۰
برای خرید گوشی دست نگه دارید

امتیاز گوشی مسافری قابل واگذاری نیست

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۴
امتیاز گوشی مسافری قابل واگذاری نیست

 آی‌تی‌من- علی رهبری با اشاره به سوءاستفاده‌های صورت گرفته در ثبت گوشی‌های قاچاق تحت عنوان گوشی‌های مسافری گفت: تا این لحظه سوءاستفاده از رویه مسافری در واردات 37 هزار دستگاه گوشی تلفن همراه محرز شده و بر همین اساس برای 7 هزار گوشی‌ تلفن همراهی که در شبکه اپراتوری فعال شده‌اند، پیامک هشدار ارسال شده است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر اینکه هیچیک از این گوشی‌ها قطع نشده‌اند و صرفا پیامک هشدار برای آنها ارسال شده است افزود: از میان این 37 هزار گوشی تلفن همراه، تنها 7 هزار گوشی موبایل داخل شبکه اپراتوری کشور فعال بوده که در 7 تا 10 روز منتهی به تاریخ ارسال پیامک، فعال شده بودند و 30 هزار گوشی دیگر، نه سیم کارت داخلشان قرار گرفته و نه استعلام شده‌اند.

وی گفت: این موارد نشان می‌دهد 30هزار گوشی فعال نشده در شبکه اپراتوری، در بازار توزیع نشده و به مصرف کنندگان نیز فروخته نشده‌اند و در واقع، سامانه همتا، با این اقدام به موقع، اولاً راه سوء استفاده از اطلاعات و سهمیه مسافران را مسدود کرد و در وهله بعد از توزیع و فروش این کالاها و آسیب‌های بعدی برای مصرف کنندگان پیشگیری کرد.

رهبری با تاکید بر اینکه نباید این 37هزار گوشی را با سایر گوشی‌هایی که به دلایل دیگر پیامک هشدار دریافت‌ کرده‌اند، اشتباه گرفت، افزود: به منظور آنکه احیاناً هیچ حقی از دارندگان این 37 هزار گوشی موبایل ضایع نشود، مقرر شد دو دسته‌ از دارندگان این موبایل‌ها، شامل مسافران واقعی که خودشان اقدام به وارد کردن تلفن همراه به صورت مسافری کرده‌اند و همچنین افرادی که این تلفن‌های همراه را خریداری کرده‌اند، بتوانند با ارائه مدارک لازم از جمله پاسپورت و فاکتور خرید معتبر، در مهلت داده شده، مدارک خود را به ادارات صنعت، معدن استان‌های سراسر کشور ارائه دهند تا از غیرفعال شدن گوشی‌های تلفن همراه خود جلوگیری کنند.

وی در خصوص مهلتی که برای ارائه این مدارک داده شده است نیز گفت: حدود 7 هزار گوشی تلفن همراه در تاریخ 28 شهریور ماه، پیامک هشدار را دریافت کرده‌اند و از آن تاریخ به مدت یک ماه فرصت دارند تا در صورت اعتراض، مدارک خود را ارائه دهند. همچنین سایر تلفن‌های همراهی که به این شکل و شیوه وارد کشور شده‌اند نیز به محض روشن شدن و از زمان دریافت پیامک هشداری، یک فرصت یک ماهه خواهند داشت.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر غیرقانونی بودن سوءاستفاده از رویه واردات مسافری گوشی تلفن همراه خاطرنشان کرد: بر اساس قانون، وارد کردن یک گوشی تلفن همراه برای مسافران در سال، امتیازی قابل واگذاری نیست که بتوان آن را در اختیار دیگرانی گذاشت که قصد دارند با این شیوه و شگرد، گوشی‌های قاچاق وارد شده به کشور را تطهیر کنند لذا به دنبال اقدامات قانونی انجام شده، سوءاستفاده کنندگان از این شیوه و شگرد و همچنین افرادی که مبادرت به خرید و فروش اطلاعات مسافران کرده‌اند، توسط دستگاه های کاشف و ضابط، شناسایی و برخورد قانونی با آن‌ها انجام خواهد شد.

با وجود اینکه رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت تاکید کرده که هنوز هیچ گوشی قطع نشده و فقط پیامک هشدار برای ۷ هزار نفر ارسال شده است، اما بازاریان ادعا می‌کنند که هر روز با مراجعه بسیاری از خریدارانی مواجه می‌شوند که ارتباط گوشی آنها قطع شده است. 

این فعالان بازار معتقدند که مسوولان ذیربط باید در این زمینه تدبیری بیندیشند تا مشکل گوشی‌هایی که به این شکل فروخته شده‌اند حل شود. 

آنها می‌گویند که تعداد زیادی گوشی مسافری از پیش که واردات این اجناس غیرقانونی نبود خریداری کرده و در انبارها دارند، حالا امکان فروش این دستگاه‌ها را ندارند و بخشی از سرمایه‌شان به این شکل از بین خواهد رفت. 

به این ترتیب این روزها بازار اوضاع خوبی ندارد و بسیاری از خریداران از ترس قاچاقی بودن گوشی و رجیستر نشدن و قطعی ارتباط دستگاه بعد از مدتی، خرید نمی‌کنند و فروشندگان هم با توجه به اوضاع پیش آمده و مشکلاتی که ممکن است بعد از فروش برایشان به وجود بیاید، سردرگم مانده‌اند.

بر این اساس بازار موبایل کساد است و از سوی دیگر افزایش بی‌رویه قیمت‌ها اوضاع بازار را بیش از پیش به نابه‌سامانی کشانده است چرا که هیچ نرخ ثابتی از یک گوشی در بازار وجود ندارد و هر دستگاهی با چندین قیمت موجود است و فروشندگان این قضیه را در نتیجه عدم نظارت بر بازار و تعیین قیمت از سوی واردکنندگان می‌دانند.

با این حال به همه کسانی که این روزها خرید گوشی را دارند توصیه می‌کنیم که دست نگه دارند چرا که قیمت‌ها این روزها واقعی نیست و هر گوشی ممکن است با چندین نرخ مختلف در بازار وجود داشته باشد.

 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۲۹۲۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما