۰

قبض کاغذی شهرداری تهران تا پایان سال و قبض آب تا آخر دولت حذف می‌شوند

تاریخ انتشار
شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۸
قبض کاغذی شهرداری تهران تا پایان سال و قبض آب تا آخر دولت حذف می‌شوند
قبض کاغذی شهرداری تهران تا پایان سال و قبض آب تا آخر دولت حذف می‌شوند

آی‌تی‌من- گرچه چند سالی است ایده حذف قبوض کاغذی مطرح است اما سال گذشته بود که گام‌هایی به صورت جدی برای این موضوع برداشته شد و حتی وزیر ارتباطات وعده داد قبوض کاغذی آب و برق و تلفن ظرف چند ماه حذف می‌شود.

هرچند آن وعده عملیاتی نشد، اما سازمان‌های مختلف به سمت حذف قبوض رفتند. موفق‌ترین آنها شرکت برق بود که با جدیت موضوع ثبت اطلاعات مشترکان برای صدور الکترونیکی قبض را پیگیری کرد.
 
90 درصد مشترکان برق اطلاعات‌شان را ثبت کردند
طبق آخرین آمار وزارت نیرو، نیز از میان ۳۶ میلیون مشترک برق کشور تاکنون اطلاعات حدود ۳۲ میلیون مشترک برای حذف قبوض کاغذی جمع‌آوری شده است. به عبارت دیگر اطلاعات حدود ۹۰ درصد مشترکان برق کشور به منظور حذف قبوض کاغذی در سامانه ثبت شده است که براساس ارزیابی صورت گرفته این رقم تا پایان شهریورماه به ۹۸ درصد خواهد رسید.

همچنین بین ۷۰ تا ۹۰ درصد مشترکان در استان‌های خوزستان، سمنان، گلستان، مازندران، قم، البرز، قزوین، تهران، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی، همدان، لرستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد به این طرح پیوسته‌اند و این میزان در استان‌های ایلام، کرمانشاه، مرکزی و کلانشهر مشهد ۵۰ تا ۷۰ درصد است.
 
حذف قبوض آب حداقل دو سال طول می‌کشد
در حالی که شرکت ملی برق خیلی زود موفق به حذف قبوض کاغذی شده است، شرکت آب و فاضلاب می‌گوید حذف قبوض آب تا پایان دولت دوازدهم صورت می‌گیرد.
براساس اعلام وزارت نیرو، حمیدرضا کشفی معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: در حال حاضر پایلوت اجرای این طرح در چندین شهر از جمله لرستان، اصفهان، آذربایجان‌غربی و بندرعباس آغاز شده است و پس از ارزیابی نتایج، این برنامه به سایر مناطق کشور نیز تعیم داده خواهد شد.

وی با تاکید بر این‌که در حال حاضر زیرساخت اجرای این برنامه کاملا شده است، ادامه داد: هزینه آب‌بهای برخی از مشترکان به دلیل تعرفه غیرواقعی آب به میزانی اندک است که چاپ قبض کاغذی حتی به صرفه هم نیست.در حال حاضر تعداد مشترکان آب شهری و روستایی کشور از مرز ۲۳ میلیون مشترک گذشته است و سالانه تعداد بسیار زیادی قبض کاغذی میان این تعداد مشترک توزیع می‌شود که در صورت اجرای کامل این برنامه شاهد ثمراث زیست‌محیطی و اقتصادی فراوانی خواهیم بود.
 
شهرداری تهران هم قبوض کاغذی را حذف می‌کند
خداحافظی با قبوض کاغذی عوارض شهری
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران نیز از حذف قبوض کاغذی عوارض شهری خبر داد و ابراز امیدواری کرد این مهم با کمک معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تهران به زودی عملیاتی شود.

محمد فرجود در صفحه توییتر خود نوشت: «وقت آن رسیده شهرداری تهران هم با قبوض کاغذی عوارض شهری خداحافظی کند. البته قبوض شهرداری نسبت به سایر خدمات، پیچیدگی‌هایی دارد. با همکاری معاونت مالی و اقتصاد شهری امیدوارم این اتفاق مهم به زودی اجرایی شود و امسال قبضی چاپ نشود.»
 
کد مطلب : ۲۷۲۷۷۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين