۰

دامنه «.ایران» رونمایی شد

تاریخ انتشار
شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۵
دامنه «.ایران» رونمایی شد
دامنه «.ایران» رونمایی شد

آی‌تی‌من-  محمدجواد آذری ‌جهرمی در مراسم افتتاحیه دامنه ایران که به صورت آنلاین در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی برگزار شد، گفت: امروز روز بسیار خوبی برای فعالان فضای مجازی است، چرا که دامنه «ایران» فعالیت رسمی‌خود را آغاز می‌کند.

وی افزود: ما پیشنهاد بسیار مدون و خوبی که ثمره بیش از ۶ سال کار تحقیقاتی و تجربی روی توسعه شبکه ملی اطلاعات بود را به مرکز ملی فضای مجازی ارائه دادیم و مرکز ملی فضای مجازی هم در جلسات مفصلی با حضور همه صاحب‌نظران و متخصصان این سند را تبدیل به سندی تحت عنوان «طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» کرد و آن را در شورا به تصویب رساند.

وزیر ارتباطات افزود: در این سند بر سهم خط و زبان فارسی در فضای مجازی برای افق ۱۴۰۴ تاکید شده است. این اقدام را فعالیتی در راستای توسعه شبکه ملی اطلاعات و همچنین رسیدن به اهدافی که در سند آمده است، می‌دانیم.

وی گفت: با افتتاح این دامنه ایرانی شکاف دیجیتال بین افرادی که توانایی استفاده از زبان انگلیسی در فضای مجازی نداشته باشند را کاهش می‌دهد. ضمن اینکه بهره‌برداری از فضای مجازی را برای فارسی‌زبانان در سراسر دنیا تسهیل می‌کند.

جهرمی‌ ادامه داد: پژوهشگاه دانش‌های بنیادی یک مرکز باسابقه است و ورود اینترنت به ایران از طریق این مرکز اتفاق افتاده است. دامنه. ir که امروز بسیار اثرگذار و شاخص است و شرکت‌ها با افتخار از آن استفاده می‌کنند نیز یکی از اقدامات تاثیر گذار این پژوهشگاه است. حالا هم دامنه ایران می‌تواند یک افتخار و اقدام بزرگ برای این پژوهشگاه باشد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: شروع فعالیت از دولت و گروه‌های حاکمیتی برای استفاده از این نام دامنه است که ما را دیرتر به هدفمان می‌رساند. بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند که استفاه از این دامنه جدید فارسی را آنها آغاز کنند تا راه برای بخش خصوصی و استارت‌آپ‌ها باز شود. ترویج این فعالیت برای این گروه و ایجاد تسهیلات ویژه برای آنها در این زمینه در جا اندازی و کاربرد بیشتر نام دامنه ایران و فارسی‌سازی بیشتر فضای مجازی حتما می‌تواند راهبرد خوبی باشد.

آذری‌جهرمی ‌گفت: انتظار سرویس‌دهی بهتری از سمت پژوهشگاه به شرکت‌ها احساس می‌شود. شرکت‌ها انتظار دارند پژوهشگاه تسهیلات ویژه و منطبق بر دستورالعمل‌های شفاف را در اختیار آنها بگذارد.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: به نوع پاسخ‌گویی از سمت پژوهشگاه به شرکت‌ها هم انتقادهایی وارد می‌شود که انتظار می‌رود این پاسخگویی به روزتر و دقیق‌تر و فوری تر شود. ما حاضر به کمک و پشتیبانی در این زمینه هستیم.

وی ادامه داد: برای همه سایت‌های وزارت ارتباطات، شرکت‌ها و سازمان‌های زیرمجموعه و پژوهشگاهایی خود درخواستمان را برای اخذ دامنه ایران، امروز ثبت می‌کنیم و تلاش می‌کنیم به عنوان اولین مشتری به این سیستم بپیوندیم و استفاده از آن را اعلام عمومی‌کنیم.

در این مراسم همچنین رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: راه‌اندازی دامنه «.ایران»  یک گام بزرگ در توسعه زبان فارسی در فضای مجازی و البته تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات است.

ابوالحسن فیروزآبادی افزود: ثبت این دامنه می‌تواند به از بین بردن شکاف دیجیتال برای بخشی از جامعه که با زبان انگلیسی آشنا نیستند کمک کند.

فیروزآبادی گفت: در فضای مجازی و حتی در فضای واقعی همه به زبان انگلیسی آشنا نیستند. نباید به این دلیل آنها از استفاده از فضای مجازی دور بمانند. امیدواریم با ورود بیشتر زبان فارسی به فضای مجازی، شاهد به کارگیری زبان فارسی در میان زبان‌های پیشرفته در دنیا باشیم.

در ادامه دبیر شورای عالی فضای مجازی از ایجاد کمیته نظارت بر مقررات ثبت نام دامنه «.ایران» در مرکز ملی فضای مجازی خبر داد و گفت: این کمیته تنظیم‌گری نام دامنه «.ایران» و استفاده از آن را سرعت می‌بخشد. براساس اظهارات او در این زمینه پیش نویسی در مرکز ملی فضای مجازی تهیه شده و برای بررسی به سازمان فناوری اطلاعات ارسال شده است.

فیروزآبادی افزود: پس از بررسی سازمان فناوری اطلاعات، این پیش نویس به پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ارسال خواهد شد. فیروزآبادی همچنین به تشکیل کارگروهی برای استفاده از «.ایران» توسط دستگاه‌های حاکمیتی اشاره کرد و گفت: کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی تشکیل خواهد شد تا سند و دستورالعمل استفاده دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از دامنه «.ایران» با همکاری وزارت ارتباطات و وزارتخانه‌هایی مانند فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و صمت تدوین شود.
 
مرجع : ايرنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۵۶۳۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين