این حال، اپل هنوز برای این تغییر با مشکلات زیادی مواجه است، از جمله صرف هزینه روی این جابه‌جایی و از دست دادن پول ناشی از صدور مجوز محصولاتی که با لایتنینگ کار می‌کنند.

مهم‌ترین خطر این کار ممکن است مخالفت کاربران باشد. اپل در سال ۲۰۱۲ که به لایتنینگ روی آورد، با نقدهای مکرری از جانب مشتریانی مواجه شد که مجبور شدند نه تنها سیم‌های جدید،بلکه دستگاه‌های جدیدی مانند داک‌ [وسیله جانبی برای افزودن قابلیت‌های جدید به رایانه] بخرند که باید به آن متصل می‌شد.

با این حال، این بار ممکن است مشتریان برای این جابه‌جاییآمادگی بیشتری داشته باشند، زیرا یواس‌بی-سی هم‌اینک در بسیاری از محصولات استفاده می‌شود.

این شرکت همچنین یک سیم یواس‌بی-سی را در جعبه قرار خواهد داد و روی سایر فناوری‌های شارژ مانند مگ‌سیف(MagSafe) [فناوری شارژ بی‌سیم] ویژه خود تمرکز کرده است.

با این حال، اپل با آیفون ۱۲ در سال ۲۰۲۰ آداپتور شارژ را از جعبه‌های آیفون حذف کرد و درمورد اثرات زیست‌محیطی اینکار به گونه‌ای تبلیغ کرد که به نظر می‌آمد دیگر آن را اضافه نخواهد کرد.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۱۷۳۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين