۰

پروژه 1/5 میلیارد دلاری تیک تاک برای ادامه فعالیت در آمریکا

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۷
پروژه 1/5 میلیارد دلاری تیک تاک برای ادامه فعالیت در آمریکا
پروژه 1/5 میلیارد دلاری تیک تاک برای ادامه فعالیت در آمریکا

آی‌تی‌من- برخی از این جزئیات پروژه مذکور در وبلاگ Lawfare فاش شده است. مت پرالت یکی از مولفان این پست وبلاگی و مدیر مرکز سیاستگذاری فناوری دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل می‌گوید: بخش اعظم مناقشه سیاسی درباره تیک تاک بیشتر حدس و گمان است و فرایند اطلاع رسانی طرح فرصتی فراهم کرد تا شرکت جزئیات آن را مطرح کند.

او در مصاحبه‌ای تلفنی می‌گوید: بحث و گمانه‌زنی باید براساس واقعیات و عملیات‌های برنامه ریزی شده و نه طرح‌های آتی بنا شود.

به گفته او مرکز محل فعالیتش بودجه از تیک تاک دریافت کرده اما او هیچ نظری درباره آنکه ضمانت تیک تاک مورد رضایت است یا خیر، ندارد. به گفته او نقشش در اطلاع رسانی فرصتی برای شنیدن جزئیاتی است که وی و دیگران می‌توانند به عموم مردم منتقل کنند.

البته نشریه نیویورک تایمز نیز در گزارشی به جزئیاتی از این طرح اشاره کرده است.

تیک تاک با جدی‌ترین مانع برای فعالیتش در آمریکا از ۲۰۲۰ میلادی تاکنون روبه‌رو است. در آن زمان دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا سعی کرد این اپ را ممنوع کند اما دادگاه مانع این امر شد.

اکنون برخی از فرمانداران ایالت‌های مختلف آمریکا تیک تاک را در شبکه رایانه‌های دولتی ممنوع کرده‌اند. در این میان برخی دانشگاه‌های عمومی‌نیز چنین اقدامی‌انجام داده‌اند. از سوی دیگر ماه گذشته میلادی کنگره آمریکا رای به ممنوعیت تیک تاک در دستگاه‌های دولت فدرال داد.

هفته پیش نیز جاش‌هاولی یکی از سناتورهای آمریکایی اعلام کرد خود برای ارائه لایحه ممنوعیت تیک تاک در سراسر آمریکا را آماده می‌کند.

تمام این اقدامات بخشی از استراتژی مخالفان چین و منتقدان تیک تاک است تا به تدریج این اپ را محدود کنند و دسترسی به آن را در آمریکا برای کاربران محدود یا غیرممکن کنند.

از سوی دیگر اخیرا گزارش‌هایی نشان داد کارمندان این اپ چینی خبرنگاران نشریه فوربس را رصد می‌کردند و همچنین کارمندان مستقر در چین به داده‌های کاربران آمریکایی دسترسی داشته‌اند.

هنوز مشخص نیست تلاش تیک تاک در موضع دولت آمریکایی تغییری ایجاد می‌کند یا نه؛ اما نکته مهم آنکه این امر نشان دهنده تغییری در استراتژی برای تیک تاک است که مذاکراتی چندساله با دولت بایدن را برای ایجاد یک توافقنامه امنیتی ادامه می‌دهد.

یکی از شرکای کلیدی تیک تاک در آمریکا، شرکت اوراکل است که مقر آن در آستین تگزاس قرار دارد. تیک تاک احتمالا این ایالت را برای ذخیره سازی داده‌های کاربران آمریکایی انتخاب کند.

براساس پست بلاگ Lawfare، یکی از پیشنهادات تیک تاک برای ادامه فعالیت در آمریکا ایجاد هیاتی برای نظارت بر یک زیرمجموعه جدید است که تمرکز آن امنیت داده‌های آمریکایی است. برای این منظور اپ چینی اعضای این هیات را معرفی و مقامات آمریکایی وظیفه تأیید آن‌ها را بر عهده خواهند گرفت.

 احضار مدیر تیک‌تاک به کنگره 
در همین حال اعلام شده که با ادامه تفحص قانون گذاران آمریکایی، مدیرعامل اپلیکیشن چینی تیک‌تاک، در برابر کمیته انرژی و بازرگانی کنگره آمریکا به ادای شهادت خواهد پرداخت.

کتی مک‌موریس راجرز، رئیس کمیته انرژی و بازرگانی کنگره در بیانیه‌ای اعلام کرد: شو زی چو، مدیرعامل تیک‌تاک، ۲۳ مارس در برابر این کنگره، شهادت خواهد داد.

این خبر در حالی اعلام شد که کمیته امور خارجی مجلس قصد دارد ماه آینده بر سر نگرانی‌های امنیتی، درباره لایحه مربوط به مسدود کردن اپلیکیشن ویدئویی تیک‌تاک در آمریکا رای گیری کند.

مک‌موریس راجرز اظهار کرد: تیک‌تاک که متعلق به شرکت بایت دنس است، آگاهانه توانایی دسترسی حزب کمونیست چین به اطلاعات کاربران آمریکایی را فراهم کرده است. آمریکایی‌ها سزاوار هستند که بدانند این اقدامات چطور بر حریم خصوصی و امنیت اطلاعات آنها تاثیر می‌گذارد.

در بیانیه رئیس کمیته انرژی و بازرگانی کنگره آمده است: در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به محتوای مضرر و سوءاستفاده از خردسالان در تیک‌تاک، مک‌موریس راجرز و سایر قانونگذاران جمهوریخواه، خواستار اطلاعات بیشتر از این پلتفرم درباره تاثیرش بر جوانان شده‌اند.
 
مرجع : مهر
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۷۰۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما