۰
780 روستا نخستین بار به اینترنت متصل شدند

همکاری با چین برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت

تاریخ انتشار
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۰
همکاری با چین برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت
همکاری با چین برای ارتقای کیفیت اینترنت ثابت

آی‌تی‌من-  عیسی زارع پور روز قبل در حاشیه برنامه اتصال هزار روستا به شبکه ارتباطات پایدار و پرسرعت در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا در توافق ایران و چین همکاری‌هایی در حوزه فناوری ارتباطات مثل 5G پیش بینی شده است، گفت: بله، ما در همکاری‌هایی که با کشورهای مختلف از جمله چین داریم، توسعه فناوری‌های لازم برای هم حوزه 5G و هم کیفیت بخشی ارتباطات ثابت را در دستور کار قرار داده‌ایم.

وی افزود: همچنین توسعه حضور پلتفرم‌های ایرانی در کشورهای همسایه را مد نظر داریم. ظرفیت‌های خوبی در کشورهای مختلف وجود دارد و ما می‌توانیم استفاده کنیم و همکاری‌های متقابل می‌تواند منجر به رشد و توسعه صنعت ICT در کشور شود.

وزیر ارتباطات درباره اتصال هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات در جمع خبرنگاران گفت: امروز مشاهده کردید که با یکی از دورافتاده‌ترین روستاها در اردیبل به شکل تصویری با کیفیت بسیار خوب ارتباط برقرار کردیم این نشان می‌دهد که سرعت شبکه در آن نقطه مناسب است.

 اتصال ۳ هزار و ۶۰۰ روستا تا پایان ۱۴۰۱
وی افزود: امیدوارم که ۳ هزار و ۶۰۰ روستا که فاقد هرگونه ارتباط دیتا هستند و ۳ هزار و ۵۰۰ روستای دیگر که ارتباطشان ناپایدار است در ۴ فاز تا پایان ۱۴۰۱ در صورت تأمین اعتبار به سرعت ارتباطاتشان برقرار شود.

وزبر ارتباطات ادامه داد: به دنبال این هستیم که فیبر نوری را هم توسعه دهیم و روستاهایی که در مسیر قرار می‌گیرند و متقاضی هستند را متصل کنیم.

 راه‌اندازی ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری
عیسی پور ادامه داد: برنامه‌ریزی ما این است که ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری در سراسر کشور راه‌اندازی کنیم که کار بسیار بزرگی و نیازمند عزم ملی است.

وی بیان کرد: شبکه زیر ساخت کشور ظرفیت خوبی دارد و حدود ۳۰ ترابیت بر ثانیه ظرفیت داریم؛ کل ترافیک ما ۱۰ ترابیت بر ثانیه است اما در حال تقویت آن هستیم. برنامه داریم که تا پایان دولت سیزدهم این را به ۱۰۰ ترابیت بر ثانیه برسانیم و همین الان قرارداد ۲۰ ترابیت بر ثانیه با استفاده از تجهیزات بومی‌بسته شده و در دهه فجر عملیات آن آغاز می‌شود.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که کارشناسان معتقدند ۲۰ میلیون پورت پرسرعت مبتنی بر فیبر نوری نشدنی است و با توجه به اینکه در دولت‌های گذشته وعده‌هایی داده شد و عمل نشد، آیا برنامه زمان بندی دارید و چقدر با سازمان‌های دیگر مثل شهرداری تعامل کردید که این کار بزرگ انجام شود، گفت: این یک کار ملی است و همه باید پای کار بیایند آنچه باعث شده با قاطعیت اعلام کنیم که این اتفاق خواهد افتاد، همین همگرایی در دولت سیزدهم است. همین دیروز در خدمت وزیر نیرو بودیم و توافقات خوبی صورت گرفت تا از شبکه توزیع برق در سراسر کشور استفاده کنیم که این پروژه با سرعت بیشتری جلو برود. سازمان همیاری‌های شهرداری سراسر کشور نیز باید پای کار بیایند.

وی یادآور شد: زمانی که گازکشی در کشور اتفاق می‌افتاد، همه همکاری می‌کردند، باید یک چنین نهضتی اتفاق بیفتد که من عزم و اراده آن را در دولت سیزدهم می‌بینم. در دهه فجر شاهد برنامه کلان و زمان بندی خواهیم بود و تعداد زیادی هم پورت آماده واگذاری داریم.

زارع پور همچنین درباره سرعت پایین اینترنت در تهران و اختلالات تلفن همراه و علت آن گفت: یک کار اساسی و اصولی که باید انجام شود، توسعه ارتباطات ثابت است باید بیشتر نیازمندی مردم را به سمت ارتباطات ثابت و اینترنت خانگی و شبکه محل کار هدایت کنیم. معنی ندارد که در منزل هستید، از گوشی تلفن همراه برای ارتباط استفاده کنید.

وی با بیان اینکه ارتباطات سیار محدودیت دارد گفت: ما توسعه ارتباطات ثابت به عنوان یک راهکار بلندمدت را در دستور کار داریم که البته در کوتاه مدت کار را شروع کرده‌ایم و همین امسال قریب به نیم میلیون پورت فیبر نوری را راه‌اندازی می‌کنیم.

 اولویت با روستایی است که ارتباطی ندارد
زارع پور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه روستاها گله دارند از اینکه آنها را از لیست خارج می‌کنند و می‌گویند شما اولویت دوم هستید، ماجرا از چه قرار است؟ گفت: در ابتدای دولت سیزدهم ۴ هزار روستا داشتیم که هیچ ارتباط دیتایی نداشتند و ۳ هزار و ۵۰۰ روستا ارتباط ناپایداری داشتند، بنابراین طبیعتاً اولویت یک ما با روستایی است که هیچ ارتباطی ندارد. در کنارش به موازات برای برطرف کردن مشکلات ارتباطی سایر روستاها تلاش می‌کنیم منتها این یک کار سنگین است.

وی ادامه داد: برخی روستاها جاده و برق ندارند و زیر ساخت‌های اولیه باید در آنها فراهم شود. عمده روستاهای باقی مانده روستاهایی هستند که پراکندگی آنها زیاد است و یا نقاط صعب‌العبور هستند. به هر حال اینها نیازمند کار ویژه است؛ قبلاً هر سایتی راه‌اندازی می‌کردیم ۲ تا ۳ روستا را پوشش می‌داد اما الان به یک و نیم روستا تقلیل یافته است. ما هم با توجه به محدودیت اعتبارات مجبور هستیم اولویت بندی کنیم، اما آنچه که مسلم است در صورت همراهی نمایندگان در بودجه ۱۴۰۱ ما آماده‌ایم که با کار جهادی تا پایان ۱۴۰۱ همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به ارتباطات پرسرعت متصل کنیم‌.

 تشکر وزیر از همراه اول
در این مراسم ضمن افتتاح نمادین سایت نسل چهار روستای «محمدتقی کندی» از توابع شهرستان گرمی‌استان اردبیل، با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات 202 سایت جدید یا ارتقا یافته به تکنولوژی نسل سه و یا چهار، در 297 روستای بالای 20 خانوار وارد مدار شبکه همراه اول شد.

پس از افتتاح سایت‌های روستایی، زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  ضمن تشکر از زحمات اپراتورهای ارتباطی و افرادی که در این پروژه‌ها دخیل بودند با اشاره به راه‌اندازی پلتفرم شبکه دانش آموزی «شاد» توسط همراه اول گفت: از آقای دکتر اخوان و تیم فنی شاد تشکر می‌کنم که با راه‌اندازی یک پلتفرم بومی‌نگذاشتند در ایام کرونا آموزش تعطیل شود.

زارع‌پور اظهار داشت: با راه‌اندازی 500 سایت جدید و ارتقای تکنولوژی در حدود 250 روستا در دولت جدید، امیدواریم شاهد رشد و شکوفایی در روستاهای تحت پوشش باشیم. 

وی افزود: این آمادگی در وزارت ارتباطات وجود دارد که در صورت تصویب بودجه پیشنهادی در مجلس، تا پایان سال 1401 در سه مقطع زمانی همه روستاهای بالای 20 خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم.

گفتنی است همراه اول به عنوان اپراتور پیشرو در ارتباطات روستایی، تاکنون در قالب پروژه «خدمات عمومی‌اجباری ارتباطات و فناوری ارتباطات»(Uso)  844 سایت جدید و 2257 ارتقای تکنولوژی داشته است که با این تعداد 4956 روستای بالای 20 خانوار را تحت پوشش شبکه اینترنت پرسرعت خود قرار داده است.

 تشکر وزیر از ایرانسل
وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، همچنین در ارتباط آنلاین با محل سایت ارتباطی ایرانسل و گفت‌وگوی زنده با مهرداد سهرابی، مدیرکل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات استان فارس، سایت ارتباطی روستایی ایرانسل در شهرک غدیر دهستان سیاخ دارنگون در استان فارس را به نمایندگی از ۲۵۰ سایت ارتباطی روستایی ایرانسل افتتاح کرد.

این سایت، در ادامۀ روند توسعۀ ارتباطات پهن‌باند روستایی توسط ایرانسل به بهره‌برداری رسیده و با فناوری LTE-Pro، امکان دسترسی اهالی این روستا به اینترنت پرسرعت را فراهم کرده است.

وزیر ارتباطات با تشکر از بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل و مجموعۀ کارکنان ایرانسل که در راه‌اندازی ارتباطات روستایی سهیم بوده و بسیار فعالانه ایفای نقش کرده‌اند، گفت: زحمت اصلی در برقراری دسترسی روستاییان عزیز به اینترنت پرسرعت را این عزیزان می‌کشند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، به حضور در یک کلاس آنلاین بر بستر داناپلاس ایرانسل اشاره کرد و ضمن تشکر از ایرانسل برای راه‌اندازی این پلتفرم آموزش آنلاین، ایجاد بستری امن برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها در دسترسی به اینترنت را یکی از اهداف مهم وزارت ارتباطات برشمرد.

 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۷۸۱۰۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين