۰

نسخه الکترونیکی پزشکان متخلف را رسوا می‌کند

تاریخ انتشار
يکشنبه ۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۷
نسخه الکترونیکی پزشکان متخلف را رسوا می‌کند
نسخه الکترونیکی پزشکان متخلف را رسوا می‌کند

آی‌تی‌من-  فرهاد خدایی با تاکید بر اینکه بر اساس سابقه همکاری با داروخانه‌های سراسر کشور معتقدیم قاطبه داروخانه‌ها درستکارند، افزود: رویکرد نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک کاهش تخلفات احتمالی ناشی از مراودات و تبانی احتمالی پزشکان و داروخانه‌ها است.

وی ادامه داد: اجرای این طرح باعث نظارت بر نسخ تجویزی توسط پزشکان می‌شود و در نتیجه، امکان شناسایی پزشکان متخلف و برخورد با آنها را فراهم می‌کند.

خدایی در ادامه با بیان اینکه در این طرح امکان رصد برای خود بیمار نیز فراهم است، گفت: پس از مراجعه بیمار به پزشک یا مراکز پاراکلینیک می‌تواند در صفحه شخصی خود در سازمان تامین اجتماعی، دارویی که دکتر برایش تجویز کرده و یا اطلاعات نسخه پیچی داروخانه و سوابق درمانی خود را رویت کند.

وی در تشریح مزیت‌های نسخه نویسی الکترونیک گفت: در گذشته اگر یک داروخانه از یک نسخه، یک یا چند قلم دارو را نداشت، نسخه پیچیده می‌شد و از بین می‌رفت و بیمار باید بقیه داروها را به صورت آزاد تهیه می‌کرد اما اکنون با استفاده از سیستم نسخه الکترونیکی اگر داروخانه ای چند قلم داروی یک نسخه را نداشت، می‌تواند نسخه را برای بیمار بپیچد و داروهای موجود را ارایه کند و بقیه داروها از داروخانه دیگر با همان تعرفه‌های دولتی و حمایت بیمه ای تهیه شود.

معاون اداره کل درمان غیرمستقیم سازمان تامین اجتماعی در ادامه با تاکید بر اینکه نسخه الکترونیکی الزام قانون است، گفت: وزارت بهداشت به عنوان نهاد حاکمیتی انشاء قوانین می‌کند و قوانین را ابلاغ می‌کند و باید شرکت‌های زیر مجموعه قوانین را پیاده سازی کنند.

خدایی اظهار کرد: برای اجرای هر طرح جدید یک سری مقاومتهایی وجود دارد و همچنین هر طرح نویی دارای اشکالات و ایرادهایی است که در طرح نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک نیز در عرض۲ تا ۶ ماه بعد از اجرای طرح برطرف می‌شود.

وی که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، از اتصال بیمه‌های تکمیلی به سامانه نسخه الکترونیک خبر داد و افزود: در حال حاضر از مجموع ۲۷بیمه مکمل، ۱۹ بیمه مکمل به سامانه نسخه الکترونیک متصل شده اند که در آینده نزذیک بقیه آن‌ها نیز متصل می‌شوند.

خدایی در ادامه افزود: با پیاده سازی نرم افزار واحد هیچ تعدد سامانه ای نخواهیم داشت و نرم افزار واسط (API) سازمان تأمین اجتماعی در سامانه‌های مختلف پیاده سازی می‌شود.
 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۷۶۱۵۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين