۰
از سوی معاون اول رییس جمهوری

آیین نامه استخراج رمزدارایی‌ها ابلاغ شد

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۸
آیین نامه استخراج رمزدارایی‌ها ابلاغ شد
آیین نامه استخراج رمزدارایی‌ها ابلاغ شد

آی‌تی‌من-  این آیین نامه شامل ۱۳ ماده است که شهریور ماه امسال به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی و به پیشنهاد معاونت اقتصادی رییس جمهور در هیات دولت تصویب شد و ۲۲ آبان ماه با امضای محمد مخبر معاون اول رییس جمهور به دستگاه‌های اجرایی ذی ربط ابلاغ شد.

بر اساس این آیین نامه، از این پس هرگونه فعالیت مربوط به ساتخراج رمزدارایی اعم از واردات، تولید، فروش و تعمیرات تجهیزات تنها با دریافت مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت و از طریق رویه قانونی تجاری و گمرکی مجاز است و با متخلفان برخورد خواهد شد؛ وزارت صمت موظف شده است اطلاعات دریافت کنندگان این مجوز را در اختیار وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار دهد. 

وزارت صمت می‌تواند در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی صلاحیت صدور این مجوز را به مناطق آزاد واگذار کند.

همچنین صدور هرگونه مجوز استخراج رمز دارایی توسط وزارت صمت یا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای متقاضیان برق پس از هماهنگی با وزارت نیرو و برای متقاضیانی که برای استخراج نیازمند تامین گاز یا سوخت فسیلی هستند پس از هماهنگی با وزارت نفت است.

سازمان ملی استاندارد ایران نیز موظف شده است با همکاری وزارتخانه‌های نیرو، نفت، صمت و ارتباطات برچسب انرژی، استانداردهای کیفیت توان الکتریکی و استانداردهای فناورانه مرتبط برای تولید و واردات تجهیزات استخراج رمزدارایی را تدوین و ابلاغ کند.

مراکز استخراج رمزدارایی مجازند برق مورد نیاز خود را با یک و یا ترکیبی از شیوه‌های زیر تامین کنند:

۱-  احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر و ویا خرید برق از نیروگاه تجدیدپذیر جدیدالاحداث
۲-  سرمایه‌گذاری در طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی و یا استفاده از گواهی صرفه جویی انرژی 
۳-  سرمایه‌گذاری در احداث و بهره برداری از نیروگاه‌های حرارتی تولید برق با تامین سوخت از محل گاز همراه (فلر)
۴-  برای خرید برق از شبکه سراسری با دریافت انشعاب برق به جز در زمان محدودیت شبکه برق و سوخت؛ بهای هر کیلووات ساعت برق مصرفی برابر با قیمت متوسط ریالی صادراتی برق بر اساس نرخ تسعیر سامانه نیما با کسر تخفیفات تعیین می‌شود.

مراکز استخراح رمزدارایی در صورتی که محصول خود را صادر و ارز حاصل از آن را طبق دستورالعمل بانک مرکزی به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند، مشمول مزایای مقرر در قوانین و مقررات مالیاتی خواهند شد.

تصویب‌نامه مصوب جلسه مورخ ۱۴۰۱/۰۶/۰۶ هیات وزیران درخصوص «آیین نامه استخراج رمزدارایی‌ها» طی نامه شماره ۱۵۱۴۵۵ مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۲۲ توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شد.
 
مرجع : ايرنا
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۸۰۲۱۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما