۰
با امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه صورت می‎گیرد:

ارایه تسهیلات استقرار به دانش‌بنیان‌ها در برج نوآوری کیش

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۶
امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد  زیست‌بوم نوآوری و تبدیل کیش به شهر هوشمند
امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد  زیست‌بوم نوآوری و تبدیل کیش به شهر هوشمند

آی‌تی‌من- سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در آیین امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد زیست‌بوم نوآوری و تبدیل کیش به شهر هوشمند، هدف از امضای این تفاهم‌نامه را تبدیل جزیره کیش به زیست‌بوم نوآوری و شهر هوشمند و فناور عنوان کرد و گفت: هدف از این تفاهم نامه، تبدیل کیش به یک جزیره هوشمند و نوآوری است. ایجاد برج نوآوری کیش یکی از محورهای این تفاهم نامه، گامی برای رهنمون کردن جزیره کیش به یک قطب هوشمند، فناور و نوآور است.

ستاری، بهره‌برداری از برج نوآوری کیش را از محورهای این تفاهم‌نامه دانست و گفت: هدف اصلی این است که با تکیه بر تمامی مزیت های ذاتی کیش، یک زیست بوم نوآوری را با شتاب و سرعت بالا در این منطقه ایجاد شود.

وی با بیان این‌که کیش از ظرفیت‌های نهفته ارزشمندی برای رونق اقتصاد دانش‌بنیان به کمک فعالان زیست بوم نوآوری بهره‌مند است، اظهار کرد: اقتصاد دریا، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری و زیست‌فناوری تنها بخشی از توانمندی‌های نهفته این منطقه است؛ اطمینان دارم به زودی با شکوفا شدن این ظرفیت‌های نهفته به دست شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی، تحول تازه‌ای را در اقتصاد دانش‌بنیان و از مبدأ جزیره کیش شاهد خواهیم بود.

ستاری ادامه داد: زیست‌فناوری و تولید داروهای بیوتک، یک توانمندی‌ شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی است؛ نطفه‌های اولیه این تحول به زودی در کیش ظهور و بروز پیدا می کند و با فضای آماده صادراتی که در این جزیره مهیاست، تحول تازه‌ای در اقتصاد ایجاد می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، فرصت‌های آزاد سرمایه گذاری را یکی دیگر از ظرفیت‌های کیش دانست و گفت: فرآیندهای پیچیده و دست و پاگیر اداری  در کیش کمتر وجود دارد. حضور دانشگاه‌های مطرح کشور و فعالیت علمی این دانشگاه‌ها، در کیش،یکی دیگر از مزیت هایی است که این جزیره را به یک قطب علمی، نوآورانه و فناورانه بدل می‌کند.

در بخش دیگری از این مراسم، علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی از حمایت این صندوق برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور گفت و ادامه داد:  یکی از دغدغه های شرکت های دانش بنیان فضای استقرار آن ها است. از ابتدای کار آیین نامه های مربوطه را طراحی کردیم تا تأمین فضای کار این کسب و کارها تسهیل شود.

وی با بیان این‌که این تسهیلات در قالب خرید یا رهن فضای استقرار به شرکت‌های اختصاص می‌یابد، عنوان کرد: اگر شرکتی نوپا باشد و نیازی به خریداری فضای کار نداشته باشد می تواند این تسهیلات را در قالب رهن دریافت کند.

وحدت با اشاره به حمایت از حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در جزیره کیش برای توسع زیست‌بوم نوآوری در این منطقه گفت: بر مبنای همین رویه، استقرار شرکت‌های دانش بنیان و فناور در منطقه آزاد کیش در قالب ارائه تسهیلات از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیل می‌شود.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، در ادامه  به اجرای سیاست‌های تشویقی برای استقار مجتمع شرکت‌های دانش‌بنیان در نواحی نوآوری یا پارک‌های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: اگر شرکت‌ها به صورت مجتمع در کنار یکدیگر قرار گیرند اثربخشی بیش‌تری خواهند داشت، یا  اگر شرکت‌های دانش بنیان در نواحی نوآوری قرار گیرند موجب می‌شوند بافت شهری بافت شهری هم اصلاح می‌شود و نمونه موفق آن در ناحیه نوآوری شریف قابل مشاهده است. یا به طور مثال قرار گرفتن این کسب و کارها در پارک‌های علم و فناوری، یکی دیگر از اولویت‌های حاکمیتی است. بنابراین برای تحقق این موضوعات سیاست‌ها تشویقی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: برای نهادهای واسط از جمله شتابدهنده‌ها تسهیلاتی در حوزه استقرار دیده شده است و این نهادها نیز می‌توانند از تسهیلات رهن صندوق استفاده کنند و فعالیت‌های‌شان را توسعه دهند.

غلامحسین مظفری رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش رییس سازمان منطقه آزاد کیش، با بیان این‌که زمینه فعالیت‌ها برای پایلوت شدن بسیاری از فضای کیش وجود دارد، عنوان کرد: اراده و باور برای تبدیل شدن کیش به یک منطقه فناور، نوآور و دانش‌بنیان شکل گرفته است و این منطقه می‌تواند محلی باشد برای این که شرکای اقتصادی و تجاری در این منطقه تبادل مالی کنند.

مظفری افزود: علاقه‌مند هستیم از همه ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده کنیم و خوشحالیم که  عزم و همکاری بسیار خوب متولیان امر به ویژه معاونت و صندوق نوآوری و شکوفایی، بستر لازم را برای تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به یک منطقه نوآور و هوشمند بدل کند.

 وی از ایجاد یک شهرک کارگاهی در منطقه آزاد کیش گفت و ادامه داد: به شرکت های دانش بنیان و نوآور اختصاص دهیم یا کارگاه های متمرکز را بسازیم و به شرکت های داشن بنیانی که به کارگاه نیاز دارند این فضا اختصاص یابد.
 
 همکاری برای هوشمند شدن منطقه آزاد کیش
 با امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه همکاری، ایجاد مرکز فناوری کیش برای استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان پیشگام و صادراتی، استارتاپ‌ها، نهادهای تأمین مالی، شتاب‌دهنده‌ها و سایر نهادهای واسط یکی از محورهای همکاری این تفاهم‌نامه است.

این سه نهاد برای تحقق بخشیدن چشم‌انداز شهر کیش به عنوان قطب علمی، آموزشی و تحقیقاتی و الگوی توسعه پایدار با بهره‌گیری از فناوری نوین و یک زیست‌بوم مناسب سرمایه‌گذاری فناورانه همکاری می‌کنند.
 
قرار است با استفاده از مزیت‌های کیش، راه برای توسعه پروژه‌های نوآورانه و پیشرو، توسعه پروژه‌های نوآورانه سایر مناطق کشور، نفوذ در بازارهای جهانی و رونق صادرات محصولات دانش‌بنیان هموار می‌شود.
 
هدف اصلی از امضای این تفاهم‌نامه، تبدیل شدن منطقه آزاد کیش به یک پایلوت برای پروژه های پیشگام فناورانه و نوآورانه است و می‌کوشد ایران را به پیشران نوآوری منطقه بدل کند.
 
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در تجهیز ساختمان برج نوآوری و جلب مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، شتابدهنده‌ها و نهادهای واسط برای استقرار و مشارکت در پروژه، همکاری می‌کند.
 
یک ساختمان 11 طبقه  به مساحت 8هزار متر مربع توسط سازمان منطقه آزاد کیش به مدت 5 سال، به برج نوآوری کیش اختصاص یافت تا بستری برای استقرار بخش‌های اثرمند در زیست‌بوم نوآوری شامل شرکت های دانش بنیان پیشگام، نهادهای تامین مالی دانش بنیان و نهادهای زیست بوم فراهم شود.
 
صندوق نوآوری و شکوفایی از پروژه‌های شرکت‌های دانش‌بینان منطقه آزاد کیش در قالب ارائه تسهیلات، سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی صندوق مشتر در چارچوب دستورالعمل‌های مصوب صندوق حمایت می‌کند.
  
پس از آماده شدن کاربری ساختمان پروژه‌های پیشگام توسط شرکت‌های دانش‌بنیان در فضای 8هزار و 300 مترمربعی مفید اداری این ساختمان آغاز می‌شود. این فضا در اختیار نهادهای نقش آفرین در زیست بوم نوآوری از جمله شتابدهنده ها قرار می‌گیرد و شرکت‌های دانش‌بنیان در این ساختمان کار فناورانه و نوآورانه خود را دنبال می‌کنند.

 همچنین کمیته راهبردی متشکل از نمایندگان سه طرف بر پیشبرد و نظارت بر اجرای این تفاهم‌نامه نظارت خواهد داشت و فرآیند پیشبرد کار را پیگیری می‌کند.

 
مرجع : تسنیم
کد مطلب : ۲۷۲۶۵۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين