۰
عضو هیات مدیره نصر تهران:

دسترسی آزاد و مستمر به اینترنت برای توسعه اقتصاد دیجیتال ضروری است

تاریخ انتشار
شنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۶
دسترسی آزاد و مستمر به اینترنت برای توسعه اقتصاد دیجیتال ضروری است
دسترسی آزاد و مستمر به اینترنت برای توسعه اقتصاد دیجیتال ضروری است

آی‌تی‌من- سیدمجید اورعی با بیان اینکه اتفاقات اخیر، علاوه بر اعمال زحمت به اقشار مختلف جامعه، به محدودیت ها و مشکلات متعددی برای همه از جمله فعالان اقتصادی و به ویژه فعالان حوزه فاوا منجر می‌شود، گفت: فعالان این حوزه با ارایه محصولات و خدمات نرم افزاری متنوع و مبتنی بر بستر اینترنت، شرایطی را برای دیگر کسب و کارها مهیا کرده‌اند تا بتوانند بسیاری از فرایندهای کسب‌وکاری‌شان از معرفی و ارائه کالا و خدمات تا دریافت سفارش، ارسال و تسویه فاکتور و نهایتا ارتباط با مشتری و ارائه خدمات پس از فروش را بصورت 24 ساعته ارائه دهند.

او ادامه داد: این امر امروزه به کمک نرم‌افزارهای کاربردی ابری (SaaS) و بر بستر شبکه پایدار اینترنت محقق شده است و شرایطی را مهیا کرده است که هر فردی از هر مکانی و در هر زمانی بتواند به محصولات و خدمات کسب و کارها دسترسی پیدا کند.

او معتقد است: این سه ویژگی (ANY ONE, ANY TIME, ANY PLACE) که ناشی از ماهیت ذاتی اینترنت هستند، به گسترش کاربردپذیری حوزه فاوا در دیگر صنایع و اصناف منجر شده است. بدیهی است هر گونه اخلال، اختلال و محدودیت در بستر اینترنت عملا کاهش مزایای این بستر و توقف توسعه اقتصاد دیجیتال را به دنبال خواهد داشت.

عضو هیأت مدیره نصر تهران با ابراز تاسف از اقدامات حکمرانان و رگولاتوری تأکید کرد: آنها بدون توجه به این موضوعات و بدون توجه به اینکه ده‌ها هزار کسب و کار روزانه فعالیت‌های خود را در این بستر انجام می‌دهند و همچنین صدها شرکت نرم افزاری مبتنی بر این بستر اقدام به تولید، توسعه و ارائه هزاران محصول کاربردی کرده‌اند، در مقاطع مختلف بواسطه مشکلات رخ داده در دیگر ارکان و بخش‌های جامعه به اختلال و قطع این زیرساخت اقدام می‌کنند.

رئیس رسته توسعه نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ادامه داد: در طی یکماه گذشته بارها این موضوع را در جلسات خصوصی و اتاق‌های گفت و گو به گوش مسئولان ذیربط رسانده‌ایم و بی‌پرده با آنها سخن گفته‌ایم.

او افزود: تأکید کرده‌ایم راه‌حل مشکلاتی که ناشی از تصمیمات غلط و نادرست آنها در دیگر حوزه‌ها اعم از فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و ... است را نباید در جای دیگری همچون فناوری اطلاعات جستجو کرد. اینکه آنها سریع‌ترین و دمِ‌دست‌‎ترین راه حل‌ها را انتخاب می‌کنند، به نظر می‌رسد ناشی از این است که هزینه‌های مترتب از این تصمیمات را دوستان شاغل در دولت و حاکمیت نمی‌دهند. آنها در هر حالت بدون حتی یک روز تاخیر حقوق و مزایایشان را دریافت می‌کنند.

اورعی گفت: فعالان بخش خصوصی در هر زمان حتی با تعطیلی کسب و کارهای‌شان یا کاهش درآمد و از دست دادن مشتریان‌شان که ناشی از تصمیمات دولتمران است، باز هم باید زنده بمانند و نسبت به انجام به‌موقع همه تکالیف در برابر کارکنان، مشتریان و دولت متعهد باشند.

او با بیان اینکه فناوری اطلاعات پیشران پیشرفت اقتصاد کشور است و هر گونه تصمیم غلط می‌تواند به خسران جبران‌ناپذیر برای جامعه و نسل‌های آینده منجر شود، بیان کرد: معتقدیم برای توسعه اقتصاد دیجیتال، راه گریزی از دسترسی مستمر و آزاد به شبکه جهانی اینترنت نداریم و هر گونه اعمال محدودیت در این شبکه به مثابه خودتحریمی است. این مسئله در نهایت به عقب افتادگی صنعت فاوا در ایران و همچنین ایجاد رانت برای سودجویان و کاسبان تحریم منجر می‌شود.

عضو هیأت مدیره نصر تهران ادامه داد: این شرایط عاقبت صنعت فاوا را به وضعیت شوم صنعت خودرو تبدیل می‌کند. همچون خاری در گلوی دولت و زخمی بر بدن ملت است.

او ضمن دعوت از تمامی مسوولان و دست‌اندرکاران مرتبط به تجدید نظر در تصمیمات اخذ شده، هشدار داد: کاری نکنید که آتش تصمیمات غلط امروز شما به شعله‌ور شدن خرمنی دیگر منجر شود و مسوولانه پاسخگوی تصمیمات امروزتان باشید.

 
کد مطلب : ۲۷۹۹۸۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين