۰
در نامه ای به رئیس جمهور مطرح شد؛

درخواست اتحادیه کسب و کارهای مجازی برای رفع محدودیت فروش آنلاین دارو

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۶
درخواست اتحادیه کسب و کارهای مجازی برای رفع محدودیت فروش آنلاین دارو
درخواست اتحادیه کسب و کارهای مجازی برای رفع محدودیت فروش آنلاین دارو

آی‌تی‌من- در متن این نامه آمده است: «امروز با گذشت بیش از یک سال از شیوع کرونا و رسیدن به پیک چهارم همه‌گیری این ویروس در ایران، استارت‌آپ‌ها با هوشمندسازی خدمات مورد نیاز مردم به یکی از قهرمان‌های اصلی مبارزه با بیماری در کشورمان تبدیل شدند. استارت‌آپ‌های فناوری موفق شدند ساماندهی بخش مهمی از نیازها و فعالیت‌های روزمره مردم را در این شرایط سخت برعهده بگیرند، از حوزه آموزش گرفته تا تأمین مایحتاج ضروری، همگی تأثیر چشمگیری در کاهش رفت‌وآمدهای غیرضروری ایجاد کردند. در این بین استارت‌آپ‌ها یی که در بخش تأمین محصولات دارویی و داروهای OTC (بدون نیاز به نسخه) و اقلام بهداشتی فعال بودند مراجعات حضوری به یکی از پر ریسک‌ترین نقاط آلوده به ویروس را ساماندهی کردند.

شبکه‌های بهداشتی و داروخانه‌ها از جمله اماکن پر رفت‌وآمدی محسوب می‌شوند که احتمال تردد افراد مبتلا به کرونا در آنها بیش از سایر نقاط است و بر اساس مطالعات دانشکده بهداشت عمومی (School of Public Health) دانشگاه واشنگتن (University کار در داروخانه به عنوان دومین شغل پرخطر در زمان کرونا شناخته شده است. سران دولت، علی الخصوص شخص جنابعالی، پیش از همه متوجه اهمیت فعالیت استارت‌آپ‌ها در این دوران شده‌اید و از همین رو بارها در جلسات مشترک با ستاد ملی مقابله با کرونا قویاً بر لزوم حمایت از فعالیت کسب‌وکارهای آنلاین در راستای کمک به در خانه ماندن مردم تاکید کرده‌اید.

همچنین سال ۱۴۰۰ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» نام‌گذاری شد و ایشان در یکی از سخنرانی‌های مهم سال ۹۹ خود به اقدامات صورت‌گرفته از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه سلامت، خاصه در دوران کرونا، اشاره کردند و خواستار کمک به تداوم فعالیت این بخش شدند.

اکنون استارت‌آپ‌های فعال در ارسال محصولات بهداشتی و دارویی که دارای مجوز فعالیت از اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی به عنوان تنها نهاد قانونی در این حوزه هستند، با برخی دستورالعمل‌ها و ضوابط قدیمی و به‌روزنشده توسط سازمان غذا و دارو مواجه‌اند که اجازه هرگونه فعالیتی را از آن‌ها سلب کرده است و متأسفانه رایزنی‌ها و گفتگوهای فراوان با این سازمان نیز به نتیجه‌ای نرسیده است.

این موضوع این ظن را تقویت می‌کند که اراده محکمی در مقابل هرگونه تحول دیجیتال در عرضه محصولات بهداشتی و دارویی وجود دارد و سلامت مردم قربانی منافع صنفی گروه خاصی از جامعه شده است. شایان ذکر است که کمیته حمایت از کسب‌وکار (کمیته ماده ۱۲ قانون احکام دائمی) با مشارکت معاونت حقوقی ریاست جمهوری و نهادهای ذی‌ربط دیگر در این مورد تشکیل جلسه داده و از سازمان غذا و دارو درخواست کرده که ضوابط مربوطه را بازنگری یا طراحی کند و این سازمان از درخواست این کمیته نیز تا امروز استنکاف کرده است. ضمن درخواست دستور رفع محدودیت‌ها از جنابعالی، اعلام می‌داریم که آماده خدمت‌رسانی در بستری کاملاً شفاف هستیم. با تکیه بر خدمات این بخش می‌توان حضور فیزیکی در داروخانه‌ها را به حداقل رساند و دغدغه مردم را در تأمین محصولات بهداشتی و دارویی مرتفع کرد. پلتفرم‌های ارسال محصولات داروخانه‌ای فروشنده دارو نیستند، بلکه اقلام بهداشتی و دارویی را با همکاری داروخانه‌ها به طور مستقیم و با نظارت مسئولین فنی از خود داروخانه به دست متقاضی می‌رسانند.

تلاش این پلتفرم‌ها بر این است که فرآیند ارسال محصولات بهداشتی و دارویی را به‌گونه‌ای انجام دهند تا نگرانی‌های سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت به حداقل برسد و در عین حال در پیک چهارم کرونا سهم مؤثری در کاهش رفت‌وآمدهای غیرضروری و حفظ جان میلیون‌ها انسان داشته باشند.

با امید که در این بزنگاه تاریخی بیش از پیش شاهد همراهی و همدلی با استارتاپ‌های خدمت‌رسان به مردم باشیم.»
 
کد مطلب : ۲۷۶۰۹۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين