۰

دستورالعمل جدید FATF برای رمزارزها؛ تراکنش مشکوک گزارش شود

تاریخ انتشار
شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۱
دستورالعمل جدید FATF برای رمزارزها؛ تراکنش مشکوک گزارش شود
دستورالعمل جدید FATF برای رمزارزها؛ تراکنش مشکوک گزارش شود

آی‌تی‌من-  در این بیانیه باوجود آنکه ارزهای دیجیتالی در طبقه دارایی‌های مالی دیجیتالی طبقه‌بندی نشده‌اند، از دولت‌ها و مؤسسات مالی خواسته‌شده تا با آن‌ها طبق مقررات این طبقه برخورد شود. طبق اعلام FATF، منشأ و مقصد تراکنش‎‌های مشکوک باید به این کارگروه گزارش شود.

بنیاد تتر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد دستورالعمل جدیدی را به اجرا خواهد گذاشت تا جلوی استفاده از پول‌شویی با استفاده از این رمزارز به ویژه در پرداخت‌های فرامرزی گرفته شود.

تتر با ارزش‌ترین رمزارز با ارزش ثابت جهان و پنجمین رمزارز با ارزش دنیا است و بسیاری از آن به عنوان دلار دیجیتال نام می‌برند. این تغییرات در راستای عمل به الزامات جدید کارگروه ویژه اقدام مالی اتخاذ و اجرایی خواهند شد. 

شرکت خودروسازی تسلا از احتمال مجدد پذیرش بیتکوین به عنوان ابزار پرداخت برای خرید محصولات این شرکت خبر داده است. این شرکت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد کماکان ۱.۵ میلیارد دلار بیتکوین در اختیار دارد و موجودی رمزارزهای خود را کم و زیاد نکرده است.

تسلا با بیان اینکه به ظرفیت بالقوه ارزهای دیجیتالی هم به عنوان جایگزینی برای پول و هم برای سرمایهگذاری باور دارد، از احتمال پذیرش مجدد بیتکوین خبر داد.

مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتالی در حال حاضر ۲۵۸۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۴.۵۱ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۴۵ درصد کل بازار ارزهای دیجیتالی در اختیار بیت کوین و ۱۷ درصد در اختیار اتریوم است. بیت کوین ۱۲ سال پیش توسط گروه گمنامی از معامله‌گران بر بستر بلاک‌چین ایجاد شد و از سال ۲۰۰۹ معاملات اولیه آن شکل گرفت.

چند روز قبل کارگروه ویژه اقدام مالی تصمیم گرفته بود راهنمای بازبینی شده خود در مورد ارزهای دیجیتالی را منتشر کند.

مارکوس پلیر، رئیس این کارگروه گفته بود که این راهنما مبتنی بر سنجش ریسک دارایی‌های مجازی و سرمایگذاری در آن‌ها خواهد بود و هفته آینده منتشر می‌شود.

پیش از این شماری از کشورهای عضو گروه هفت از جمله ژاپن خواستار ایجاد یک چارچوب قانونی بین المللی برای مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی فعالیت‌های مجرمانه و تروریستی از طریق ارزهای دیجیتالی شده بودند. کارگروه FATF از سال‌ها پیش وظیفه نظارت و قانون گذاری در حوزه مقابله با پول‌شویی و ریسک مالی را دارد و از دو سال پیش به طور جدی مطالعه روی فناوری‌های نوین مالی نظیر دیفای و ان اف تی را آغاز کرده بود.

به گفته پلیر، دستورالعمل آتی حاوی توضیحاتی در مورد اعمال استانداردهای این کارگروه بر روی ارزهای دیجیتالی با ارزش ثابت (استیبل کوین‌ها) نیز خواهد بود. او گفت از تمامی کشورها انتظار دارد هر چه سریع‌تر استانداردهای FATF بر روی تراکنش‌های مرتبط با رمزارزها را بر روی سیستم داخلی خود اعمال کنند.

سیان جونز، تحلیلگر بازارهای مالی در موسسه ایکس رگ گفت: انتظار می‌رود راهنمای FATF به طور خاص به حوزه فناوری مالی غیرمتمرکز موسوم به دیفای ورود کند هرچند کهان اف تی ها نیز از این قاعده مستثنی نخواهند بود. این دستورالعمل احتمالاً سختگیرانه و جامع بوده و هزینه بالایی را به این صنعت برای انطباق با آن‌ها تحمیل خواهد کرد.

چندی پیش کارگروه ویژه اقدام مالی تصمیم گرفت راهنمای بازبینی شده خود در مورد ارزهای دیجیتالی را منتشر خواهد کرد.

مارکوس پلیر، رئیس این کارگروه هم گفته بود این راهنما مبتنی بر سنجش ریسک دارایی‌های مجازی و سرمایه گذاری در آن‌ها خواهد بود. پیش از این شماری از کشورهای عضو گروه هفت از جمله ژاپن خواستار ایجاد یک چارچوب قانونی بین المللی برای مقابله با پول‌شویی و تأمین مالی فعالیت‌های مجرمانه و تروریستی از طریق ارزهای دیجیتالی شده بودند.

کارگروه FATF از سال‌ها پیش وظیفه نظارت و قانون گذاری در حوزه مقابله با پول‌شویی و ریسک مالی را دارد و از دو سال پیش به طور جدی مطالعه روی فناوری‌های نوین مالی نظیر دیفای و ان اف تی را آغاز کرده بود.

با انتشار اولیه انتشار خیر تدوین راهنمای حوزه ارز دیجیتال، بازار رمزارزها دچار ریزش شدیدی شد، چرا که انتظار می‌رود دولت‌ها و نهاهای بانکی به تدریج به سمت نظارت بیشتر بر روی معاملات این دسته از دارایی‌ها حرکت کنند.
 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۷۴۴۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين