۰

واردات با رمزارزهای قانونی از پایان شهریور آزاد می‌شود

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۲
واردات با رمزارزهای قانونی از پایان شهریور آزاد می‌شود
واردات با رمزارزهای قانونی از پایان شهریور آزاد می‌شود

آی‌تی‌من- علیرضا پیمان پاک با حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر که به موضوع تاثیر انعقاد پیمان‌های پولی دو جانبه میان کشورها و حذف دلار از معاملات اختصاص داشت، گفت: تمام تلاش ما تسهیل تجارت خارجی است. یکی از ابزارهای توسعه تجارت خارجی، تسهیل تبادلات مالی است، در گذشته دولت بابت فروش نفت و تجارت بخش دولتی برای معاملات خود راه‌هایی در نظر گرفته بود اما در این بخش به بخش خصوصی کم توجهی شده بود.

معاون وزیر صمت افزود: در دوره فعلی نگاه ویژه به تجارت بخش خصوصی و بهره‌مندی آنها از مزایای تجارت خارجی هستیم. به همین علت راه‌هایی را دنبال می‌کنیم که تجارت غیر نفتی نیز بتواند رشد کند.

وی در خصوص آخرین مصوبات در جهت تسهیل تجارت خارجی گفت: رفع تعهد ارزی کلیه صادرکنندگان به کشورهای اورآسیا (روسیه بلاروس قزاقزستان قرقیزستان و ارمنستان) از طریق واگذاری کوتاژ به واردکنندگان کالا از روسیه امکان پذیر شد.

پیمان پاک همچنین در خصوص پیشنهاد روس‌ها جهت تراز شدن تراز تجاری با ایران گفت: با توجه به حجم گسترده تجارت روسیه با چین و چین با ایران، روس‌ها پیشنهاد دادند تا چین به عنوان کشور ثالث به این پیمان پولی اضافه شود و اگر این اتفاق رخ دهد تراز تجاری تراز می‌شود.

پیمان پاک همچنین در خصوص ثبت سفارش واردات خودرو به میزان ۱۰ میلیون دلار از طریق رمز ارز گفت: طبق موافقتنامه‌ای که میان آقایان صالح آبادی و فاطمی امین منعقد شد، استفاده از رمزارزها به عنوان یک ابزار توسعه تجارت مطرح شد.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی کشورها رمزارز را به رسمیت شناختند اما اعلام رسمی نمی‌کنند، گفت: مقاومت‌ها به زودی از بین می‌رود و به همین علت ما برنامه ریزی جهت استفاده از این ظرفیت را انجام دادیم.

معاون وزیر صمت تاکید کرد: ما در دو حوزه، رمزارزها را به رسمیت شناختیم که یکی از آنها این است که واردات در ازای رمزارزهایی که در داخل به صورت قانونی استخراج شده‌اند آزاد است. به عبارتی هر کسی که رمزارز رسمی استخراج شده دارد، از پایان شهریور می‌تواند با رمزارز خود واردات انجام دهد و فعلاً بحث صادرات را نداریم. پیمان پاک همچنین اعلام کرد: بر اساس بلاکچین در خارج از مرزها بستری فراهم کردیم که تاجر ما می‌تواند رمزارز بگیرد و در ازای آن واردات انجام دهد.
 
مرجع : شاتا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۹۴۸۲
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين