۰

ممنوعیت واردات گوشی‌ آیفون منطقی است؟

تاریخ انتشار
يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۴
ممنوعیت واردات گوشی‌ آیفون منطقی است؟
ممنوعیت واردات گوشی‌ آیفون منطقی است؟

آی‌تی‌من- موضوع احتمال ممنوعیت ورود آیفون به کشور، هر از گاهی از سوی برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود و برای چند روزی فضای مجازی را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد، البته این اخبار فقط رسانه‌ها را درگیر خود نمی‌کند بلکه موجب افزایش قیمت در بازار تلفن همراه نیز می‌شود.

فارغ از اینکه «تغییر نرخ ارز محاسباتی حقوق ورودی کالاهای وارداتی از 4200 تومان به نرخ نیمایی» و همچنین «وقفه در ثبت‌ سفارش برخی برندهای گوشی تلفن همراه» از جمله عوامل اصلی افزایش قیمت موبایل طی روزهای گذشته محسوب می‌شود اما به گواه فعالان بازار، مواضع اخیر رییس و برخی اعضای کمیسیون اصل 90 مبنی بر تذکر به دولت بابت واردات آیفون نیز بر روند صعودی قیمت‌ها تأثیرگذار بوده است.

اما اینکه چرا برخی از نمایندگان حرف از ممنوعیت ورود این گوشی‌ها به کشور می‌زنند، سوالی است که باید به آن پاسخ داد.

مخالفان ممنوعیت واردات آیفون معتقد هستند «نگاه سیاست‌زده و شعاری»، «عدم در نظر گرفتن سلایق مردم» و همچنین «عدم اطلاع و درک دقیق از ابزار الکترونیک»، نمایندگان را به ارائه چنین طرح‌های سوق می‌دهد که در نهایت نتیجه‌ای جز ایجاد التهاب در بازار به دنبال ندارد.
اما از سوی دیگر برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند میزان ارز تخصیص یافته به گوشی‌های بالای 600 دلار (که عمدتاً آیفون هستند) در شرایط تحریمی قابل قبول نیست و باید صرف نیازهای ضروری‌تر شود؛ این دسته از کارشناسان اعتقاد دارند حاکمیت در چهار سال گذشته به منظور کنترل تقاضای ارز، واردات کالاهای غیرضروری و یا مشابه تولید داخل نظیر پوشاک، لوازم خانگی و خودرو را ممنوع کرده است، اما در طول این مدت گوشی‌‎‌های گران‌قیمت -که ارزبری قابل توجهی هم دارند- همچنان بدون کوچکترین محدودیتی وارد کشور می‌شوند و این خود نشانگر نوعی تناقض در حکمرانی اقتصادی است.

آیفون در فهرست 10 کالای عمده وارداتی به کشور
اما مخالفان ممنوعیت واردات آیفون مدعی هستند این جنس مخالفت‌ها از جنس عددبازی و آمارسازی است و ارزش تحلیلی ندارد‌، این در حالی است که بررسی آمار تجارت خارجی کشور خلاف این ادعا را اثبات می‌کند.

طبق اعلام گمرک در سال 1400، میزان صادرات کالا نزدیک به 49 میلیارد دلار و ارزش کالاهای وارداتی به کشور حدود 53 میلیارد دلار بوده است که به این معنی کسری تجاری 4 میلیارد دلاری است؛ 10 کالای عمده وارداتی به کشور به غیر از تلفن همراه، کالای اساسی و اقلام خوراکی محسوب می‌شود که نسبت سال گذشته به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی رشد داشته است.

در این بین کارشناسان اقتصادی معتقدند اختصاص 1.4 میلیارد دلار به واردات یک مدل گوشی که طبق آمار تنها 6 درصد نیاز بازار را پوشش می‌دهد (1.2میلیون دستگاه از مجموع 18 میلیون دستگاه وارداتی) به صرفه نیست و بنابراین باید در آن تجدید نظر کرد.

 ممنوعیت واردات آیفون 
در همین ارتباط، یحیی لطفی‌نیا، در خصوص ممنوعیت واردات گوشی‌های آیفون گفت: از ابتدای سال 1397 و خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، سیاست­‌های اقتصادی کشور با تغییرات زیادی مواجه شد؛ از جمله این تغییرات مدیریت تقاضای ارز در کنار سیاست مدیریت عرضه، بازگشت ارز حاصل از صادرات و تأکید بر صادرات غیرنفتی بود.

وی افزود: به منظور مدیریت منابع ارزی، بسیاری از کالاها مشمول ممنوعیت ثبت سفارش و واردات شدند؛ از جمله خودرو، لوازم آرایشی، پوشاک و 1130 قلم کالای دیگری که در گذشته واردات آنها به صورت رسمی و قانونی انجام می­گرفت.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: مساله واردات کالا‌های غیرضروری موجب اعتراض برخی دولتمردان و حتی مقام معظم رهبری قرار گرفت که در یکی از سخنرانی‌های ایشان سال 1399 در حضور هیأت دولت اعلام شد که به منظور مدیریت ذخایر ارزی باید جلوی واردات کالاهای لوکس گرفته شود.

لطفی‌نیا ادامه داد: طبق آمار برای واردات موبایل در سال 1398، میزان 2 میلیارد و 680 میلیون دلار و در سال 1399، 2 میلیارد و 880 میلیون دلار ارز اختصاص داده شد که تغییر محسوسی نداشت اما در سال 1400 نیز حجم واردات حدوداً دو برابر شده و به رقم 4 میلیارد و 300 میلیون دلار افزایش یافت که البته حدود 150 میلیون دلار از طریق کالای همراه مسافر بوده است.

وی توضیح داد: از حجم 53 میلیارد دلاری واردات کشور در سال 1400، سهمی در حدود 8 درصد به واردات گوشی اختصاص یافت که نسبت به سال 99، نزدیک به 50 درصد افزایش یافته است.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه نزدیک به 1.5 میلیارد دلار برای واردات گوشی‌های گران‌قیمت (بالای 600 دلار) هزینه شده است، گفت: نکته قابل توجه دیگر اینجاست که از مجموع 4 میلیارد دلار واردات گوشی در سال گذشته، برای واردات گوشی‌های اپل 1.4 میلیارد دلار(32 درصد) هزینه شده است.

لطفی‌نیا ادامه داد: بعد از خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم‌ها، بهتر بود تا از کشور‌هایی که اقدام به اعمال تحریم‌ها علیه ایران کرده‌اند، وارداتی انجام نشود و منابع ارزی برای کالا‌های غیرضروری هزینه نشود.

 اولویت‌بندی نیازهای وارداتی در شرایط تحریم
وی با بیان اینکه مدیریت تجارت خارجی کشور کار راحتی نیست، افزود: تفکیک نیازهای وارداتی و اولویت‌بندی آن‌ها کار سختی است، اما بنابر شرایط کشور ضرورت دارد. برای مثال ما می‌توانستیم با ممنوعیت واردات گوشی‌های اپل، نیاز بازار تلفن همراه را از برندهای دیگر کشورها تأمین کنیم و نیاز خود را از برند آمریکایی به صفر برسانیم.

لطفی نیا ادامه داد: تا سال 1399 تعرفه 5 درصدی بر واردات تمام گوشی‌های تلفن همراه اعمال می‌شد که از سال 1400 این تعرفه برای گوشی‌های بالای 600 دلار به 12 درصد افزایش پیدا کرد، البته باید به این نکته نیز توجه شود که در سال 1401 ارز محاسباتی گمرک از 4200 به نرخ ETS  یعنی 23000 تومان تغییر پیدا کرد که همین دو موضوع می‌تواند قیمت تلفن همراه را در بازار تحت تاثیر قرار دهد؛ هرچند ممکن است تقاضا و ثبت سفارش را چندان تحت تاثیر قرار ندهد، چون فشار افزایش قیمت به مصرف‌کننده نهایی منتقل می‌شود.

 وضع تعرفه پلکانی‌ راهکار جایگزین ممنوعیت واردات آیفون
وی افزود: انتظار می‌رفت دولت در قالب قانون بودجه سال 1401 نسبت به اصلاح تعرفه‌های واردات گوشی اقدام کند؛ به این صورت که با طبقه‌بندی تعرفه‌‌ها و با توجه به ارزش گوشی‌های وارداتی برای هر طبقه یک تعرفه را در نظر بگیرد، یعنی برای گوشی‌های کمتر از 300 دلار کف تعرفه، برای گوشی­‌های بین 300 تا 600 دلار یک نرخ بیشتر و برای گوشی‌های بالاتر از 600 دلار یک نرخ بسیار بالاتری در نظر گیرد تا تقاضا برای مصرف کاهش پیدا کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: انتظار می‌رفت با اتخاذ این تصمیم، ثبت سفارش و واردات گوشی‌های لوکس کاهش پیدا کند، اما متأسفانه این اتفاق نیفتاده است، این موضوع باید به طور جدی اجرا شود یعنی تعرفه‌ها به صورت پلکانی از 12درصد به بالا افزایش یابد. بر این اساس هم درآمدهای دولت افزایش پیدا می‌کند و هم تقاضا در بازار کاهش می‌یابد، از طرف دیگر ذخایر ارزی در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی که به عنوان پاشنه آشیل برای کشور است مورد آسیب دشمن قرار نمی‌گیرد.

 آیا امکان تولید تلفن‌همراه در کشور وجود دارد؟
وی اظهار کرد: انتظار می‌رود در سالی که به عنوان سال تولید، دانش بنیان و اشتغال‌ آفرین نام‌گذاری شده است، دولت و مسوولان به طور جدی به دنبال صرفه‌جویی در هزینه‌های ارزی بوده و جهت ایجاد زیرساخت لازم برای تولید تلفن همراه داخلی تلاش کنند. در حال حاضر برخی تولیدکنندگان داخلی موبایل باوجود ظرفیت تولید مناسب با ظرفیت‌های بسیار پایین اقدام به تولید و مونتاژ می‌کنند.

لطفی‌‌نیا ادامه داد: دولت لازم است صنعت موبایل را به عنوان یک صنعت نوپا، برای یک بازه زمانی مشخص مورد حمایت جدی قرار دهد زیرا امکان دارد تا مدت‌ها تحریم به عنوان یک متغیر بلند مدت و اثرگذار وجود داشته باشد؛ بنابراین دولت باید منابع ارزی کشور را برای پاسخگویی به نیازهای اساسی جامعه تخصیص دهد.
 
مرجع : فارس
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۸۸۶۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما