۰

اختلاف موسس ویکی‌پدیا با ایلان ماسک شدت گرفت

تاریخ انتشار
شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۱۵
اختلاف موسس ویکی‌پدیا با ایلان ماسک شدت گرفت
اختلاف موسس ویکی‌پدیا با ایلان ماسک شدت گرفت

آی‌تی‌من- جیمی‌ولز با این انتقاد، جدیدترین ضربه را در خصومت ادامه دار با ایلان ماسک، وارد کرد. موسس ویکی‌پدیا گفت: ایکس (توییتر سابق) از نظر او مورد هجوم ترول‌ها و دیوانه‌ها قرار گرفته است و با توجه به عملکرد ایکس به عنوان یک میدان عمومی‌دیجیتالی برای جهان، این برای هیچ کدام از ما خوب نیست.

ولز در ماه مه از ماسک به دلیل آن که تسلیم فشار دولت ترکیه و سانسور توییت‌ها شده بود، انتقاد کرده و گفته بود ویکی‌پدیا زمانی که با مخالفت قانونی در ترکیه مواجه شد، محکم ایستاد. ماسک در اکتبر، در توییتی به ویکی‌پدیا طعنه زد و گفت که یک میلیارد دلار به این سازمان می‌دهد تا نام خود را به دیکی ‌پدیا تغییر دهد.

اما به نظر می‌رسد هسته اصلی خصومت میان ولز و ماسک، به تفاوت‌های ایدئولوژیک در خصوص نظارت بر مدیای آنلاین برمی‌گردد.

ماسک پیش از این ویکی‌پدیا را به جانبداری از چپ متهم کرده بود.

مالک شبکه اجتماعی ایکس همچنین درباره موضع خود در خصوص آنچه که باید به عنوان آزادی بیان در شبکه‌های اجتماعی تلقی شود، صریح بوده است. یک روز پس از آن که ماسک شرکت ایکس را در یک قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری خرید، برنامه‌های خود را برای ایجاد شورای نظارت بر محتوا متشکل از افرادی با دیدگاه‌های بسیار متنوع اعلام کرد. ماسک همچنین چند حساب کاربری معروف را که زمانی در توییتر ممنوع شده بودند، از جمله حساب دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را برگرداند.

در این بین، ولز، روی پروژه آزمایشی Trust Cafe  به عنوان جایگزینی برای ایکس کار می‌کند. وی می‌گوید هدف این پلتفرم، اولویت بندی محتوا بر اساس قابلیت اعتماد، به جای محبوبیت فراگیر است. ولز گفت: آنچه ماسک از آن به عنوان سانسور یاد می‌کند، ما از آن به عنوان قضاوت تحریریه باملاحظه، یاد می‌کنیم.
 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۸۲۱۷۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين