۰
در نشستی درباره تعرفه‌گذاری اینترنت مطرح شد:

دولت تعارف‌های سیاسی را برای تغییر قیمت اینترنت کنار بگذارد!

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۵
دولت تعارف‌های سیاسی را برای تغییر قیمت اینترنت کنار بگذارد!
دولت تعارف‌های سیاسی را برای تغییر قیمت اینترنت کنار بگذارد!

آی‌تی‌من- در ابتدای این نشست، حسین اسلامی، رئیسهیأت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، به ارائه گزارشی از نشست پیشین که با حضور نمایندگان اپراتورها درباره همین موضوع برگزار شده بود، پرداخت و گفت: به نظر می‌رسد با توجه به نوع نگاه دولت قبلی در نگه‌داشت هزینه‌ها به صورت حداقلی، در درون مجموعه‌ها نیز امکان سرمایه‌گذاری و توسعه فراهم نشده است. این موضوع در جلسه‌ پیشین نیزمورد تایید افراد حاضر در نشست قرار گرفت و گفته شد که ادامه مسیر با شرایط فعلی غیرممکن خواهد.

او تأکید کرد: در شرایط اقتصادی امروز با توجه به تورم و هزینه‌های تمام شده، خدمات‌دهندگان نیز این حق را برای خود قائل هستند که نسبت به پیشنهاد یک قیمت عادلانه اقدام کنند. متقابلاً عامه‌ مصرف‌کنندگان نیز راغبند تا هزینه معقول و مناسبی را برای دریافت این خدمات بپردازند.

اسلامی به نقش تشکل‌ها در رسیدن به نقطه‌ تلاقی رضایتخدمات‌دهندگان و خدمات‌گیرندگان اشاره کرد و گفت: حضور حداکثری دولت در تعرفه‌گذاری در دراز مدت نشان‌دهنده‌ی ایناست که نه رضایت مصرف‌کنندگان را به همراه داشته و نه رضایت ارایه دهندگان را. رویکرد دولت جدید نیز بر عدم دخالت حداکثری است.
 
کیفیت اینترنت یک شبه بهبود نمی‌یابد!
فرامرز رستگار، دبیر و عضو هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران نیز گفت: از چند سال قبل در بیانیه‌ها،مکاتبات و نشست‌ها از این موضوعات صحبت می‌کردیم و هشدار می‌دادیم. اتفاقی که درحال رخ‌دادن است مشابه اتفاقیاست که برای شرکت مخابرات ایران به عنوان یک اپراتور محوری که زیر ساخت‌های ارتباطی را در اختیار دارد، افتاده است.

رستگار خاطر نشان کرد: ما چند سال قبل هم درباره اپراتورهایهمراه هشدار داده بودیم که به زودی دچار مشکل خواهند شد‌ و اصولاً تکیه بر شبکه‌های موبایل برای دادن سرویس‌هایاساسی و پهن باند، تکیه‌ درستی نیست.

به اعتقاد او، اساساً وظیفه‌ شبکه‌های موبایل چیز دیگریاست: اتفاقی که باید شکل می‌گرفت اما به آن توجه نشد توسعه است. در صورت ایجاد توسعه در سه یا چهار سال گذشته ما در زیرساخت‌های ارتباطی شاهد کیفیت، ظرفیت و پوشش کافی بودیم. اما متاسفانه امروزه هیچ یک از این موارد وجود ندارد و در مجموع به پایین بودن سطح کیفیت منجر شده است.

در ادامه فرامرز رستگار بیان کرد: امر توسعه نیازمند ایجادانگیزه در سرمایه‌گذار و بخش خصوصی است و بدون ایجادانگیزه و تضمین به هیچ طریقی توسعه شکل نخواهد گرفت. دولت منبعی برای این میزان سرمایه ندارد، در نتیجه موظف است با ایجاد انگیزه و امید و همچنین تضمینسرمایه‌گذاری نقش نظارتی در این امر ایفا کند.

عضو هیات مدیره سندیکای صنعت مخابرات ایران همچنینگفت: می‌گویند تا زمانی که کیفیت بالا نرود قیمت را بالا نمی‌بریم. سؤالی که من دارم این است که مگر می‌شود شبکه‌ایکه بین ۴ تا ۵ سال اخیر به دلیل تعرفه‌گذاری اشتباه امکانیبرای توسعه خود نداشته، یک شبه توسعه یابد و کیفیتاینترنت بهبود پیدا کند؟
 
رودربایستی را کنار بگذارید!
به گفته رستگار، اگر امروز کیفیت اینترنت پایین آمده، به دلیل کم‌کاری شرکت‌های اینترنتی نیست. به این دلیلاست که دولت با تصمیم‌های غلط در بخش تعرفه‌گذاری امکان توسعه در بخش شبکه را نقض کرده است.

او صراحتا بیان کرد: به نظر می‌رسد دولت فعلی نسبت به دولت قبلی رودربایستی دارد و نمی‌خواهد در مورد قیمت اینترنتصحبت کند. اما در مورد قیمت نان، خودرو و… صحبت می‌کند. وزیر ارتباطات به شکل مشخص در این زمینه مدارا می‌کند و نمی‌گوید که ۸ سال دولت‌های قبلی چه ارثی برای او در اینزمینه به جا گذاشته‌اند. ثابت ماندن قیمت‌های اینترنت و تصمیم‌های نادرست در این زمینه از زمان وزارت آقای واعظیشروع شد و تا زمان وارث ایشان یعنی آقای جهرمی ‌نیز اینسیاست و تصمیم‌های اشتباه ادامه داشت.

او این تصمیمات را باعث فروپاشیده شدن مخابرات در ۸ سال اخیر دانست و گفت: در نهایت این اتفاق باعث شد مخابرات امکان توسعه شبکه خود و ارائه خدمات زیرساختی به شرکت‌های اینترنتی را نداشته باشد.

رستگار تأکید کرد: این تصمیمات از نظر امنیتی هم تبعاتی داشته و باید شورای عالی امنیت وارد این موضوع شده و ببیند که دقیقاً چه تصمیماتی گرفته شده است و شرایط را اصلاح کند.
 
تعرفه‌ها به تغییر بیشتری نیاز دارند
در بخش دیگری از این نشست، سیدمحمدعلی شریفیالحسینی، عضو هیات مدیره و دبیر کمیسیون اینترنت و انتقال داده‌ نصر تهران گفت: متعادل‌سازی قیمت‌ها، مقولهاصلی و خواسته اپراتورها نیست. مقوله اصلی برای اپراتور‌هاهدف ۲۰ میلیون پورت مدنظر وزیر ارتباطات است. این ۲۰میلیون پورت محقق نخواهد شد مگر با حمایت‌ها و یارانه‌هاییاز طرف دولت.

شریفی الحسینی معتقد است که افزایش قیمت‌ها در چهارچوب مصوبه‌ ۲۶۶ رخ داده است. با این حال این تعرفه‌ها به تغییر بیشتری با توجه به شرایط روز جامعه و تورمی‌ که در کشور شاهد آن هستیم نیاز دارد.
 
ثبات اینترنت نباید از جیب اپراتورها هزینه شود!
داوود ادیب، رئیس هیات مدیره‌ اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران نیز در این نشست با اشاره به صحبت‌های نشست‌ قبلی و با توجه به برنامه‌های هشتگانه وزیربه دولت هوشمند و تحول دیجیتال گفت: این موضوع نیازمندیک عزم بزرگ است و محل تامین این سرمایه در اصل سوال اصلی ما نیز هست.

ادیب در ادامه جای خالی طرح‌های توسعه در دولت‌هایپیشین را یادآور شد و بیان کرد: ایران در کلاس جهانیبدترین رتبه را در رگولاتوری دارد؛ یعنی عدد ۱۲۰. طبیعتاًتوسعه‌ مد نظر نیازمند منابع مالی است.

او ادامه داد: نکته مغفول در بحث سرعت اینترنت این است که صدها تولیدکننده تجهیزات زیرساختی وابسته به فعالیتاپراتورها طی سال‌های اخیر به دلیل عدم‌ توسعه زیرساخت‌هابا مشکل مواجه شده و تولیدات آنها به فروش نرفته است. در صنعت آی سی تی علاوه بر اپراتورها طیف وسیعی از تولیدکنندگان وجود دارند که محصولات آنها توسط اپراتورها خریداری می‌شود و عدم اصلاح تعرفه اینترنت و شرایطاپراتورها به معنای عدم استفاده از ظرفیت این تولیدکنندگاناست.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان صنعت مخابرات ایران تأکید کرد: ثبات اینترنت نباید از جیب اپراتورها هزینهشود. اینترنت و حساسیت آن برای کشور بسیار بالا است و نمی‌توان آن را به با نان و ماکارونی مقایسه کرد.
 
ضرورت قیمت تمام‌شده و تعرفه‌ اینترنت
علی توسلی، عضو کمیسیون اینترنت سازمان نصر تهران از دیگر افرادی بود که در این نشست به ارائه‌ توضیحاتی در رابطه با تعرفه‌گذاری اینترنت پرداخت و گفت: قیمت‌هایاینترنت باید با قیمت تمام‌شده آن برای یک فراهم‌کننده سرویس اینترنت و نسبت به سودی که به دست می‌آورد تناسب داشته باشد. این درحالی است که در چند سال گذشته هیجتناسبی بین قیمت تمام‌شده اینترنت و تعرفه اینترنت وجود نداشته است.

او تأکید کرد: تولید هر خدمت هزینه‌ای دارد و باید سود متعارفی هم وجود داشته باشد تا توسعه اتفاق بیفتد. دولت و مجلس باید دید سیاسی خود نسبت به تغییر تعرفه‌ها را کنار بگذارند و با نگاه اقتصادی به این حوزه، نسبت به ایجاد تغییردر تعرفه‌های اینترنتی تصمیم بگیرند. سازمان نظام صنفیاین آمادگی را دارد که در این مسیر به دولت کمک کند.
 
آمارهای توسعه فیبرنوری اشتباه بود؟
در بخش دیگری از این نشست، رستگار، عضو هیات مدیرهسندیکای صنعت مخابرات ایران به آمارهای غلط ارائه‌شده توسط وزارت ارتباطات در مورد توسعه فیبرنوری در کشور اشاره کرد و گفت: وقتی وزیر ارتباطات این آمار اشتباه را به مردم می‌گویند، مردم فکر می‌کنند که شرایط خوب است! می‌گویندیک میلیون و ۴۰۰ هزار پورت فیبرنوری داریم که از اینمیزان ۳۰۰ هزار پورت واگذاری شده است. مگر می‌شود در شرایط بحرانی‌ که توسعه شبکه اینترنت در چند سال گذشته تجربه کرده، این میزان پورت آماده واگذاری باشد؟ همین آمار پورت‌های واگذارشده درمقابل آمار پورت‌های نصب‌شده نشان می‌دهد اطلاعاتی که در این زمینه گفته می‌شود غلط است.

به گفته‌ او، آماری که از سمت وزارت ارتباطات در این زمینه داده می‌شود با توجه به وضعیت شبکه اینترنتی کشور اصالت ندارد و هیچ‌کدام از اپراتورها تا به امروز یک گام برای برقراریارتباطات بر مبنای فیبرنوری برنداشته‌اند.
 
به تعرفه‌گذاری هوشمند نیاز داریم
علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر نصر تهران نیز گفت: مقوله قیمت گذاری در ایران به ویژه پس از انقلاب مسیربسیار پر پیچ و خمی‌ را طی کرده است.

او دو نرخی بودن را عامل مهم به‌هم‌ریختگی بازار دانست و بیان کرد: در فضای بهم‌ریخته‌، هم مصرف‌کننده متضرر می‌شود و هم ارائه دهنده‌ اینترنت. ما پیش از این در بیانیه‌ها و صحبت‌های‌مان گفته‌ایم که نرخ‌ها از نظر ما گران نخواهد شد، بلکه عادلانه شده و نرخ‌گذاری هوشمند می‌شود.

کشاورز جمشیدیان ادامه داد: زمانی بود که دولت یا شورایشهر برای حمل و نقل نرخ تکلیفی ارائه می‌کردند و موجب بروز مشکلات و نارضایتی‌هایی می‌شد. اما به واسطه‌ تکنولوژی و برپایه‌ پلتفرم‌ها تعرفه‌گذاری هوشمند در این زمینه انجام شد. توصیه‌ من این است که سازمان تنظیم مقررات به همراه اوپراتورها با تعرفه‌گذاری هوشمند نظامی ‌از تعرفه را پیاده کنند تا تولیدکننده بتواند سرویس با کیفیت ارائه کرده و رضایتمصرف کننده را جلب کند و در عین حال با اصلاح قیمت‌هادست تولیدکننده برای توسعه و ارائه اینترنت با کیفیت باز باشد. ضمن اینکه نیاز است دولت بر این پروسه نظارت داشته باشد.

او معتقد است که طی این مسیر راهی ندارد به جز اینکهتشکل‌هایی از جمله سازمان نظام صنفی رایانه‌ای بتواند در حوزه تعرفه‌گذاری ورود کند و مدل‌های هوشمند تعرفه‌‎گذاری ارائه شود.
 
از بخش خصوصی مشورت بگیرید
در انتهای این نشست، حسین اسلامی، رئیس هیأت مدیرهنصر تهران که مدیریت جلسه را به عهده داشت، ضمن جمع‌بندیمباحث بیان کرد: قرار بود در دولت جدید از بخش خصوصیمتخصص در رگولاتوری استفاده شود اما خبرهای رسیدهحکایت از این دارد که وزیر ارتباطات به‌عنوان رئیسکمیسیون در رگولاتوری قرار است از مجلس یا استادانبه‌عنوان نماینده بخش خصوصی استفاده کند.

او ادامه داد: دولت جدید برای اتخاذ تصمیم‌های دقیق‌ بیشاز گذشته به ارتباط با بخش خصوصی نیاز دارد اما به نظر می‌رسد یک‌سری تعارف‌های سیاسی و همچین فشار‌هایمجلس برای تغییر نکردن قیمت باعث شده است در این زمینهدرستی تصمیم‌گیری نشود.

اسلامی تأکید کرد: اگر وزیر ارتباطات در زمینه تغییر تعرفه‌ها تصمیم درستی بگیرد و از بخش خصوصی هم در این زمینهنظر‌خواهی کند، بخش‌خصوصی تمام سعی خود را می‌کند تا پشت حمایت‌های درست بایستد.
 
کد مطلب : ۲۷۸۷۵۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين