۰
در نشست خبری شهریور ماه نصر تهران مطرح شد

می‌خواهند گشت ارشاد فناوری اکوسیستم فناوری راه بیندازند

اضافه شدن دکمه مبارزه با بدحجابی به تاکسی های اینترنتی می‌تواند بحران اجتماعی ایجاد کند
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۷
می‌خواهند گشت ارشاد فناوری اکوسیستم فناوری راه بیندازند
می‌خواهند گشت ارشاد فناوری اکوسیستم فناوری راه بیندازند

آی‌تی‌من- حسین اسلامی، رئیس هیات مدیره این سازمان، ضمن تسلیت فوت مهسا امینی، امیرحسین خادمی و همچنین سایر قربانیان روزهای اخیر، در مورد موضع این سازمان در مواجهه با طرح صیانت تاکید کرد: موضع ما همیشه رد این طرح بوده و سازمان انتقادات خود را بارها بیان کرده است. اما تغییری در این طرح رخ نداده و متأسفانه اجازه داده نشده نمایندگان بخش خصوصی در نظارت‌ها حضور داشته باشند.

وی در رابطه با بیست و ششمین دوره نمایشگاه الکامپ هم اظهار امیدواری کرد که با وجود، رفع نسبی خطر کرونا و ارتباطات بین‌المللی جدید این نمایشگاه در آبان ماه سال جاری پرشورتر و با تنوع بیشتری پس از سه سال برگزار شود.


اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مجمع فصل پاییز نصر تهران تأکید کرد: قطعا مشارکت اعضا در مجمع مؤثر خواهد بود. این مجمع در تلاش است تا دو سال گذشته را مورد بررسی قرار دهد و برای آینده برنامه‌ریزی کند.
او افزود: مجمع همچنین به مشکلاتی در رابطه با حق عضویت و خدمات سازمان نیز خواهد پرداخت. اسلامی اشاره کرد با توجه به اینکه در مجمع سال آینده انتخابات نیز پیش رو خواهد بود، فرصت کمتری برای حل مسائل درون سازمان پیش خواهد آمد و باید فرصت را در مجمع پاییز امسال غنیمت بشماریم.

اسلامی همچنین با اشاره به برخورد قهری با برخی از پلت‌فرم‌ها تأکید کرد: برخوردهایی نظیر حکم زندان برای مالکان برخی پلتفرم‌ها خط قرمز این سازمان است. حتی اگر تخلفی صورت گرفته باشد هم نحوه برخورد باید در راستای اعتلای اکوسیستم باشد. برخوردهایی مانند محکوم کردن به زندان، مخالف با نوآوری در قوه قضائیه است.او اشاره کرد در چنین شرایطی به فعالیت نهادهای نظارتی در مجلس و دولت نیاز است.رئیس هیأت مدیره نصر تهران همچنین درباره موضع این سازمان در برابر افزایش تعرفه تلفن ثابت نیز توضیح داد: چه در تعرفه ثابت و چه در همراه کاملا به این موضوع اذعان داریم که باید برای ارتقای کیفیت، افزایش قیمت اتفاق بیفتد، با چیزی که مخالفیم موضوع انحصار است، انحصار همیشه باعث افت کیفیت در خدمات و محصولات می‌شود.

 انتقاد به طرح جدید بانک مرکزی
رضا قربانی، عضو هیأت مدیره و رئیس کمیسیون فین‌تک نیز ضمن دعوت از تمامی کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها برای عضویت در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، بر حمایت‌های این سازمان از کسب‌وکارها تأکید کرد و گفت: این نهاد صنفی در چند حوزه سخت‌افزار، نرم‌افزار، خدمات فناوری اطلاعات و فناوری‌های مالی توانمند است و با کسب و کارهای کوچک و بزرگ در حال تعامل است.

قربانی با اشاره به طرح‌ها و قانون‌های اخیر در حوزه بانکداری گفت: طرح بانکداری اسلامی در مجلس مصوب شده و در صف تصویب در شورای نگهبان قرار دارد. این طرح دو اشکال بزرگ دارد و آن اینکه فناوری در آن دیده نشده و این در حالی است که در چند سال اخیر پیشرفت‌ها در حوزه فناوری حوزه مالی اتفاق افتاده است.او افزود: ایراد مهم‌تر اینکه نهادی مانند بانک مرکزی که یک وظیفه بیشتر ندارد و آن حفظ ارزش پول ملی است، وظایف بسیاری دیده شده است از جمله اشتغال که ربطی به بانک مرکزی ندارد.

موضوع بعدی که وی به آن پرداخت، حساب‌های تجاری بود. قربانی گفت: درباره حساب‌های تجاری سازمان‌ نظام صنفی به دنبال تعامل است و نباید آرامش جامعه را برهم زد.

قربانی در ادامه به رمزریال در بانک مرکزی هم پرداخت و گفت بانک مرکزی در تصمیمی درست می‌خواهد سکه و اسکناس را به شکل توکن‌های دیجیتال احیا کند اما بیان آن به شکل درستی نبوده است. در تعامل با بانک مرکزی متوجه شدیم این‌گونه نیست که بانک مرکزی بخواهد به طور کامل سکه و اسکناس را حذف کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره موضوع بیمه گفت: این مساله را در کارگروه اقتصاد دیجیتال سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دنبال می‌کنیم و در جهت رفع مشکلات مربوط به بیمه کسب‌وکارهای دیجیتال در تلاشیم.

عضو هیأت مدیره نصر تهران همچنین از تشکیل کمیسیون لند‌تک نصر تهران در روزهای آتی خبر داد وگفت: این کمیسیون به زودی تشکیل می‌شود. همچنین برای تشکیل کمیسیون بانکداری دیجیتال نیز برنامه‌ای داریم. او قانون جهش تولید و حمایت از دانش‌بنیان‌ها را نیز اقدامی درست و منطقی برشمرد.

 تلاش برای ثبت بین‌المللی روز جهانی خوارزمی
در بخش دیگری از این نشست، علیرضا کشاورز جمشیدیان، دبیر نصر تهران، از فضای مسموم و پیشنهادهای اخیر به تاکسی‌های اینترنتی انتقاد کرد و توضیح داد که عدم شفافیت قبل از هر چیز به خود حاکمیت ضربه می‌زند.

او با اشاره به «کتاب سال سازمان» یادآور شد: برای اولین بار کتاب سال صنف در دست تدوین و انتشار است و فراهم کردن فضاهایی برای معرفی‌شدن اعضای سازمان در دستور کار قرار گرفته است.


کشاورز جمشیدیان همچنین با اشاره به جلسه نصر تهران با مدیران تأمین اجتماعی اعلام کرد که سازمان در راستای رفع و رجوع مشکلات مربوط به بیمه اعضا در حال انجام اقدامات لازم است. او همچنین از اقدامات سازمان در جهت تسهیل ارتباطات با وزارت صمت نیز خبر داد و گفت: در این مدت جلسات مفیدی با دولتمردان برگزار شده است و اجرایی شدن توافقات، اثرات مثبتی به همراه خواهد داشت.او در نهایت یادآور شد که روز فناوری اطلاعات، با تلاش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در تقویم ملی به ثبت رسید و از اقدامات این سازمان و تعاملات انجام شده با یونسکو به منظور ثبت روز جهانی فناوری اطلاعات خبر داد و البته گفت که این کار سخت و زمان‌بر خواهد بود.

 گشت ارشاد در اکوسیستم‌های فناوری
جعفر محمدی، عضو هیأت رئیسه این سازمان نیز با ابراز تاسف نسبت به درگذشت مهسا امینی از حضور گشت ارشاد در اکوسیستم‌های فناورانه خبر داد و اعلام کرد پلتفرم‌های اینترنتی که در مورد مرگ مهسا امینی عکس‌العمل نشان داده بودند را مجبور به حذف توییت‌های‌شان کرده‌اند.

محمدی همچنین درخواست ستاد امر به معروف مبنی بر حضور در کسب و کارها را ناقض آزادی‌های مدنی دانست و همراهی اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی را با چنین رفتارهایی، نادرست برشمرد.

او در این باره گفت: اگر تاکسی‌های اینترنتی اجازه داشته باشند با یک دکمه و اعلام مسافر بدحجاب، مسافر را در هر نقطه پیاده کنند، مسائل بسیار خطرناکی اتفاق می‌افتد.محمدی ضمن بیان اینکه کسب و کارها باید با حضور نیافتن در این جلسات، مخالفت خود را ابراز کنند، گفت: البته این نظر شخصی من است ولی متاسفانه با رفتارهایی که ریاست اتحادیه کسب و کارهای فضای مجازی در پیش گرفته، ممکن است کسب و کارها مجبور به همراهی شده باشند.وی افزود: می‌بینیم که گشت ارشاد با نیروهای آموزش دیده هم می‌تواند موجب بحران شود؛ حالا با این تصمیمات داریم هر راننده تاکسی را که ملاحظات را نمی‌داند به عنوان یک نیروی گشت ارشاد وارد خیابان می‌کنیم که اقدامات خودسرانه این رانندگان می‌تواند بحران‌های جدی ایجاد کند.محمدی تاکید کرد: کسانی که چنین طرح‌هایی را ارایه می‌کنند، اتحادیه کسب و کارهای مجازی که همراهی می‌کند و کسب و کارهای مجازی که چراغ ثبت به این طرح نشان می‌دهند، مسوول هر بحرانی هستند که در جامعه ایجاد بشود. ما اعلام کردیم که این تصمیم غیر کارشناسی و غیر اصولی و غیرقابل دفاع است.

او در هر حال این کار را غیرقابل دفاع خواند و از کسب و کارها خواست نسبت به تصمیمات غیر کارشناسی عکس‌العمل نشان دهند.

محمدی همچنین در واکنش به موضوع طرح صیانت گفت: از سال ۹۷ که طرح اولیه صیانت مطرح شد تاکنون که دولت خارج از مجلس شورای اسلامی سایر تکه‌های این پازل را دنبال می‌کند، نصر همیشه نسبت به آن حساس بوده و از طریق آگاهی‌سازی تلاش کرده است تا مردم را نسبت جزئیات این موضوع آگاه کند.

عضو هیأت رئیسه سازمان نصر تهران در مورد اقدامات این سازمان در راستای مخالفت با طرح صیانت گفت: در بررسی طرح برای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کرسی در نظر گرفته شده بوده اما این کرسی حذف شد.

او در مورد چرایی حذف این کرسی توضیح داد: گفتیم قطعی اینترنت در آبان 98 به کسب‌وکارها لطمه زده است و این انتقادمان باعث شد حذف شویم. او همچنین به بیانیه نصر در مورد فیلترینگ اشاره کرد و گفت: نظر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در این موارد شنیده نمی‌شود.

محمدی یادآور شد که نصر پیش از این نیز مخالفت خود را درباره مبارزه با قاچاق از طریق پلتفرم‌ها اعلام کرده است. او در انتها گفت: هر جا که مخالفت کرده‌ایم، حذف شده‌ایم و همین نشان می‌دهد که راه درست را رفته‌ایم.

 ضرورت مشورت با نهاد خصوصی
حمید بابادی‌نیا، عضو هیأت مدیره نصر تهران نیز در مورد طرح صیانت گفت: سر و سامان دادن به کسب‌وکارها در فضای سایبری یکی از وظایف قانونی نصر است. قانون چنین فراگیری در مورد اینترنت می‌تواند به کسب‌وکارهای این سازمان لطمه بزند، در صورتی که قانون باید حامی سازمان باشد و تصمیمات از مجاری قانونی و از طریق کمیسیون‌های تخصصی و با مشارکت و همکاری اتخاذ شود.

او افزود: اگر تصمیم‌گیری در مورد این قانون در کمیسیون عالی صورت بگیرد، امکان تعامل از بین خواهد رفت. لازم است مشورت با سازمان نصر مورد توجه قرار گیرد و این طرح در بخش‌های مختلف بررسی شود.بابادی‌نیا در ادامه گفت که در عصر حاضر اینترنت لازمه رشد اقتصادی است و محدودسازی آن مانعی برای این رشد است و در سال‌های اخیر همواره به‌عنوان هدفی مهم مطرح شده است.

او تأکید کرد: به‌خاطر مشکلات کوچک نباید کلیت اقتصاد را دچار مشکل کنیم.

 چهارچوب‌ها در حمایت کسب و کارها باشند
مصطفی محمدی اردهالی، مدیر اسبق انجمن شرکت‌های اینترنتی و از پیشکسوتان حوزه اینترنت کشور نیز در خصوص طرح صیانت عنوان کرد: اگر تصمیم بر انجام کار تخصصی است، نیاز است کسانی که در این حوزه دخیل و فعال هستند مشارکت داشته باشند و بخش خصوصی نیز در این تصمیمات نماینده داشته باشد.

او تأکید کرد: در ابلاغیه اخیر مربوط به این طرح به طور بی‌سابقه‌ای برای وزارت‌خانه‌ها و نهادهای مختلف برای اجرای قانون تعیین تکلیف شده است.
محمدی اردهالی به طرح تکفا اشاره کرد و یادآور شد که در این طرح قرار بر این بوده است که جهت رشد اقتصاد دیجیتال از فناوری اطلاعات در تمام وزارت‌خانه‌ها استفاده شود.

او توضیح داد کشورهای جهان در حال حرکت به‌سوی مقررات‌زدایی بیشتر هستند تا کسب‌وکارها محدودیتی نداشتند. او افزود: کسی مخالف وجود چارچوب نیست؛ اما چارچوب‌هایی که حامی کسب‌وکارها هستند. اگر ما در کسب‌وکارها ندانیم که چه تصمیم برایمان گرفته شده، امکان برنامه‌ریزی هم نخواهیم داشت.


او بیان کرد طرح‌هایی که اینترنت را فضای امنی برای کودکان و دانش‌آموزان می‌سازند، اثرات مثبتی به‌همراه خواهند داشت، اما چنین چیزی به معنای تعیین تکلیف برای مردم نیست. او افزود: «فضای دسترسی به اینترنت باید سالم‌سازی شود.

او در انتها تصویب طرح‌هایی مانند طرح صیانت در هر نهادی جز مجلس را غیرقانونی خواند و تأکید کرد: اگر خردمند باشیم کسب‌وکارهای کوچک را به سمت پلتفرم‌های داخلی می‌بریم، نه این‌که با اقداماتی مانند کم‌کردن پهنای باند اشتباهات گذشته را تکرار کنیم.

 تخفیف 25 درصدی مرکز داوری برای اعضای نصر
در بخش دیگری از نشست، جعفر محمدی، به راه‌اندازی مرکز داوری اشاره کرد و گفت: طبق اساسنامه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، شورای انتظامی برای حل اختلافات صنفی وجود داشت. اما از سال ۹۶ تصمیم بر این شد تا برای رسیدگی تخصصی به مسائل صنفی کارگروهی تخصصی این کار را دنبال کند.

او در توضیحات بیشتری گفت: طی این فرایند، هر دو طرف قرارداد می‌توانند در قراردادشان ذکر کنند که داوری آنها به نصر ارجاع شود. اگر در قرارداد هم ذکر نشده باشد دو طرف قرارداد در اختلافشان می‌توانند از خدمات مرکز داوری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران بهره‌مند شوند.

محمدی همچنین از تخفیف 25 درصدی اعضای سازمان برای بهره‌مندی از خدمات مرکز داوری خبر داد و گفت: مرکز داوری علاوه بر ورود در حوزه رفع اختلاف‌ها، امکاناتی ازجمله مشاوره را نیز به اعضا ارائه می‌دهد.
 
کد مطلب : ۲۷۹۸۲۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين