۰

زیان‌های پزشکان از اجرای نسخه الکترونیکی

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۳۷
زیان‌های پزشکان از اجرای نسخه الکترونیکی
زیان‌های پزشکان از اجرای نسخه الکترونیکی

آی‌تی‌من- علی چنگیزی گفت: باید گفت که شکل فعلی اجرای نسخه الکترونیک نقایص و مشکلات زیادی دارد و عمده بار این مشکلات متوجه پزشکان و درمانگران شده است. در شکل فعلی اجرای نسخه الکترونیک، هزینه تامین دفترچه‌های بیمه کاغذی از دوش بیمه‌ها برداشته شده و عملا دفترچه‌های فیزیکی حذف شده که این موجب صرفه جویی بیمه‌ها هم از باب تهیه این دفترچه‌ها و هم از باب پرسنلی شده، اما در همین سیستم پزشکان مجبور به تهیه و تامین سیستم کامپیوتری و اینترنت برای مراکز خود شدند که با توجه به افزایش قیمت‌ها بخصوص در حوزه اینترنت رقم‌های نسبتا سنگینی را متوجه پزشکان کرده اما این هزینه‌ها به هیچ وجه در قیمت ویزیت پزشکان دیده نشده است.

این عضو شورایعالی سازمان نظام پزشکی ادامه داد: درحالی که طبق قانون نسخه الکترونیک برای پزشکان الزامی‌است از سوی دیگر بیمه‌ها هم ملزم شده اند در یک فاصله یک ماه سهم پزشکان و مراکز را پرداخت کنند اما حالا وضع به گونه‌ای است که فقط پزشکان به قانون عمل می‌کنند و بیمه‌ها سهم خود را با تاخیر پنج شش ماهه پرداخت می‌کنند و هیچ جریمه ای هم بخاطر دیرکرد خود نمی‌پردازند. بیمه تامین اجتماعی در صورت یک روز دیرشدن حق بیمه پرسنل، پزشک یا مرکز را جریمه می‌کند اما برای بازپرداخت با تاخیر چند ماهه خود هیچ دیرکردی نمی‌پردازد. این نقص در اجرای قانون مشهود است.

وی گفت: درخصوص معضل قطع سامانه‌های بیمه و مشکلاتی که متوجه پزشکان و بیماران می‌کند به کرات صحبت شده که دیگر در این خصوص صحبت نمی‌کنم. اما نکته مهم دیگر این است که طبق روال بیمه تامین اجتماعی کد رهگیری ارایه شده را برای بیماران پیامک می‌کرد اما انگار این روال با اطلاعیه اخیر این بیمه در حال تغییر است و دیگر پیامکی برای بیمار ارسال نمی‌شود یعنی باز بیمه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند اما پزشکان باید بر روی یک کاغذ کد رهگیری را به بیمار بدهند که هم بار زمانی و هم بار هزینه‌ای دارد.

این عضو شورای‌عالی نظام پزشکی گفت: یک مشکل مهم دیگر در روند اجرای الکترونیک درخصوص بیمه‌های تکمیلی است. این بیمه‌ها نباید از بیماران بخواهند که گواهی پرداخت حق ویزیت را از پزشکان مطالبه کنند. در حالی که نسخه الکترونیک برای بیمار نوشته شده بازهم باید روی سربرگ پزشک مهر و امضا شود که ایشان هزینه ویزیت پرداخت کرده است.

چنگیزی گفت: ضمن اعتراض به این روند، از سازمان تامین اجتماعی درخواست می‌شود جهت تکریم بیماران و عدم بروز هرگونه مشکل به روال قبلی برگردد.
 
 
 
کد مطلب : ۲۸۲۶۸۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين