۰
مرکز افتا: خبرنگاران ایرانی مراقب باشند

ادامه فعالیت جاسوس‌افزار «پگاسوس» روی گوشی‌های آیفون

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۵
ادامه فعالیت جاسوس‌افزار «پگاسوس» روی گوشی‌های آیفون
ادامه فعالیت جاسوس‌افزار «پگاسوس» روی گوشی‌های آیفون

آی‌تی‌من-  با توجه به گسترده شدن فعالیت جاسوس افزار ««پگاسوس»»، این مرکز راهنمایی را برای تشخیص آلوده بودن گوشی‌های تلفن همراه دارای سیستم عامل IOS به این جاسوس‌افزار منتشر کرده است.

کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا، در این راهنما که مشروح آن در سایت افتا منتشر شده است، علاوه بر معرفی هر چه بیشتر جاسوس‌افزار «پگاسوس» و تاریخچه جاسوسی و چگونگی استفاده از آن، راه‌های ورود این جاسوس‌افزار به گوشی‌های تلفن همراه هوشمند، روند تشخیص آلوده‌سازی در iOS، طرح بازیابی حادثه پس از آلوده‌سازی و شیوه‌های دفاع از خود را در مقابل جاسوس‌افزار Pegasus تشریح کرده‌اند.

بدافزار «پگاسوس» برای جاسوسی از اطلاعات دارندگان گوشی‌های دارای سیستم ios نیازی به کلیک مالکان آنها ندارد و پس از نفوذ و استقرار در گوشی قربانیان، به تمام اطلاعات و محتوایی که در دستگاه وجود دارد، دسترسی خواهد داشت.

وزارت دفاع رژیم صهیونیستی، جاسوس‌افزار «پگاسوس» را تنها به دولت‌ها و نهادهای زیرمجموعه دولت‌ها می‌فروشد و حتی خریداران پس از کسب اجازه از این وزارتخانه صهیونیستی اجازه فروش آن را دارند، بر این اساس، با نگاهی منطقی می‌توان نتیجه گرفت که قطعاً مقامات و خبرنگارانی از جمهوری اسلامی ایران هدف و قربانی این جاسوس‌افزار بوده و هستند و کارشناسان مرکز مدیریت راهبردی افتا در این باره خواهان هوشیاری کامل دارندگان گوشی تلفن همراه آیفون تولیدی شرکت Apple هستند.

رژیم صهیونیستی ظاهراً به‌صورت رسمی، به مشتریان خود اعلام کرده است از جاسوس افزار «پگاسوس» فقط باید علیه افراد مظنون به تروریسم و جنایت استفاده کنند، اما واقعیت این است که حداقل در بیش از ۴۵ کشور این جاسوس‌افزار علیه روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر، اپوزیسیون حکومت‌ها، وکلا و تجار استفاده شده است.

اگرچه اخبار از جاسوسی «پگاسوس» فقط از پلتفرم iOS از شرکت Apple حکایت می‌کند که روال آن کمی دشوارتر و زمان‌برتر است اما برخی یافته‌ها حاکی از آن است که جاسوسان با استفاده از «پگاسوس» در پلتفرم اندروید بسیار ساده‌تر و با سهولت بیشتری جاسوسی می‌کنند.

تقریباً امکان آلوده‌سازی هر دستگاه iPhone وجود دارد اما اینکه قابلیت آلوده‌سازی Zero-Click یعنی بی‌نیازی به اقدام و تعاملی از سمت قربانی، در کدام نسخه امکان‌پذیر است، کاملاً مشخص نیست و به شرایط و پیش‌نیازهای مختلفی وابسته است.

شعاع حملاتی که در جاسوس‌افزار «پگاسوس» استفاده شده، شامل پیام‌های SMS، WhatsApp و iMessage است و این بدافزار جاسوسی قادر است از آسیب‌پذیری‌های zero-day موجود در مرورگرها و سایر برنامه‌های پرکاربرد نیز استفاده کند.

جاسوس‌افزار «پگاسوس» که ساخت شرکت NSO رژیم صهیونیستی است، پس از استقرار در گوشی آیفون قربانیان خود، به راحتی به لیست مخاطبان، محل یابی قربانیان از طریق GPS دستگاه، دوربین، پیامک‌ها و پیغام‌های پیام‌رسان‌هایی چون واتس‌اپ و تلگرام، تقویم، تصاویر و میکروفون دسترسی یافته و از این طریق، اطلاعات خود را کسب می‌کند.

ضبط همه تماس‌های قربانیان و روشن کردن میکروفون و دوربین گوشی تلفن همراه، بدون نیاز به انجام این کارها توسط مالکان نامطلع گوشی‌های تلفن همراه دارای سیستم IOS، از دیگر شیوه‌های جاسوسی بدافزار «پگاسوس» است.

این جاسوس‌افزار رژیم صهیونیستی بیش از ۵۰ هزار نفر را قربانی خود کرده است، قربانیان «پگاسوس» از مقامات کشورها همچون رؤسای جمهور، پادشاه، نخست وزیران و رئیس مجلس، افراد ذی‌نفوذی چون نخست وزیران سابق، روزنامه‌نگاران و مخالفان حکومت‌ها همچون جمال خاشقجی، فعال سیاسی اجتماعی مخالف حکومت ریاض و مخالفان دولت بحرین هستند.
 
کد مطلب : ۲۷۶۹۶۶
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما