۰

پیشتازی چین در رقابت جهانی هوش مصنوعی

تاریخ انتشار
شنبه ۱۶ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۲۲
پیشتازی چین در رقابت جهانی هوش مصنوعی
پیشتازی چین در رقابت جهانی هوش مصنوعی
آی‌تی‌من- چین در زمینه تدوین استانداردهای هوش مصنوعی و ثبت اختراع در حوزه هوش مصنوعی مولد دستاوردها و برنامه‌های مهمی‌دارد.

چین تا سال ۲۰۲۶ بیش از ۵۰ استاندارد ملی و صنعتی جدید برای هوش مصنوعی تدوین خواهد کرد تا توسعه با کیفیت صنعت هوش مصنوعی را تسهیل کند. این هدف بخشی از دستورالعمل‌های استانداردسازی سیستم‌های صنعت هوش مصنوعی است که اخیرا از سوی چهار نهاد دولتی کشور به طور مشترک صادر شده است.

بر اساس این دستورالعمل، چین همچنین قصد دارد تا سال ۲۰۲۶ در تشکیل بیش از ۲۰ استاندارد بین‌المللی هوش مصنوعی مشارکت کند تا توسعه بخش جهانی هوش مصنوعی را ترویج دهد. علاوه بر این، چین هدف دارد که بیش از ۱۰۰۰ شرکت این استانداردهای جدید را بپذیرند و ترویج دهند.

این دستورالعمل‌ها در زمانی منتشر می‌شوند که صنعت هوش مصنوعی چین به سرعت در حال توسعه در زمینه نوآوری‌های فناورانه و گستردگی کاربردها است.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، با توسعه شتابان فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، به ویژه مدل‌های زبانی بزرگ، این صنعت مسیرهای جدیدی برای پیشرفت‌های فناورانه و همکاری‌های عمیق بین‌المللی نشان داده است. وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین اعلام کرد که این تحولات نیاز فوری به تدوین استانداردهای صنعتی را به وجود آورده‌اند.

طبق گفته وانگ پنگ، پژوهشگر آکادمی‌علوم اجتماعی پکن، چین با دیگر کشورها برای حل مسائل جهانی مانند اخلاق هوش مصنوعی، امنیت و حریم خصوصی همکاری خواهد کرد و به ترویج ساخت یک سیستم حکمرانی جهانی عادلانه‌تر، منطقی‌تر و کارآمدتر در حوزه هوش مصنوعی خواهد پرداخت.

دولت چین بر اساس یک برنامه توسعه برای نسل جدید هوش مصنوعی، هدف دارد تا سال ۲۰۳۰ به برترین مرکز نوآوری هوش مصنوعی در جهان تبدیل شود، به طوری که حجم صنعت اصلی هوش مصنوعی آن بیش از ۱ تریلیون یوان (۱۴۰.۹ میلیارد دلار آمریکا) و حجم صنایع مرتبط بیش از ۱۰ تریلیون یوان باشد.
 
پیشتازی در ثبت اختراعات هوش مصنوعی مولد
از سوی دیگر، طبق اطلاعات سازمان ملل تعداد اختراعات ثبت شده چین در حوزه هوش مصنوعی مولد ۶ برابر آمریکا است و این کشور در این زمینه رکورد دار است.

اطلاعات سازمان ملل نشان می‌دهد چین بیش از هر کشور دیگری در جهان حق امتیاز اختراعات مربوط به هوش مصنوعی مولد مانند چت بات‌ها را ثبت کرده است. به طوری‌که حق امتیازات اختراعات ثبت شده آن ۶ برابر آمریکا یعنی رقیب اصلی در این حوزه است.

طبق اطلاعات سازمان جهانی مالکیت معنوی(WIPO) در دهه گذشته بیش از ۵۰ هزار حق امتیاز اختراع مربوط به هوش مصنوعی مولد که متن، عکس، کد رایانشی وحتی موسیقی را با توجه به اطلاعات موجود می‌سازد، ثبت شده است. یک چهارم این حق امتیازات اختراع در ۲۰۲۳ میلادی ثبت شده‌اند. کریستوفر هریسون مدیر بخش تحلیل حق امتیاز WIPO در این باره می‌گوید: این یک حوزه در حال شکوفایی است که با سرعت زیادی رشد می‌کند. پیش بینی می‌شود در برخی نقاط این رشد حتی بیشتر باشد.
بین ۲۰۱۴تا ۲۰۲۳ میلادی چین بیش از ۳۸ هزار اختراع هوش مصنوعی مولد و آمریکا ۶۲۷۶ اختراع در همین بازه ثبت کرده‌اند.

به گفته هریسون، حق امتیازات اختراع چین در بخش‌های متنوع و وسیعی از رانندگی خودران گرفته تا انتشار و مدیریت اسناد ثبت شده‌اند. کره جنوبی، ژاپن و هند به ترتیب در رده‌های سوم، چهارم و پنجم قرار دارند. این در حالی است که نرخ رشد ثبت حق امتیازات اختراع این فناوری در هند بیش از بقیه کشورها بوده است.

بایت دنس(مالک چینی تیک تاک) یکی از شرکت‌هایی است که بیشترین حق امتیاز اختراع در این زمینه را ثبت کرده است. علاوه بر آن علی بابا، مایکروسافت نیز از جمله شرکت‌هایی با بیشترین اختراعات ثبت شده در زمینه هوش مصنوعی مولد هستند.
 
مرجع : خبرگزاری مهر
کد مطلب : ۲۸۳۳۳۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما