۰

هواوی پردازنده‌های ۳نانومتری می‌سازد

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۸
هواوی پردازنده‌های ۳نانومتری می‌سازد
هواوی پردازنده‌های ۳نانومتری می‌سازد

آی‌تی‌من- هواوی به تازگی از فناوری ۵ نانومتری خود در سری گوشی هواوی 40 Mate رونمایی کرده است. اما این شرکت به دنبال ایده‌ جاه‌طلبانه دیگری است تا فناوری پیشرفته‌تر پردازنده با اندازه کوچکتر یعنی 3 نانومتر را نیز در آینده نزدیک ارائه کند.

این پردازنده‌های جدید با نام 9010 Kirin شناخته خواهند شد و به احتمال زیاد در سری گوشی پرچم‌دار هواوی Mate 50 به کار گرفته خواهد شد. 

شرکت Hisilicon بازوی فعال شرکت هواوی در بخش پردازنده است که کار طراحی و ساخت پردازنده‌های جدید هواوی را بر عهده دارد. 

علاوه بر این شرکت، بازیگران دیگر صنعت پردازنده نیز به احتمال زیاد دست به ارایه این فناوری جدید خواهند زد اما پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که برای استفاده از این پردازنده‌ها باید تا سال 2022 صبر کنیم.

در ساخت پردازنده از نیمه‌هادی‌هایی از جنس سیلیکون استفاده می‌شود. هر چقدر تعداد این نیمه‌هادی‌ها بیشتر باشد قطعا میزان پردازش بالاتری را نیز ایجاد خواهند کرد. 

هر آنچه اندازه نیمه‌هادی‌ها کوچکتر باشند امکان قرارگرفتن تعداد بیشتری از آنها در کنار هم و در یک فضای معین وجود دارد.

فناوری ساخت گوشی هوشمند بسیار پیچیده است. 

از طرفی باید تجهیزات مختلفی مانند پردازنده، دوربین، صفحه‌نمایش، تجهیزات ارتباطی، باتری و غیره در یک گوشی هوشمند قرار داده شود. 

از طرف دیگر باید همه این تجهیزات را در فضایی کوچک گنجاند تا حجم گوشی از مقدار استاندارد بیشتر نشده و عملا قابل استفاده باشد.

در نتیجه، نمی‌توان از فضای بیشتری برای پردازنده استفاده کرد و باید برای رسیدن به قدرت پردازش بالاتر از فناوری‌هایی پیشرفته‌تری مانند نیمه‌هادی‌های کوچکتر ۵ یا ۳ نانومتری استفاده کرد.  به همین دلیل شرکت‌های تولید‌کننده پردازنده همواره در پی دست‌یابی به فناوری‌های جدید و کاهش اندازه نیمه‌هادی‌ها هستند. نیمه‌هادی کوچک‌تر به غیر از توان پردازش بالا باعث مصرف باتری کمتری نیز می‌شوند.  این امر باعث کم‌عرض شدن باتری‌ها و متناسب با آن گوشی‌ها خواهد شد. 

علاوه بر آن این ‌‌نیمه‌هادی‌ها گرمای کمتری نیز ایجاد می‌کنند. 

به همین دلیل گوشی‌های جدید به تجهیزات خنک‌کنندگی کمتری نیز نیاز خواهد داشت.
 
کد مطلب : ۲۷۵۳۵۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين