۰
آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات الکترونیکی سرانجام محقق شد

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۴:۳۳
انتخابات الکترونیکی سرانجام محقق شد
انتخابات الکترونیکی سرانجام محقق شد

آی‌تی‌من- در همین رابطه نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ‌گفت: برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک سرعت عمل را بالا برد و در کنار سرعت، دقت نیز افزایش پیدا کرد.

احمد مرادی با بیان تجربه برگزاری انتخابات الکترونیک، گفت: بنده خودم وزارت کشوری هستم و از مدت‌ها پیش تاکید ما بر این بود که برای برگزاری انتخابات باید از فناوری روز دنیا استفاده کنیم. به نوعی برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک فواید بسیار زیادی دارد. در وهله اول این بستر حتی در دورترین روستاها فراهم شد و مردم توانستند به سهولت در انتخابات شرکت کنند.

وی در ادامه افزود: از سوی دیگر برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک سرعت عمل را بالا خواهد برد. در کنار سرعت، دقت نیز افزایش پیدا خواهد کرد و به جای آنکه انسان در برگزاری انتخابات دخیل باشد که احتمال خطا نیز پیش آید، از تکنولوژی استفاده می‌شود و خطا به حداقل خواهد رسید و در فاصله خیلی کوتاهی نیز نتایج اعلام می‌شود.

نماینده مردم بندرعباس با بیان اینکه تمایل همه مردم این است که انتخابات  الکترونیکی برگزار شود، گفت: خوشبختانه با تلاش دولت در این دوره شاهد برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک در بخشی از مناطق بودیم که تاخیری نیز در اعلام نتایج پیش نیامد.

مرادی تاکید کرد: چندین سال درباره برگزاری انتخابات الکترونیک کار کارشناسی انجام شد که خوشبختانه با تلاش دولت محقق شد. قانون گذار نیز بنا را بر این گذاشته است که اگر شورای نگهبان و هیات‌های نظارت با وزارت کشور و هیات‌های اجرایی هماهنگ شده و این موضوع را با یکدیگر دنبال کنند اتفاق خیلی خوبی در انتخابات آتی رقم خواهد خورد.

در همین رابطه رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس نیز گفت: سیستم برگزاری انتخابات الکترونیک از امنیت بالایی برخوردار بود و حال باید به سمت برگزاری انتخابات به صورت تمام الکترونیکی گام برداریم.

محمدصالح جوکار با بیان تجربه برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، بیان کرد: بهره گیری از فناوری در دستور کار همه کشورهای دنیاست. ما نیز باید فرصت‌ها را کمتر از دست داده و با بهره گیری از فناوری فرایند انجام هر کاری را سرعت ببخشیم.

وی ادامه داد: فرآیند برگزاری انتخابات مهم است. همواره یک روز برای اخذ رای مردم تعیین می‌شود. افراد نیز زمان خود را می‌گذارند تا در انتخابات مشارکت کنند. این خیلی مهم است که مردم بتوانند در کوتاه ترین زمان در انتخابات شرکت کنند. اینکه ما در کوتاه ترین زمان نیز بتوانیم نتایج را اعلام کنیم مسئله حائز اهمیتی است.

رییس کمیسیون امور داخلی و شوراها گفت: وزارت کشور در این دوره از انتخابات تلاش کرد و در یک هشتم حوزه‌های انتخابیه توانست انتخابات را به صورت الکترونیک برگزار کند. در مرحله دوم انتخابات نیز توانست در ۶۰ درصد حوزه‌ها انتخابات را به صورت الکترونیک برگزار کند. الحمدلله پاسخ مثبتی هم گرفت. سیستم از امنیت بالایی برخوردار بود و در کوتاه ترین زمان نیز نتایج اعلام شد.

نماینده مردم یزد در مجلس افزود: در شمارش دستی آرا احتمال خطا در محاسبه یا خواندن پیش می‌آمد اما در انتخابات الکترونیک هیچ گونه خطایی رخ نداد. فلذا با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک سلامت و امنیت انتخابات ارتقا پیدا  کرد.

وی تاکید کرد: ما باید به سمت تمام الکترونیکی شدن انتخابات گام برداریم. نباید نیاز باشد که مردم در یک محل اخذ رای حضور پیدا کنند. مثلا می‌توانیم در  انتخابات شوراها تجربه کنیم که مردم در منازل خود از طریق تلفن‌های همراه و احراز هویت خود در انتخابات شرکت کنند.

جوکار با بیان اینکه حدود ۷۵۰ هزار نفر عوامل اجرایی در مرحله اول انتخابات مجلس دوازدهم داشتیم، تاکید کرد: با برگزاری انتخابات به صورت الکترونیک، هزینه‌های برگزاری انتخابات نیز کاهش می‌یابد. ما می‌توانیم از طریق  فناوری‌هایی که در اختیار داریم به سمت الکترونیکی کردن کامل فرآیند انتخابات گام برداریم و افراد از منزل خود در انتخابات شرکت کنند. هر چه بتوانیم از فناوری استفاده کنیم قطعا به نفع کشور خواهد بود.
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۸۳۱۱۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين