۰

لابی محرمانه چین با تراشه‌سازها آغاز شد

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۹
لابی محرمانه چین با تراشه‌سازها آغاز شد
لابی محرمانه چین با تراشه‌سازها آغاز شد

آی‌تی‌من- وزارت صنعت و فناوری اطلاعات چین، مدیران شرکت‌هایی شامل سازنده تراشه حافظه YMTC و داونینگ اینفورمیشن اینداستری (متخصص ابررایانه) را برای حضور در جلسات محرمانه فرا خواند.

دولت بایدن، ماه میلادی جاری مجموعه مقررات جدیدی را برای محدود کردن صادرات فناوری و کند کردن پیشرفت فناوری و نظامی ‌چین اعلام کرد که شامل محدودیت فروش برخی از تراشه‌های پیشرفته و ابزارهای تولید تراشه بوده است. این مقررات که بعضی از آنها فورا به اجرا گذاشته می‌شوند، بر مبنای محدودیت‌هایی هستند که امسال به سازندگان بزرگ تجهیزات تولید تراشه شامل KLA Corp، Lam Research Corp و Applied Materials اعلام شدند و این شرکت‌ها را ملزم کردند ارسال تجهیزات به کارخانه‌های چینی تولیدکننده تراشه‌های پیشرفته را متوقف کنند.

کارشناسان می‌گویند مقررات جدید، پیامد گسترده ای داشته و تلاش‌های چین برای توسعه صنعت تراشه بومی‌و پیشبرد تحقیقات تجاری و دولتی در زمینه تسلیحات نظامی، هوش مصنوعی، دیتاسنتر و بسیاری از حوزه‌هایی که از ابررایانه‌ها و تراشه‌های پیشرفته استفاده می‌کنند را کند خواهد کرد.

طبق گزارش بلومبرگ، بسیاری از مدیرانی که در این جلسات شرکت کرده‌اند، گفته‌اند محدودیت‌های آمریکا به منزله فاجعه‌ای برای صنعت آنها و بلندپروازی‌های چین برای قطع وابستگی اقتصادش به فناوری آمریکایی است.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین یکشنبه هفته جاری در اعلام گزارش کار خود در کنگره حزب کمونیست، از کشورش خواست در جنگ فناوری‌های اساسی، برنده شود.

بر اساس گزارش رویترز، کارشناسان می‌گویند گزارش کار رئیس جمهور چین ممکن است از اصلاح رویکرد چین در زمینه پیشبرد صنعت فناوری بومی‌با هزینه دولتی بیشتر و مداخله برای مقابله با فشارهای آمریکا، حکایت داشته باشد.

 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۸۰۰۰۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما