۰
عمر شارژ باتری گوشی به 4 روز می‌رسد

آی‌بی‌ام به فناوری تولید تراشه دو نانومتری دست یافت

تاریخ انتشار
شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۱
آی‌بی‌ام به فناوری تولید تراشه دو نانومتری دست یافت
آی‌بی‌ام به فناوری تولید تراشه دو نانومتری دست یافت

آی‌تی‌من-  داریو جیل، مدیر تحقیقات IBM به یاهو فاینانس گفت: در حال حاضر پیشرفته‌ترین فناوری تولید تراشه در جهان نود هفت نانومتری است و در آستانه فناوری نود پنج نانومتری هستیم. آنچه ما در اینجا صحبت می‌کنیم برای نخستین بار در جهان است که کسی نشان داده است که فناوری قابل اتکایی برای امکان پذیر کردن نود دو نانومتری وجود دارد.

اندازه نانومتر یک تراشه به طول ترانزیستورهای آن اشاره دارد. ترانزیستورها ابتدایی‌ترین بخش یک پردازنده هستند و سیگنال‌های خاموش و روشنی را امکان پذیر می‌کنند که دستورالعمل‌های باینری ۱s و۰s را تشکیل می‌دهند که پایه و اساس همه کدهای کامپیوتری است.

هر چه اندازه یک ترانزیستور کوچک باشد، به میزان بیشتری می‌تواند در یک تراشه جای بگیرد و به معنای قدرتمندتر شدن پردازنده‌ها خواهد بود. ترانزیستورهای کوچکتر به معنای آن هستند که تراشه‌ها نیروی کمتری را مصرف می‌کنند و آنها را نسبت به نسل‌های قبلی کارآمدتر و بهینه‌تر می‌کند.به گفته مدیر تحقیقات IBM، فناوری تراشه جدید این شرکت جهشی فراتر از عملکردی است که تراشه‌های هفت نانومتری مدرن استاندارد دارند. تراشه‌های جدید عملکردشان در زمینه مصرف نیرو در مقایسه با تراشه‌های هفت نانومتری بزرگتر ۴۵ درصد بهبود پیدا می‌کند.

اگر تراشه دو نانومتری سطح عملکرد مشابه تراشه‌های هفت نانومتری فعلی را داشته باشد، عمر باطری حداکثر ۷۵ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال با چنین تراشه‌ای عمر شارژ باتری آیفون به چهار روز افزایش پیدا می‌کند. اپل در حال حاضر از یک تراشه در مدل آیفون ۱۲ استفاده کرده که با فناوری پنج نانومتری تولید شده است. لپ‌تاپ‌ها و رایانه‌های رومیزی مدرن از پردازنده‌های هفت نانومتری استفاده می‌کنند و تراشه‌های سه نانومتری همچنان در افق قرار دارند.

اگرچه بهبود عمر باطری آیفون عالی به نظر می‌رسد اما بزرگترین تغییر مربوط به میزان مصرف نیرو در دیتاسنترهای عظیم خواهد بود که ستون فقرات زیرساخت ابری جهان هستند. تراشه‌های کارآمدتر به این تاسیسات کمک می‌کنند از برق کمتری استفاده کنند و میزان آلایندگی ناشی از فعالیت آنها را کاهش می‌دهند.

شرکت IBM اعلام کرده که با سامسونگ همکاری می‌کند تا فناوری دو نانومتر را در دستگاه‌های مختلف در جهان بکار گیرد اما این اتفاق به این زودی روی نخواهد داد و تا چند سال دیگر تولید انبوه آغاز نمی‌شود.

مدیر تحقیقات IBM برآورد کرد این شرکت زمان تولید انبوه را اواخر سال ۲۰۲۴ تا اوایل سال ۲۰۲۵ پیش بینی کرده است. به این ترتیب فناوری جدید به کاهش کمبود فعلی تراشه در سطح جهان که بیش از ۱۶۹ صنعت از خودروسازی گرفته تا تولیدکنندگان دستگاه تهویه هوا را درگیر کرده است، کمک نخواهد کرد.

بر اساس گزارش یاهو فاینانس، زمان زیادی مانده تا این تراشه‌های جدید به شکل انبوه تولید شده و به دستگاههایی راه پیدا کنند که در زندگی روزمره استفاده می‌شوند اما اگر چنین تراشه‌هایی باعث شود عمر هر شارژ تلفن همراه به چهار روز برسد، صبر کردن برای آنها ارزش دارد. 
مرجع : ايسنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۶۲۵۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين