۱
اعتراض نظام صنفی رایانه‌ای به توقف ثبت سفارش واردات تجهیزات فناوری اطلاعات

مگر ایران پردازنده و سرور تولید می‌کند؟

تاریخ انتشار
شنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۳۱
اعتراض نظام صنفی رایانه‌ای به توقف ثبت سفارش واردات تجهیزات فناوری اطلاعات
اعتراض نظام صنفی رایانه‌ای به توقف ثبت سفارش واردات تجهیزات فناوری اطلاعات
 
آی‌تی‌من - سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در اعتراض به عدم ثبت سفارش کالاهای ضروری نامه‌ای را به مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرد.

محمدباقر اثنی عشری با بیان این‌که انجام بسیاری از فعالیت‌های جامعه از طریق دورکاری و نیز ارایه خدمات آموزشی از راه دور در فضای مجازی در شرایط شیوع ویروس کرونا انجام می‌شود و به همین دلیل تقاضا برای تهیه تجهیزات زیرساختی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افزایش یافته است، اخیراً ثبت سفارشات برخی کالاهای متداول (مانند سرور، پردازنده، تجهیزات ذخیره ‌سازی، ...) که پیش از این مطابق روال ثبت سفارش می‌شد، با عنوان تعجب‌برانگیز «موجود بودن نمونه تولید داخلی» رد شده است.

اثنی عشری از مدیر کل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت درخواست کرد ضمن بررسی موضوع و به منظور تبیین و حل مساله و جلوگیری از ورود قاچاق کالاهای فوق با توجه به نیاز بازار، با برگزاری جلسه‌ای این مشکل را حل کنند.

پیرو ارسال این نامه، عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت افزار نظام صنفی رایانه‌ای اعلام کرد ممنوعیت واردات تجهیزات ضروری فناوری ارتباطات به زیرساخت‌های ارتباطی کشور ضربه می‌زند.

هنوز سخت افزار را کالای لوکس می‌دانند
حمید توسلی گفت: زمانی که برای ثبت سفارش کالا اقدام می‌کنید، واردات آن از نظر مقررات بدون مشکل اعلام می‌شود اما دفتر مقررات صادرات و واردات در تاریخ نهم فروردین ماه نامه‌ای ارسال کرده است که کالا نمونه داخلی دارد. یعنی واردکننده نمی‌تواند کالا را وارد کند اما نتیجه استعلام واردات آن را تایید می‌کند.

توسلی افزود: کالای زیرساختی به میزان زیادی ارزش افزوده ایجاد می‌کند و این بر هیچکس پوشیده نیست. همه شاهد هستیم در شرایطی که بحران کرونا و تعطیلی عمومی‌ بر کشور حاکم شده همین کالاها و زیرساخت فناوری اطلاعات چگونه باعث نجات کشور و آماده کردن بسترهای لازم برای خرید آنلاین، برگزاری جلسات مجازی و آموزش را فراهم کرده است.بر اساس این گزارش یکی از مواردی که دارای نمونه داخلی اعلام شده و از واردات آن جلوگیری می‌شود CPU است. چه کسی است که نداند تولید این قطعه به طور انحصاری در اختیار تنها دو شرکت در دنیاست. ما آرزو داریم و امیدواریم روزی بتوانیم این کالا را در کشور تولید کنیم؛ اما در شرایط کنونی این امر میسر نیست.

توسلی با بیان این که سخت افزار کالای لوکس نیست و از الویت بالایی برخوردار است، افزود: امیدوارم دولت و وزارت صنایع این موضوع را جدی بگیرند. به نظر می‌رسد هنوز در بخشی از بدنه حاکمیت، فناوری اطلاعات و تجهیزات آن کالای لوکس شمرده می‌شود اما تصور کنید اگر با نبود این زیرساخت‌ها یک روز اینترنت قطع شود چه بلوایی در کشور شکل می‌گیرد.

وی افزود: حتی همین الان اگر مشکلی در ثبت سفارش‌ وجود نداشته باشد با دردسرهای زیادی مواجه هستیم. مسوولان کشور متوجه این موضوع نیستند که 2ماه است کشورهای چین و تایوان که تولیدکننده اصلی قطعات هستند با توقف کار مواجه بوده‌اند و در حال حاضر بدون این نامه‌ها و بخشنامه‌ها ما دوماه از کل پروسه سفارش‌گذاری و تحویل قطعات عقب هستیم و باید بتوانیم این کمبود را جبران کنیم.

فراموش نکنیم تمام دنیا مشتری این تولیدات هستند و به طور کلی این کمبود وجود دارد، بحران کرونا هم که مزید بر علت شده است و اگر سنگ‌اندازی در این میان انجام شود، با مشکل رو به رو خواهیم شد.

وی افزود: تمام تلاش شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات این است که بتوانند نیروهای ارزشمند خود را حفظ کنند. کارمندان این شرکت‌ها در خدمت توسعه کشور هستند، اما با این شرایط باید دید شرکت‌ها به عنوان بنگاه‌های اقتصادی تا چه حد دوام می‌آورند و چه وقت ناچار به حذف نیروها و تعدیل هستند. بیکار شدن این نیروها باری روی دوش دولت خواهد بود و نرخ بیکاری و تبعات آن مانند مهاجرت را بالا خواهد برد.

توسلی با تاکید بر این که زیرساخت‌های بانکداری هم از این آسیب‌ها در امان نیستند، افزود: تصور کنید بانکداری الکترونیکی بدون تجهیزات لازم با چه مشکلاتی مواجه می‌شود. وقتی ما با نامه‌ای مواجه می‌شویم که واردات، CPU، سرور، لپ‌تاپ، تبلت، استوریج،‌ هارد دیسک و روتر را ممنوع می‌کند احساس می‌کنیم موضوع اشتباه سهوی بوده که به زودی برطرف خواهد شد.

عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای گفت: همه به این موضوع اذعان داریم که ما تولیدکننده سرور و لپ‌تاپ نیستیم. اگر می‌خواهیم این‌ها را مونتاژ کنیم هم نیاز به ورود قطعات داریم و کشور ما هنوز به مرحله تولید این قطعات نرسیده است. ما امیدواریم روزی به لبه تکنولوژی دنیا برسیم اما در سالی که با این بحران شروع شده و به دنبال جهش تولید نیز هستیم این بخشنامه‌ها صرفا باعث توقف کار فعالان این حوزه و بیکاری افراد زیادی می‌شود.

توسلی در مورد فعایت‌های کمیسیون و سازمان در این حوزه افزود: کمیسیون سخت‌افزار پیش از مذاکراتی کرده توانسته‌ایم در زمینه تعرفه مذاکراتی انجام بدهیم و موفق هم بوده‌ایم. نیاز داریم در دولت به این دانش برسیم که تجهیزات سخت افزاری چیست و چه اهمیتی دارند. ضمن اینکه امیدواریم و حامی ‌این هستیم که شرکت‌های داخلی بتوانند قطعات مورد نیاز کشور را به بهترین شکل تولید کنند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به این که پس از بحران کرونا دنیا با سرعت به سمت انقلاب صنعتی چهارم حرکت خواهد کرد تجهیزات هوش مصنوعی و غیره خواهان زیادی پیدا می‌کنند و نباید بیش از این از قافله تکنولوژی روز دنیا عقب بمانیم.

فهرست کالاهایی که ثبت سفارش نمی‌شود

بنا به گزارش ایستنا، دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت نهم فروردین، طی نامه‌ای اعلام کرده که برخی تجهیزات مربوط به زیرساخت ICT، نمونه داخلی دارند و به همین دلیل وارد‌کنندگان دیگر امکان ثبت سفارش و واردات قانونی آنها به کشور را نخواهند داشت.
 
ثبت سفارش و واردات 21 قلم کالای اساسی ICT از جمله سوییچ و روترهای ظرفیت متوسط، مراکز تلفن مبتنی بر IP، هسته شبکه‌های مخابراتی IMS، OSS و BSS، ماکروویو های 8 تا 38 گیگاهرتزی، تجهیزات رادیوترانک، آنتن‌های مخابراتی مایکروویو، BTS‌های مخابراتی و آنتن‌های زمینی و ماهواره‌ای، تجهیزات DWDM تا طول موج 96، تجهیزات SDH نوری تا 16 STM1، تجهیزات پسیو FTTX، تجهیزات اکتیو ONU و ONT، مود‌های کابلی و بیسیم، گوشی‌های مبتنی بر IP، تجهیزات پاور مخابراتی شامل رکتیفایر، باطری و UPS، قطعات پسیو رادیویی و نوری، کابل‌های مخابراتی مسی، کوآکسیال و نوری، ترمینال‌های MDF، DDF و OCDF، مفصل‌های مسی و نوری مخابراتی و متعلقات آنها، دکل‌های مخابراتی، رک و کابینت‌های مخابراتی و سامانه‌های ذخیره دیتای سن تا ظرفیت 480 ترابایت به کشور ممنوع اعلام شده‌اند.
 
 
 
کد مطلب : ۲۷۳۵۹۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما