۰
در نشست اعضای فراکسیون توسعه روابط با کشورهای عضو اکو با رییس صندوق نوآوری و شکوفایی مطرح شد

بازارهای کشورهای عضو اکو در دسترس شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۲
بازارهای کشورهای عضو اکو در دسترس شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است
بازارهای کشورهای عضو اکو در دسترس شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است

آی‌تی‌من- در دیدار ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی و دشت مغان در مجلس شورای اسلامی و رییس فراکسیون توسعه روابط با کشورهای عضو اکو و همچنین سید علی موسوی نماینده مردم ملکان و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونان صندوق، عملکرد صندوق نوآوری تشریح شد و رییس فراکسیون نیز بر افزایش معرفی و عرضه محصولات دانش بنیان در بین کشورهای عضو اکو و ایجاد بازارهای صادراتی برای این محصولات تاکید کرد.

همچنین در این جلسه پیشنهاد احصای نیازمندی‌های صنعت و همچنین استفاده از ظرفیت های کشورهای عضو اکو و پتانسیل‌های موجود این حوزه برای صادرات محصولات دانش‌بنیان ارائه شد.

سید علی موسوی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این جلسه، از همکاری های قوه مقننه با صندوق نوآوری و شکوفایی در راستای برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان ابراز خرسندی کرد و گفت: در جلساتی که با صنعتگران داشتیم یکی از مهم‌ترین بحث ها، موضوع وابستگی صنایع به واردات بود. در شرایط کنونی تحریم جا دارد که صندوق نوآوری به کاهش وابستگی صنایع به واردات کمک کند و این امر با شناسایی نیاز صنایع و سرمایه گذاری در این حوزه قابل تحقق است. ما استعدادها و نخبگان بسیار خوبی داریم که می‌توانند در این زمینه به کشور کمک کنند.

در ادامه جلسه ولی اسماعیلی، رییس فراکسیون توسعه روابط با کشورهای عضو اکو نیز بر تقویت دیپلماسی اقتصادی برای صادرات به کشورهای همجوار تاکید کرد و گفت: امروز پایگاه های صادراتی ایران در باکو، قرقیزستان و ترکیه که عضو اکو هستند، ایجاد شده است؛ اما می توانیم این فرصت را برای کشورهای دیگر عضو اکو نیز فراهم کرده و بحث صادرات محصولات دانش‌بنیان به این کشورها را تقویت کنیم. جمعیت کشورهای عضو اکو 650 میلیون نفر است که از نظر دینی، فرهنگی و تاریخی با ما ارتباط دارند و می‌توانیم از این بازار به نحو احسن استفاده کنیم.

وی در ادامه در مورد پتانسیل های اکو نیز توضیح داد و گفت: می توانیم از امکانات زیادی نظیر بانک سرمایه گذاری، بانک تجارت، کشتیرانی، ایرلاین، موسسه بیمه، موسسه فرهنگی و بنیاد اکو برای پیشبرد اهداف خود و توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان استفاده کنیم. بر این اساس ما در فراکسیون اکو، 12 محور را در خصوص حوزه های فناوری و دانشگاهی برنامه ریزی کرده ایم که بخشی از آن شامل جذب دانشجو از کشورهای عضو اکو، حمایت از برگزاری نمایشگاه‌های فناورانه، ایجاد استانداردهای واحد، حمایت و ایجاد شتاب دهنده ها، توسعه مراکز فنی و حرفه ای و تشکیل دبیرخانه علمی دائمی اکو در ایران خواهد بود.

همچنین علی وحدت، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست گفت: صندوق نوآوری به عنوان یک انرژی محرک، نقش تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان را بر عهده دارد و میزان ضریب اثربخشی آن نیز قابل بررسی است. صندوق نوآوری و شکوفایی حرفه‌ای ترین تیم در کشور را در اختیار دارد و بازدهی اقدامات انجام شده نیز حاکی از این ادعا است. پس از شیوع ویروس کرونا در کشور، صندوق نوآوری اقدامات خود را بلافاصله آغاز کرد و تا آخرین روز سال گذشته تمامی تسهیلات مورد نیاز به 18 استان برای تولید اقلام و محصولات مرتبط برای مقابله با این ویروس پرداخت شد.

وی ادامه داد: صندوق نوآوری در موضوعات اولویت دار کشور نیز ورود کرده و ارتباط جدی با وزارتخانه‌هایی چون نفت، نیرو و بهداشت دارد و در این عرصه نیز فعالیت می‌کند. صندوق نوآوری در توانمندسازی صادرات در این مدت نیز خوب عمل کرده است.
کد مطلب : ۲۷۴۲۲۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين