۰
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

هیچ چیز جای اینترنت را نمی‌گیرد

تاریخ انتشار
دوشنبه ۴ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۷
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
 
آی‌تی‌من- قطع سراسری اینترنت کشور در حالی ضربه‌ زیادی به کسب و کارها در هفته گذشته زد که هنوز هم وضعیت به حالت عادی برنگشته است.

براساس گزارش‌ها اینترنت ثابت در اکثر نقاط کشور تا روز گذشته متصل شده اما مجوز برقراری دوباره اینترنت همراه تنها در 9 استان صادر شده است.

هم‌زمان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ضبط یک ویدیو از خود، ضمن عذرخواهی از مردم اعلام کرد که هدیه یک گیگابایتی یک روزه به مردم داده می‌شود.
 
همدردی وزیر ارتباطات با مردم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباطی ویدیویی از عموم مردم به دلیل قطع اینترنت و مشکلات ناشی از آن در یک هفته اخیر عذرخواهی کرد.

محمدجواد آذری جهرمی‌ در این ویدیو که شنبه شب در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت گفت: قطع شبکه بین‌المللی اینترنت مشکلات بسیاری را در زندگی مردم ایجاد کرد و از مشکلات عدیده ایجاد شده در یک هفته اخیر به واسطه تماس‌های فراوان مطلع هستم.

به گفته وی،‌ خانواده‌های خارج کشور از حال عزیزانشان در ایران باخبر نشدند و دانشجویان و استادان که در این مدت از دسترسی به منابع علمی ‌بین‌المللی محروم بودند و برخی شرکت‌های صادراتی و وارداتی نیز دچار خسارت شدند.

وی ادامه داد: مسؤولیت خطیر حفظ امنیت و آرامش کشور با مراجع عالی امنیتی است و تصمیم محدودیت اینترنت به دلیل حفظ آرامش جامعه اخذ و به اپراتورها ابلاغ شد؛ به عنوان وزیر ارتباطات، دغدغه حفظ دسترسی آحاد مردم و تأمین نیاز کارهای مبتنی بر کسب و کار اینترنتی را داشتم و معتقدم زندگی بدون فضای مجازی و شبکه جهانی قابل تصور نیست.

آذری جهرمی‌ با بیان اقدامات انجام شده از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تأکید کرد: برای گردش آزاد اطلاعات و جلوگیری از اختلال در فعالیت خبرنگاران برای جمع زیادی از آنان دسترسی به اینترنت ایجاد شد؛ همچنین اغلب دفاتر خبرگزاری‌ها، سایت‌های خبری و روزنامه‌ها را به اینترنت متصل کردیم.

وزیر ارتباطات افزود: در مرحله بعد، برای آنکه کسب و کارها و احتیاجات اولیه مردم مختل نشود اقداماتی صورت گرفت تا بانک‌ها طبق روال معمول به فعالیت خود ادامه دهند.

وی گفت: تاکسی‌های اینترنتی که ۲.۳ میلیون راننده و ۱۰ میلیون متقاضی دارند، فروشگاه‌های اینترنتی و یا سرویس فروش بلیت مسافرتی از جمله مواردی هستند که اگر در آنها اختلال ایجاد می‌شد زندگی مردم نیز دچار مشکل می‌شد؛ این کار بزرگی بود و وزارت ارتباطات در زیرساخت تلاش‌های بسیاری انجام داد و هدف از زیرساخت شبکه ملی اطلاعات، حفاظت از منافع مردم در این شرایط بود نه قطع ادامه ارتباط با شبکه جهانی.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه این ارتباط ویدویی گفت: پیگیری‌های زیادی داشتیم تا با رفع محدودیت، اینترنت را به زندگی مردم برگردانیم؛ شخصاً از ساعت اول محدودیت، پیگیری‌ها را انجام دادم و از پنجشنبه گذشته شرکت‌ها، دانشگاه‌ها، ادارات و دفاتر خدمات عمومی ‌به اینترنت متصل شدند، امروز اینترنت ثابت خانگی برقرار شد و این پیگیری‌ها در تعامل مستمر با مراجع امنیتی ادامه دارد.

آذری جهرمی‌ گفت: برخی خسارات جبران ناپذیر است؛ به نوبه خود تلاش می‌کنیم آن را جبران کنیم. از اپراتورهای تلفن همراه خواستیم زمان بسته‌های اینترنتی را به میزان قطع ارتباط تمدید کنند؛ همچنین بسته یک گیگ اینترنت هدیه نیز به همه مشترکان اعطا می‌شود و مردم می‌توانند با شمارگیری #۹۸* این بسته اینترنتی را فعال کنند. 

وی یادآور شد: به نوبه خود بابت همه مشکلات به وجود آمده در زمان قطع اینترنت برای مردم به عنوان عضوی از دولت و حاکمیت عذرخواهی کرده و لحظه‌ای از انجام وظایف خود فروگذاری نمی‌کنیم.

براساس این گزارش، بسته یک گیگابایتی هدیه، تنها یک روز قابل استفاده است.
 
هیچ چیز جای اینترنت را نمی‌گیرد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین روز یکشنبه گفت: هیچ چیزی جای اینترنت بین‌المللی را نمی‌گیرد، شبکه ملی اطلاعات و اینترنت هر کدام جای خود را دارد.

محمدجواد آذری جهرمی‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص قطع اینترنت تلفن‌های همراه و زمان وصل مجدد آن، گفت: وزارت ارتباطات در خصوص قطع و وصل اینترنت تصمیم گیر نیست و این وظیفه بر عهده شورای امنیت کشور است.

عضو هیات دولت با بیان اینکه شورای امنیت کشور با توجه به شرایط امنیتی موجود و بر اساس ارزیابی‌هایی که داشته دستور وصل مجدد اینترنت برخی از مناطق را باتوجه به بازگشت آنها به شرایط عادی ابلاغ کرده است، ادامه داد: پیگیر تسریع وصل اینترنت گوشی‌های تلفن همراه هستیم و به محض ابلاغ دستور وصل مجدد، آن را اجرا می‌کنیم.

آذری جهرمی‌ در خصوص اینکه آیا اینترنت ملی پاسخگوی نیاز کشور هست، گفت: نیازهای پایه‌ای مورد نیاز کسب و کارهای کشور طبق سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات پیشرفت کرده و در گذشته گزارش داده بودیم که 80 درصد از این سند اجرایی شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه قطع اینترنت در سراسر کشور فرصتی بود که ادعاهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات دیده شود، عنوان کرد: مشخص شد که با استفاده از شبکه ملی اطلاعات خدمات پایه وجود دارد.
 
صادقی: جهرمی‌ واقعا پیگیر بود
در همین حال محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی ‌در توییتر خود، از تلاش‌های وزیر ارتباطات برای رفع قطع اینترنت نوشت.

صادقی نوشت: «در هفته‌ گذشته شاهد تلاش‌های بی‌وقفه آذری جهرمی‌ برای جلوگیری از انسداد اینترنت بودم؛ او را وزیری آگاه، حرفه‌ای و مسلط به حیطه‌‌های مختلف فاوا و وفادار به اصل آزادی تبادل اطلاعات برخط یافته‌ام. تصمیم‌گیری درمورد بستن اینترنت در حیطه‌ی مراجع امنیتی بود».

 
کد مطلب : ۲۷۳۰۸۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين