۰
مدیرعامل شرکت صبانت:

تامین منابع مالی توسعه فیبر نوری، دغدغه مهم FCPها است

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۴
تامین منابع مالی توسعه فیبر نوری، دغدغه مهم FCPها است
تامین منابع مالی توسعه فیبر نوری، دغدغه مهم FCPها است

آی‌تی‌من- وی  در ادامه این گفت‌وگو، تامین سرمایه برای توسعه فیبرنوری در کشور را مهم‌ترین دغدغه شرکت‌های FCP عنوان کرد و گفت: وزارت ارتباطات اگر بخواهد اهداف و برنامه‎هایش در رابطه با توسعه فیبر نوری محقق شود باید به فکر سرمایه گذاری کلان در این زمینه باشد و تنها اختصاص ۸ درصد از سهم درآمدی دولت از اپراتورهای تلفن همراه به توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر فیبرنوری راه چاره نیست.

 توسعه فیبرنوری، طرحی ضروری و گران
توسعه فیبرنوری منازل و کسب و کارها، طرحی ملی بسیار راهبردی برای راه‌اندازی شبکه پرسرعت و با کیفیت در کشور است که طبق مصوبه هیات دولت در اردیبهشت ماه سال‌جاری، قرار شده است 8 درصد از سهم دولت از درآمد اپراتورهای تلفن همراه صرف توسعه ارتباطات ثابت مبتنی بر  فیبرنوری شود که به گفته وزیر ارتباطات با اجرای این طرح، تا پایان دولت سیزدهم 20 میلیون  پوشش فیبرنوری برای منازل و کسب و کارها ایجاد خواهد شد.  گویا در ابتدا قرار بوده سه درصد از درآمد اپراتورها به توسعه فیبرنوری اختصاص پیدا کند. اما به دلیل عزم جدی که در دولت برای توسعه فیبر نوری  وجود دارد،  اکنون دولت از هشت درصد حق‌السهم خود از درآمد اپراتورها گذشته تا پروژه واگذاری ۲۰ میلیون پورت ملی فیبرنوری سرعت بگیرد.

احمد بید آبادی در این باره توضیح داد؛ اختصاص 8درصد از سهم دولت از درآمد اپراتورهای تلفن همراه به توسعه فیبرنوری اتفاق خوبی است و نشان از عزم دولت در این رابطه دارد. اما باید مشکلاتی که بر سر راه این هدف وجود دارد نیز رفع شود.

وی گفت: این طرح هنوز تصویب نشده و باید مصوبه هیات دولت را بگیرد بنابراین نمی‎توان تا قبل از اجرایی شدن آن در مورد چگونگی اختصاص یافتن آن به FCP‌ها نظر داد.

 بیدآبادی با تاکید بر اینکه کمک دولت برای پیشرفت و توسعه فیبرنوری ضروری است، افزود: شرکت‌های FCP به تنهایی نمی‎توانند در این زمینه سرمایه گذاری کنند. زیرا این پروژه ملی و بسیار بزرگی است که نیازمند سرمایه‎گذاری‌های کلان دارد. بنابراین باید بانک‌ها و موسسات مالی پیش قدم شده و به شرکت‌ها کمک کنند.

وی اضافه کرد: سرمایه گذاری بانک‌ها برای توسعه فیبرنوری در تمام دنیا مرسوم است و وقتی پای کار ملی وسط می‌آید دولت باید حمایت کند تا طرح به نتیجه برسد.

 الزام ایجاد بزرگراه اطلاعاتی 
مدیرعامل شرکت صبانت با بیان اینکه شهرداری‎ها میلیاردها تومان خرج اتوبان‎سازی می‎کنند، گفت: دولت برای ساخت اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها هزینه‌های کلان می‎کند، اما حاضر نیست برای ایجاد یک‎بزرگراه اطلاعاتی که لازمه شهرهوشمند است سرمایه گذاری کند.

وی تاکید کرد: امروزه ایجاد بزرگراه اطلاعاتی برای یک شهر الزام است. زمانی که این بزرگراه ایجاد شد شبکه ملی اطلاعات معنا پیدا می‎کند و می‎توان ادعای ایجاد شهر هوشمند کرد.

بیدآبادی تصریح کرد: آنچه اکنون به اسم اینترنت در کشور داریم همانند کوچه شش متری است که درگیر ترافیک است. اما اگر بخواهیم به دولت الکترونیکی، کشاورزی الکترونیکی، بهداشت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و ... دسترسی داشته باشیم باید بزرگراه الکترونیکی ایجاد کنیم.

وی افزود: قطعا اگر این توسعه اتفاق نیفتد نسبت به دنیا بسیار عقب خواهیم افتاد و ایجاد بزرگراه ارتباطی وظیفه حاکمیتی است.

وی در پاسخ به این سوال که به نظر شما هدف پوشش 80 درصدی فیبرنوری برای خانوارها شدنی هست یا نه؟ گفت: سوال بسیار سختی است. زیرا نیاز به سرمایه گذاری کلان دارد . اما اگر همکاری دو جانبه بین دولت و FCPها باشد احتمالا بخشی از آن محقق خواهد شد.

 تامین منابع مالی، مشکل عمده FCPها
به گفته وی؛ مشکلات مالی از مهم ترین دغدغه‌های شرکت‌های FCP است و به دنبال پارتنر مالی برای اجرای تعهدات خود هستند.

وی گفت: 30 میلیارد تومان تاکنون در زمینه توسعه اینترنت در کشور سرمایه گذاری کرده‎ایم اما آنچه وزیر ارتباطات در نظر دارد 2 تا 3 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می‎خواهد که با توجه به اینکه رقم بالایی است باید دولت تسهیلات لازم را ارایه دهد.

وی افزود: در واقع دولت باید برای ایجاد زیر ساخت‎های لازم شبکه ملی اطلاعات تسهیلات ارایه دهد همانگونه که سایر حاکمیت‌ها این کار را کرده‌اند.

وی تصریح کرد: اینترنت نیز امروزه مانند آب و برق و گاز یک الزام است و دولت باید کمک کند تا دسترسی مردم تسهیل شود. بزرگراه ارتباطی یا شبکه ملی اطلاعات یک پروژه ملی است که باید عزم جدی در اجرای آن وجود داشته باشد.

وی تاکید کرد: آنچه مسلم است کشوری موفق است که دارای یک بزرگراه اطلاعاتی قوی باشد همانند بزرگراههایی که دولت هزینه می‌کند و می‌سازد.

وی همچنین در پایان اعلام کرد: شرکت صبانت در راستای وظایف خود مرکز دیتاسنتر بسیار بزرگ و قوی در نزدیکی جاجرود راه‎اندازی کرده است.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۹۰۳۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين