۰

تبلیغ VPN در روسیه ممنوع شد

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۶
تبلیغ VPN در روسیه ممنوع شد
تبلیغ VPN در روسیه ممنوع شد

آی‌تی‌من- یک منبع در این سرویس فدرال روسیه اعلام کرد:‌ طبق قوانین این کشور، هر ابزاری که اجازه دور زدن محتوای مسدود شده یا غیرقانونی در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را می‌دهد از فوریه ۲۰۲۰ میلادی (اواخر سال ۱۳۹۸ شمسی) در روسیه ممنوع شده است.

در این گزارش آمده است:‌ دسترسی به منابع و سایت‌هایی که چنین ابزارهایی را برای دور زدن فیلترینگ تبلیغ می‌کنند از اول مارس ۲۰۲۴ در روسیه محدود خواهد شد.

دمیتری پسکوف سخنگوی دفتر ریاست‌جمهوری روسیه نیز روز سه‌شنبه گفت: مقامات روسیه هنوز تصمیمی ‌برای ممنوعیت کامل خدمات وی‌پی‌ان در این کشور نگرفته‌اند.
پیش از این، سرویس فدرال برای نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه، معیارهایی را برای مسدود کردن وب سایت‌های حاوی اطلاعات در مورد راه‌های دسترسی به منابع ممنوعه در روسیه ایجاد کرد.
اواخر ژوئن ۲۰۲۳ (تیرماه ۱۴۰۲)، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه قانونی را امضا کرد که بر اساس آن وب‌سایت‌هایی که اطلاعاتی در مورد چگونگی دور زدن منابع مسدود شده در روسیه ارائه می‌دهند، باید در ثبت یکپارچه اطلاعات ممنوعه سازمان دیده بان گنجانده شوند.
روز دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه، برخی رسانه‌های روسیه به نقل از رئیس گروه اینترنت ایمن روس گزارش داده بودند که خدمات وی‌پی‌ان از اول مارس در روسیه ممنوع خواهد شد.

اکاترینا میزولینا در پاسخ به سوال دانش‌آموزی درباره صحت اطلاعیه‌های منتشر شده درباره مسدود شدن خدمات وی‌پی‌ان در روسیه گفته بود: بله،‌ دقیقا همین‌طور است، اما این را به عنوان فردی که در این زمینه فعالیت‌ می‌کند، می‌گویم. (نه به عنوان مقام مسوول در این حوزه)

وی ادامه داد:‌ می‌دانیم پروکسی‌ها و خدمات وی‌پی‌ان را به طور کامل نمی‌توان مسدود کرد و برای یک فرد با دانش و اطلاع کافی، هیچ مشکلی در ایجاد پروکسی خود وجود نخواهد داشت.

بنا بر گزارش رسانه‌های روسیه،‌ وزارت توسعه دیجیتال روسیه از سپتامبر ۲۰۲۳ ( شهریور- مهر ۱۴۰۲) به سرویس فدرال نظارت بر ارتباطات، فناوری اطلاعات و رسانه‌های جمعی روسیه اجازه داده است تا خدمات وی‌پی‌ان را مسدود کند.

این سرویس نظارتی روس ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۳، پیش نویس دستوری را منتشر کرد که براساس آن معیارهایی برای مسدود کردن سایت‌هایی با اطلاعات در مورد راه‌های دسترسی به منابع ممنوعه در روسیه ایجاد شده است. در آن زمان، اعلام شد که مقامات می‌توانند از اول مارس ۲۰۲۴ مسدودسازی را آغاز کنند.

در همین ماه میلادی،‌ وزیر توسعه دیجیتال روسیه در حاشیه رویداد هفته دیجیتال کازان گفت: مقامات روسیه قصد ندارند برای استفاده از خدمات وی‌پی‌ان در این کشور، جریمه‌ای در نظر بگیرند.

 
مرجع : ايرنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۲۶۶۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما