۰
رییس کل بانک مرکزی اعلام کرد:

راه‌اندازی رمز پول ملی در آینده نزدیک

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۲
راه‌اندازی رمز پول ملی در آینده نزدیک
راه‌اندازی رمز پول ملی در آینده نزدیک

آی‌تی‌من-  «علی صالح آبادی»  در گردهمایی روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی‌ایران در کشورهای همسایه، گفت: گسترش مراودات اقتصادی و تجاری با همسایگان بسیار مهم، حیاتی و دارای اهمیت راهبردی است.  

وی با تشریح جزییات چرخه امور در سامانه نیما،  افزود: بانک مرکزی دخالتی در تعیین نرخ ارز در سامانه نیما ندارد و توافق بین صادر کننده و وارد کننده، تعیین کننده نرخ حواله ارز در این سامانه است.

 رییس شورای پول و اعتبار با بیان ضرورت رفع تعهدات ارزی واردکنندگان، تاکید کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۰ میلیارد دلار عرضه ارز در سامانه نیما عرضه شده است که به مراتب بیش از میزان کل سال گذشته است؛ علاوه بر این در سال جاری تاکنون ۳۶ میلیارد دلار تامین ارز در کشور صورت گرفته که این میزان، معادل کل سال گذشته است.

وی درباره افزایش درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت و میعانات در سال جاری ابراز امیدواری کرد: این روند تا پایان سال نیز تداوم و بهبود خواهد داشت.

رییس کل بانک مرکزی همچنین گفت: اقدامات خوبی در خصوص آزاد سازی منابع ارزی کشور؛ انجام شده است که توان بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز را افزایش داده است.

وی با بیان کاهش نرخ تورم در ماه‌های اخیر افزود: لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مبتنی بر واقعیت‌ها و بدون کسری تنظیم شده است که نقش مهمی‌در کنترل تورم خواهد داشت.

صالح آبادی با بیان این که تکالیف متعدد نظام بانکی در بودجه سال‌های گذشته موجب افزایش ناترازی بانک‌ها و فشار مضاعف به بانک مرکزی شده بود، تاکید کرد: این تکالیف در بودجه سال آینده کمتر شده است و این موضوع نقش مهمی‌در کنترل خلق پول بانک‌ها توسط بانک مرکزی دارد. وی گفت: موضوع رمزپول ملی از جمله موارد مهم در دستور کار بانک مرکزی است که زیرساخت و دستورالعمل‌های مربوط به آن تدوین شده و در آینده نزدیک به صورت آزمایشی راه‌اندازی خواهد شد.

 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۷۷۸۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما