۰
انجمن بلاکچین ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

تعرفه برق صادراتی برای استخراج ارزهای مجازی موجب توسعه رانت می‌شود

تاریخ انتشار
دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۶
اطلاعیه انجمن بلاکچین ایران
اطلاعیه انجمن بلاکچین ایران

آی‌تی‌من- متن اطلاعیه انجمن بلاکچین ایران که امروز منتشر شد، به این شرح است:

«با عنایت به شرایط حساس اقتصادی و سیاسی کشور و اهمیت همبستگی ملی و نشاط اقتصادی در راستای فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی‌مبتنی بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های متخصصین داخلی، ضرورت اشتغال، اهمیت ارز آوری و جلوگیری از خام فروشی حامل‌های انرژی و همچنین ورود به حوزه‌های علمی‌ و نوین در سال رونق تولید، همچنین پس از اعلام دبیر محترم شورای عالی فضای مجازی از رسانه ملی (به عنوان یک شورا که مصوبات آن در حکم قانون است) مبنی بر به رسمیت شناختن صنعت استخراج ارزهای دیجیتال توسط دولت، شاهد تعلل دستگاه‌های قانون گذار برای شفافیت و مدون کردن زمینه‌های مختلف این صنعت بود؛ که زمان، مهم‌ترین پارامتر آن است.
 
انجمن بلاکچین ایران برخود لازم دانسته که موارد ذیل را متذکر و جهت احقاق حقوق فعالین این صنعت پیگیری‌های زیر را به عمل آورد:
 
● نبود قانون دال بر غیر قانونی بودن یک فعالیت نیست.

● با توجه به عدم وجود دستورالعمل مشخص بابت صدور مجوزهای مربوطه، برخی از فعالان و پیشتازان عرصه فناوری و نوآوری، با احراز صلاحیت‌های مد نظر هر سازمان، و نهایت تعامل، موفق به اخذ مجوز از برخی دستگاه‌ها گردیده‌اند که در برخورد‌های قهری اخیر مانع فعالیت قانونی آنها شده و مشابه متخلفین با آنها برخورد گردیده است.

● نسبت دادن عناوینی مانند سود جویان و قاچاقچیان انرژی یا هر مطلب دیگری از رسانه ملی به هیچ عنوان صحیح نبوده و رافع مسوولیت برخی نهادها در برخوردهای سلیقه‌ای و تعلل به وجود آمده در تسهیل یا قانونگذاری نمی‌باشد و قابل پیگرد قانونی است.

● مساله تامین تجهیزات از مبادی نادرست به کشور ربطی به فعالین این حوزه ندارد و انجمن بلاکچین ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند، از نهادهای ذی ربط برای تعلل و سستی‌های مربوط به تدوین تعرفه واردات مطالبه گری نماید، چرا که زمینه را برای ورودی ناصحیح تجهیزات به کشور فراهم نموده‌اند.

● با در نظر گرفتن عمر ده ساله این صنعت در سطح جهانی، کوتاهی در قانون گذاری توسط دولت مردان به رغم پیشنهادات دلسوزانه متخصصین؛ از گلایه‌ها و مطالبات فعالان این حوزه می‌باشد.

● با توجه به فرصت کوتاه، سرعت بالای پیشرفت این فناوری و تلاش‌های کشورهای دیگر (گاه متخاصم) برای عدم ورود کارآفرینان ایرانی به این حوزه، انجمن بلاکچین ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند، از دادستان کل کشور برای بررسی این فرصت سوزی درخواست مساعدت نماید.

● ریسک‌های صنعت استخراج رمز ارز‌ها بسیار بالاست و دیدگاه‌های فعلی نسبت به این صنعت در زمینه سودهای سرسام آور صحیح نیست. ریسک‌هایی از قبیل سختی شبکه استخراج (عدم پایداری درآمد)، میزان تولید رمز ارز، عمر کم تجهیزات مربوطه، سرعت روز افزون رشد و توسعه تکنولوژی در زمینه تولید سخت افزار و ظهور تجهیزات جدید و قوی، قیمت رمز ارز تولیدی و نوسانات نرخ ارز من جمله این ریسک‌ها می‌باشد.

● با عنایت به عمر کمتر از ۲ ساله تجهیزات، در صورتی که عوارض واردات، تعرفه برق یا مالیات‌های احتمالی و ریسک‌های این حوزه، بازگشت سرمایه را بالای ۲ سال ببرد، مرگ غیر مستقیم این فرصت بزرگ اقتصادی را رقم خواهد زد.

● کارآفرینان این صنعت، بیگانه نیستند و نمی‌توان تعرفه برق بر مبنای ارز یک کشور خارجی یا نرخ صادراتی برای آنها در نظر گرفت، اینان پیشتازان عرصه‌های اقتصاد و فناوری، مجریان اوامر رهبری و زمینه سازان بهره مندی اقشار جامعه از فرصت‌های برابرند.

● تعیین تعرفه برق خارج از مصوبات پیشین هیات وزیران بشدت سبب توسعه رانت و گسترش فساد می‌گردد.

● طبق آمار دقیق و اطلاعات علمی، صنعت استخراج رمز ارز‌ها مسبب خاموشی‌های کشور نیست و پیش بینی پیک مصرف توسط مرکز آمار اقتصادی وزارت نیرو قبلا انجام شده است.

● صرف مصرف یکی از حامل‌های انرژی، دلیل خوبی برای قضاوت یک صنعت نیست و فراتر از این امر در مورد صنایع انرژی بر و مصرف کننده منابع ملی (نفت، آب، برق، معادن) مانند صنعت فولاد و سیمان کشور نیز صدق می‌کند.

● طبق قانون و مصوبات وزارت نیرو در هیات وزیران، در صورت عدم تطابق زمینه بهره برداری انشعابات با فعالیت در حال اجرا، وزارت نیرو موظف است مطابق ماده ۲-۴۵-۴ آئین نامه مشترکین و تعرفه‌های برق، فقط تعرفه جدید (حداکثر تعرفه سایر مصارف) را اعمال کند و حق جلوگیری از فعالیت صنعتی یا قطع موقت انشعاب را قانونا نخواهد داشت.

● در حال حاضر طبق تخمین وزارت محترم نیرو حداقل دو هزار و پانصد میلیارد تومان سرمایه گذاری در این حوزه انجام شده است که تعلل در تصمیم گیری و تعیین وضعیت این صنعت با در نظر گرفتن عمر کوتاه تجهیزات مربوطه، منجر به تحمیل خسارت جبران ناپذیری به فعالان این صنعت سرمایه گذاران داخلی می‌شود.

●احترام به حقوق هموطنان در ایام پیک مصرف برق وظیفه تمامی‌فعالان این صنعت می‌باشد ولی نباید هر سال از افزایش مصرف برق غافلگیر و به جای تشویق سرمایه گذاران در صنعت برق و ایجاد انگیزه برای تولید برق و مدیریت صحیح در اعطاء مجوز و تسهیلات احداث نیروگاهی، دنبال مقصر خاموشی هر سال بگردیم.

● فرصت نوسازی و افزایش تولید برق و تمایل برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در صنعت برق کشور را نباید دست کم گرفت و هیچ نهاد دلسوزی نباید جلوی این فرصت و اشتغالزایی را بگیرد.

●انجمن بلاکچین ایران معتقد است که این صنعت فرصتی است برای تامین منافع دولت و فعالین به صورت توامان، نوسازی و افزایش توان تولید صنعت برق و افزایش درآمدهای ارزی کشور ضرورت مشورت رو در رو بین فعالین و تیم‌های کارشناسی دستگاه‌های حاکمیتی مربوطه بصورت عیان و علمی‌ بشدت احساس می‌شود.

● در نهایت عدم شفافیت و فقدان دستورالعمل‌های منصفانه بابت ساماندهی فعالیت این حوزه در جهت بهره‌مندی عموم اقشار جامعه، به رغم تذکرهای شفاهی و رسانه‌ای که متخصصین امر در همایش‌ها، سمینارها و تریبون‌های فنی و عمومی ‌به دستگاه‌ها اطلاع رسانی کرده بودند،؛ متاسفانه باعث برخوردهای سلیقه‌ای، کم لطفی و اجحاف به کارآفرینانی شد که تنها جرم آنها تبعیت از منویات مقام معظم رهبری مبنی بر حرکت آتش به اختیار در جهت منافع ملی، قانون اساسی و حاکمیت می‌باشد.»


 
کد مطلب : ۲۷۲۵۳۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما